Blixa 2022

Naše chilli papričky v roce 2022
Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Blixa 2022

Příspěvekod Blixa » 23 kvě 2022 12:00

Vďaka páni.
Okrem nádob/črepníkov pôjde substrát do papriko-vaničky a aj do vyvýšeného záhonu (2000x900mm) preto som prikúpil viac. Dupľom, keď vedúci zahlásil, že má poslednú paletu s cenou 9€ za 70L balenie. :thumbup:
Papričky sú stále v 0,5L nádobách, ale už som aspoň pohol so záhradkou. Cibuľa, cesnak, šalát a hrach je už vonku, v sobotu som prebehol cez trh a zasadil sadenice uhoriek, zatiaľ jednu žltú cuketu a na skúšku patizón.
Suseda chcela vyhodiť starú plechovú vaničku, tak som si ju zobral na papričky. Nakoľko som nezohnal vŕtačku, tak som urobil odvodnenie pomocou rozbrusovačky s kotúčom na železo. Našiel som jej pozíciu kde bude počas časti dňa (okolo poludnia) v polotieni, ešte to chce pohrať sa s podložením.
Plán je, ako som už bol spomínal skôr, mať všetko na finálnych pozíciách do konca mája, či stihnem. :dunno: Stále som nepremyslel kam a čo pôjde (záhon, vyvýšené, nádoby) :dunno: :dunno: :dunno: Vanička nebola plánovaná a je, plánoval som ešte jeden menší záhon a ten nie je, stále mu neviem nájsť miesto...

Tak zatiaľ toľko, nech sa darí a chilli zdar!
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Blixa 2022

Příspěvekod Blixa » 24 kvě 2022 08:39

Zdravím priatelia :wave:
Tak som sa včera hecol a papriko-vanička je nachystaná. :thumbup:
78491
-----
Moc sa mi nedarí so sladkými a aji. Stonky sú stále krehké, majú tendenciu sa válať, neviem kedy to budem môcť dať do zeme :dunno: Keď pozerám aké ich už väčšina z vás máte krásne vyrastené, tak tieto moje úbožiatka vyzerajú biedne.
78490
Teraz sú doma na parapete na južnom okne, ale pred tým boli od okna tak 2m a nemali dostatok svetla. Posledné dni ich poobede prenášam von na dvor zatiaľ iba do tieňa. Prihnojím asi častejšie, nech to rýchlejšie rastie. Predpokladám, že skôr ako o mesiac do záhonu nepôjdu a aspoň časť z toho potom dozrie.
:chilli11:
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3661
Obrázky: 0

Re: Blixa 2022

Příspěvekod MartinS » 24 kvě 2022 09:13

Sundej ty spodni listy a zasad ty vytahne trochu nize nez jsi treba planoval. Neboj, ony zesili, pokud bude dost svetla.
To nevadi ze bude koukat treba jen 10cm nahore nad substratem, hlavne se ti neulomi. Potrva to treba tyden nez vubec poznas nejaky rust, ale celou situaci takto muzes zachranit. Stonky pak zesili, koreny se vytvori i v mistech kde ulomis listy i v dalsich na stonku a bude to.

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Blixa 2022

Příspěvekod Blixa » 24 kvě 2022 09:39

MartinS píše:
24 kvě 2022 09:13
Sundej ty spodni listy a zasad ty vytahne trochu nize nez jsi treba planoval. Neboj, ony zesili, pokud bude dost svetla.
To nevadi ze bude koukat treba jen 10cm nahore nad substratem, hlavne se ti neulomi. Potrva to treba tyden nez vubec poznas nejaky rust, ale celou situaci takto muzes zachranit. Stonky pak zesili, koreny se vytvori i v mistech kde ulomis listy i v dalsich na stonku a bude to.
Díky Martin za dotaz. Všetky okrem tých dvoch Aji chcem dať do zeme na záhon. Len to, či už zvládnu byť natrvalo vonku, vietor, dážď, atď... Nechám ich ešte do konca mája doma, kým dám do zeme všetko ostatné a uvidí sa.

Inak ešte by som si nechal poradiť. Skreslil som plán výsadby na záhonoch a mám dve alternatívy:
78492
Pri prvej zmestím o jednu rastlinku viac :) Habanero som dal len na 60cm, inak by vyšlo iba 5. Z minulého roku boli moje Habanera tak polovičného vzrastu oproti Moruge a Jolokiam.

:dunno:
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Blixa 2022

Příspěvekod Mikymoto » 24 kvě 2022 09:51

Záleží na tom, zda máš k tomu záhonu přístup z obou stran nebo jen z jedné. Já měl ve skleníku minulý rok systém cik-cak (u tebe alternativa 2) a neosvědčilo se mi to kvůli špatnému přístupu k zadním rostlinám. Letos jedu normální řady (alternativa 1) s tím, že není problém v mezeře šlápnout mezi kytky a obsloužit i ty zadní u skla. Na venkovním záhoně s přístupem z obou stran je to nejspíš jedno.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3661
Obrázky: 0

Re: Blixa 2022

Příspěvekod MartinS » 24 kvě 2022 10:03

Hele tam strasne zalezi jak to budes upravovat. Me nejdrive vsechny chinenses rostou jako palmy. Necham jen korunu nahore a velmi casto sundam vsechny listy ze stonku. Ted treba jeste nemaji tolik listu nahore a tak jsem u nekterych nechal prakticky vsechny listy a nekde naopak dal pryc, kde jsem videl ze zacinaji rust bocni vyhony.
Pokud ale vyroste nejaky vyhon, je mi ho vetsinou lito strihat a necham to volne rust takze z palmy je pak ve vysledku "krovi". Diky tomu pak potrebujes vetsi prostor o neco nez kdyz mas cca v metrove vysce koberec z korun vsech keru.

1400 ma defacto muj balkon na hloubku a kdyz si vezmu jak to nejaky roky bylo huste jen pri jednom keri z jedne a druhem keri z druhe strany a mezi nimi byla 30cm ulicka. i Z toho duvodu bych dal tu druhou variantu, kde mas sanci ze treba neposednou vetev ohnes jinam a nasmerujes do toho mista kde je vice prostoru.
Dulezita je jedna vec, zahon ma nejake steny, pletivo, viko? Nebo mas kolem nej volno a tedy kere mohou rust i pres nej? Tzn misto 1400 treba 1800 vysledna sirka? Pak bych se asi nebal zadne varianty. To me prijde uz v pohode.

//Edit Miky ma pravdu, zalezi take jestli mas pristup ze vsech stran.

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Blixa 2022

Příspěvekod Blixa » 25 kvě 2022 08:52

K záhonu je prístup z každej strany a mám okolo neho voľno. Pôjdem teda do alt.1. Páni, veľká vďaka za rady! Teoreticky by som ešte jeden stĺpec pridal na 14ks :)
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Blixa 2022

Příspěvekod Mikymoto » 25 kvě 2022 11:39

No jde o to jak moc se toho "nebojíš". Já to mám, s výjimkou Ajin namlácený po cca 45 cm a holt z toho bude džungle. Trochu se holky poperou a bude to možné déle zrát, ale já se prostě měl problém vzdát všech odrůd :)


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2022“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů