Mejto - sezóna 2022

Naše chilli papričky v roce 2022
Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2022

Příspěvekod Mikymoto » 07 úno 2022 14:32

Takže s prodejcem bohužel domluva na výraznější slevě nedopadla - moje představa (možná naivní) byla, že mi pošle výraznější část peněz zpátky a já za cca 200,- získám pokusný materiál na bastlení (co kdyby se to povedlo opravit). Jeho představa byla, že by mi ten materiál nechal za skoro 6 stovek, což jsem odmítl a posílám zařízení zpátky. Jediné co na něm fungovalo správně bylo čidlo a snad spínací relé (cvakalo) - zbytek nefungoval. Časový spínač a jeho zásuvka nejela, tepelně spínaná zásuvka taky ne, nastavený čas tam zůstal zaseknutý stejný 3 dny v kuse - prostě smůla. Možná to půjde nějak zprovoznit, ale za ty prachy to riskovat nehodlám - raději pořídím něco jiného a funkčního.

No nic, tak jsem si v sobotu alespoň realizoval druhou vlnu výsevu. Něco šlo do jiffů i do substrátu (pro porovnání). Některé jiffy z první vlny budu muset zrychleně přesadit do kelímků, pač mi to začalo nějak prorůstat skrze košilku.
7750077501

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2022

Příspěvekod Mikymoto » 15 úno 2022 17:50

Po týdnu od druhé vlny výsevu je venku cca 2/3 žížal z jiffů (těm přihřívám prdýlky na podložce) – ze sadbovače (bez vyhřívání) zatím vykoukly 4 žížalky. Z první vlny výsevu a dosevu už vylezlo jen minimum (z hlavy přesný počty nevím). Každopádně se podařilo "splnit normu" a od každé odrůdy z první vlny mám alespoň 2 kousky.
77576
Tento víkend konečně svítilo slunce, a tak jsme letos poprvé vylezli na zahradu – děcka měly za chvíli boty jak koule od bláta, ale radost veliká. Konečně jsme zlikvidovali mumie rajčat a paprik, které tam už strašily dostatečně dlouho. Ve skleníku jsem urychleně vytrhal kvetoucí kopřivy, trávu a další nezvané squatery. Zatímco jsem plel, synátor kopal „poklad“ v odplevelené částí a udělal kráter, že bych tam utopil kolečko – no hlavně, že byl chvilku hodnej a nic nerozbil.

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2022

Příspěvekod Mikymoto » 15 úno 2022 17:52

Ještě poznámky k jiffům.

Zatím mám z jejich užití rozporuplné dojmy. Na jednu stranu vidím pár výhod jako „čistota“ (není tolik drobení kolem), na 99% bude prostý škůdců, dobře se s tím žongluje (naklíčené lze obratem vyházet ze skleníčku na parapet), slušně to prokořeňuje zřejmě díky vzdušnosti. Naopak dost bojuji se zavlažováním a nenašel jsem zatím spolehlivý způsob – buď denně kapkuju a držím lehce tmavěhnědou barvu (a často pak osychají), nebo podlévám zespodu a to končí jak stará Blažková = nacucaný tampóny XXXL. Což předpokládám nedělá úplně dobře semínkům.
No a samozřejmě to není úplně zadarmo – těch pár kousků co jedu já, mě do dluhové pasti nejspíš nedostane. Ale když někdo jede výsev ve stovkách kousků, tak už to kapsa nejspíš pocítí. I když - pokud do toho pak peru fotony z LED děla v ceně dobře zajeté jedničkové Felicie kombi, tak je to vlastně celkem irelevantní námitka.
Kdybych toho blbec nekoupil pytel (neber to, když to bylo tak výhodný), tak už se na to nejspíš vyprdnu – takhle to budu muset nějak vypotřebovat a zabojovat hlavně s tím zavlažováním. V sadbovačích mi příjde snadnější udržet nějakou rozumnou vlhkost, byť je s tím pravda více piplání hlavně při přesazování.

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 775
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2350
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: Mejto - sezóna 2022

Příspěvekod vsezved » 15 úno 2022 20:49

S jiffy jsem začínal a s vodou jsem to nějak moc neřešil. U mini miminek mohlo být utopení znát, protože nacucání vydrželo i několik dní, tak tam jsem si dával pozor s dávkováním vody. Větší rostlinky jsem vždy prolil stříkačkou, nebo střičkou. Dával jsem tolik, kolik se tam vešlo vody.
Hodně důležitá je teplota a vzdušná vlhkost pokoje a s tím spojené vysychání. Já jsem tehdy pěstoval v teplotě mezi 17-21°C a tam to fungovalo suprově. Ve stanu při 28-32℃ jsou jiffy nepoužitelné, je nutné mnohem více substrátu a nechtěl bych platit jiff, který by tu teplotu ustál přes víkend. To bych viděl tak na min 2 litry objemu rašeliny, nebo kokosáku v jiffu.

S tím přesazováním ze substrátu problém nemám. Když se zemina rozsype, tak rostlinku opatrně přeskládám do substrátu a jemně zasypu, aby bylo poškození minimální, hlavně moc nemačkat. A úmrtnost při přesazování mám 0.
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mejto - sezóna 2022

Příspěvekod Tea Racer » 15 úno 2022 22:30

U jiffu je normální, že kořeny prorůstají, klidně je nech, pak svlikneš z jiffu košilku a kořeny nepoškodíš. Mrkni ke mně do lonských témat, jiffy prorostlé. Výhoda zalévání jiffů je, že necháš trochu proschonout, pak zaliješ spodem a nasají, co potřebují. Jednoduché, bezobslužné... Nepotřebuješ zalévat často jako v hlíně, klidně jednou týdně jen....

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2022

Příspěvekod Mikymoto » 25 úno 2022 10:38

Aktualizace
- 6 týdnů od prvního výsevu (chinense, baccatum, frutescens)
- 3 týdny od druhého výsevu (annuum)

Až na pár výjimek, kdy vylezlo vše vyseté (2 odrůdy) je letošní bilance klíčivosti celkem tragická. Cca 1/2 vysetého nevylezla vůbec – ani z jiffů, ani ze sadbovače. V sadbovači jsou některé chlívky zcela prázdné, byť obsahují i 5 semínek – prostě zmar. To, co přeci jen vylezlo se celkem drží a utěšeně roste. Mile překvapily 2 žížalky, které ač utrpěly celkem značné poškození děložních lístků kvůli helmě (zbyla tak 1/4 plochy), tak bojují a rychle nahrazují ty zahojené pahýlky pravými lístky.

Jiffy zatím nechávám ve většině být a pouze zavlažuji. Uvidíme, jak dlouho to v takto omezeném prostoru zvládnou. Ze sadbovačů postupně pikýruju žížaly do kelímků od jogurtů – díky urychlenému růstu v pařníčcích mají stonky extrémně slabé a vytažené, takže je zapouštím co to jde do substrátu.

První vlna v Jiffech a kelímcích + část druhé vlny v kelímcích
77636
Druhá vlna v pařníčku - z 24 chlívků je 10 zcela netečných
77637

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mejto - sezóna 2022

Příspěvekod Tea Racer » 25 úno 2022 11:58

Máš to hezké, ale ty jiffy zkus dát do nějakého kelímku, lepe se s tim pracuje při zalévaní. Nebo mám malé akvarko, o trochu vyšší než jiffy a dám jich tam 8 ks, zaliju spodem a mám na 3-4 dny klid....(jen takový tip)

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2022

Příspěvekod Mikymoto » 25 úno 2022 13:00

Jojo, tak bych to asi dělal kdybych se s nima nechtěl každej večer mazlit :-D
Ono až toho bude víc, ta mi nic jinýho nezbyde - zatím si večer hraju se stříkačkou a dostává každá bumbat samostatně podle zásluh.


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2022“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti