Mejto - sezóna 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2021

Příspěvekod Mikymoto » 06 srp 2021 10:59

Tak a teď to blbější z dnešního dne - po kontrole listů jsem urychleně míchal Vertimec a vystříkal celej skleník. Oči už nejsou co bývaly, ale pod lupou jsem zaznamenal cosi prťavého oranžové barvy uhýbající mému nehtu. Na podrobnější ztotožnění moje oči nestačily. Nicméně v úžlabí listů a na koncích stonků mezi stopkami květů jsem zaznamenal vlákna - náznaky pavučinek, takže je to nejspíš Sviluščí invaze.
Až teprve teď mě trklo, jak vypadaly listy likvidovaných okurek - nápadně se podobaly fotkám, co jsem dohledal u článků se Sviluškami. Takže já pakouš v domnění, že tam mám plíseň 2x stříkal Championem a ono to nejspíš byla tahle potvora (nebo kombinace).

No uvidím, zda na postřik budou kytky nějak reagovat a snad se podaří něco zachránit. Na fotce níže je šipkou označené místo, odkud se problém s listy na okurkách (a teď i na paprikách) začal šířit. Další fotka je trojice nejzasaženějších paprik.
7560875609

A něco pozitivnějšího - začíná se vybarvovat Sukari a násada plodů na Pimiento Blanco taky dělá lepší náladu.
7561075613
V rohu se mě snaží přerůst přes hlavu Sugar Rush Peach. A foto plodu z izolovaného květu - aktuální velikost cca 3 cm. Tak budu doufat, že stihne dozrát než přijde konec sezóny.
7561275611

Vincent
Stálý člen
Příspěvky: 200
Registrován: 09 říj 2018 09:10
Reputace: 194
Obrázky: 0
Bydliště: Praha 215 m.n.m asi

Re: Mejto - sezóna 2021

Příspěvekod Vincent » 06 srp 2021 14:23

není ta jalahot f1 spíš už f2, pokud sis koupil f1 a ted z ní sadíš semínka? každopádně bych tipl že mimo tvůj pal level bude tahle víc než ten sugar rush. moje jalahot fx byla pálivá hodně

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2021

Příspěvekod Mikymoto » 06 srp 2021 14:43

No kupoval jsem originál osivo Semo značené jako F1, tak snad nekecaj. Ohledně palu ovšem musím souhlasit, že je na mě dost výraznej. Na pár plodech se objevila suchá hniloba - tak jsem jeden kousek méně poškozený vydlabal a ochutnal. Teda moc nadšenej sem nebyl. Nástup palu jako facka, pomalu bez šance zjistit, jak ta paprika vlastně chutná. Na mě už dost hraniční záležitost, takže ji plánuju spíš zpracovat se sladkými, které by trochu "vylepšila" voltáž. Jestli se nepůjde, tak holt podaruju plody švagra a jeho kamarády a příští rok vyzkouším něco méně jedovatého. Taky jsem čekal silnější stěnu - tohle nemělo ani 2 mm. Spíš na sušení než na kompot. Tak snad to ještě nějakou tloušťku nabere.

Vincent
Stálý člen
Příspěvky: 200
Registrován: 09 říj 2018 09:10
Reputace: 194
Obrázky: 0
Bydliště: Praha 215 m.n.m asi

Re: Mejto - sezóna 2021

Příspěvekod Vincent » 06 srp 2021 21:57

jo tak, já rovnou koupil plody f1 a jejich semínka pak vysadil a další generace byla ještě pálivější, navíc kytka zagorka, obrovská ale jen málo plodů, vlastně sem rád že nepřežila přezimování

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Mejto - sezóna 2021

Příspěvekod petr.polasek » 09 srp 2021 12:07

Od Sema osivo již neberu. Zkoušel jsem Habanero Red a narostly malé broky s palem, bez aroma a chuti.

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2021

Příspěvekod Mikymoto » 09 srp 2021 13:58

No já to bral spíš jako zajímavost ke sladkým paprikám - je fakt, že mě aktuální stav moc radost nedělá. Pár rostlin mám vypiplané od semínka, 3 jsem kupoval náhodně v Unihobby (sháněl jsem něco jiného a cvrnklo mě to do nosu). To, že se jedná taky o Jalahot F1, jsem zjistil až po mailové diskuzi s dodavatelem - kdyby někdo tedy náhodou pátral po odrůdě Jalapeno dodávané tento rok firmou Polabská Zelenina s.r.o., tak se má jednat právě o Jalahot F1.
Nicméně konstituce rostlin je odlišná - ty ze semínka jsou vyčáplé potvory cca 1,5 m vysoké se štíhlými papričkami vyzrávajícími přes světle zelenou, ty kupované jsou do 1 m podsaditější a baňatější papričky v tmavě zelené barvě. Ochutnávka proběhla zatím 2x a pálilo to jak ďas (ovšem s ohledem na mou "dětskou" odolnost). Že mají papričky nějakou chuť, jsem neměl (s ohledem na rychlost nástupu palu) vůbec šanci poznat.

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2021

Příspěvekod Mikymoto » 12 srp 2021 11:53

Aktuální stav:
Pálivky bez velkých změn - vše je zelené. Abych nekřivdil - těch odstínů zelené je tam více, ale nic pěkně vybarveného do veselejších barev. Jediné náznaky hnědnutí Berbere Coffee Brown hatí suchá hniloba. Stříkám teď sice po cca týdnu Wuxal, ale napadené plody už to nezachrání. Kytkám valím pod sukně slepičáky, takže pobyt ve skleníku teď není pro citlivky - atmosféra je tam doslova hmatatelná :sick:

Postřik proti Sviluškám snad zabral - resp. šíření žloutnoucích listů je dočasně zastaveno a poškozené rostliny se snaží obrazit s výjimkou jedné, která se zdá býti ve stavu klinické smrti.

Sladké se konečně ve větší míře vybarvují, ale ukazuje se roztříštěnost osiva od souseda. Asi jsem chytil něco nakukaného, nebo on měl F1 a já jedu F2 a rozsypala se genetika. Mám jak krásné kytky s paprikami na soutěž ve velikosti, tak zakrslíky s dvěma paprikami maximálně na sušení. Prostě míchačka. Uvidím, zda se podaří dotáhnout ty výstavní kousky do zralosti a z izolovaných plodů získat pokusné osivo na příští rok - každopádně už v menším rozsahu. Větší prostor dostanou ustálené odrůdy z nakoupeného osiva. Máte nějaký tip na sladkou silnostěnnou kapii?


Jedna z méně Sviluškou postižených se už konečně dostává do botanické zralosti.
75734

Uživatelský avatar
Johny4481
Stálý člen
Příspěvky: 251
Registrován: 21 srp 2020 15:04
Reputace: 715
Obrázky: 0
Bydliště: Slavětín nad Metují

Re: Mejto - sezóna 2021

Příspěvekod Johny4481 » 13 srp 2021 09:56

Máš to super :thumbup:
Není hořkého života. Jen občas pálí, ale většinou příjemně hřeje. Bohu dík.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti