Mejto - sezóna 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2021

Příspěvekod Mikymoto » 18 srp 2021 10:16

Tak se konečně začaly vybarvovat první Jalapena - resp. první větší postup u zdravých paprik. Všechny dosavadní pokusy zašly na poškození plodu suchou hnilobou - letěly obloukem pod dýni na kompost. Skluz je proti ostatním prezentujícím extrémní - tak měsíc minimálně. Letos holt vyšla blbá konstelace - nevhodné podmínky u předpěstu v kombinaci s upršeným květnem.
Příští rok asi pořídím plnospektrální lampu abych kytkám přidal čas navíc. Ty Jalapena se holt dají sklidit zelené na kompot, ale u Sugar Rush Peach pomalu přestávám doufat v to, že stihne alepoň jeden plod na osivo dozrát. Kytka je navíc taková Adéla, že stěhování do baráku na zimu je mimo realitu. Leda, že bych oštípal větve s plody a zkusil to pak v teple nechat dozrát ve sklenici (jak radil u ulomené haluze petr.polasek v Blixově vlákně).

Ale zpátky do reality - obě kytky na fotkách níže mají být Jalahot F1. Ale vzhledem k jiné stavbě rostliny a plodů je to obtížně o/uvěřitelné. Ta tmavá s buclanými plody je kupovaná sazenice, ta světlá se štíhlými plody je ze semena.
75945
75944

Kvůli poškození plodu jsem včera ulomil i první hnědnoucí Berbere Coffee Brown. Na rozdíl od Jalahotu jsem ho byl schopen požvejkat celej, aniž bych u toho usedavě plakal, takže ty internety pěkně kecaj. Jalahot by měl mít 10 000, Berbere podle různých stránek 30 - 50 000 (ale našel jsem taky 10 000). Tak vážně nevim - uvidí se až dozraje nějaká další odrůda Jalapeno, abych měl více vzorků na srovnání.

Každopádně pro další rok už s Jalahot nepočítám. Ta kytka věnuje víc pozornosti tvorbě prutů a listí než papriček. A jelikož já listí normálně nežeru, tak má smůlu. Vyfocené kousky jsou výjimkou potvrzující pravidlo (mají více plodů ve středu stonku), zbytek je co se týče produkce slabší.

Vincent
Stálý člen
Příspěvky: 200
Registrován: 09 říj 2018 09:10
Reputace: 194
Obrázky: 0
Bydliště: Praha 215 m.n.m asi

Re: Mejto - sezóna 2021

Příspěvekod Vincent » 18 srp 2021 12:12

ta druhá je jak moje jalahotf1-2

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2021

Příspěvekod Mikymoto » 18 srp 2021 14:28

No maminka byla možná stejná, ale tatínci asi byli různí - aneb není Jalahot F1 jako Jalahot F1, nebo dokonce F2 :yes:

Letošní rok beru jako testovací pro výběr odrůd - po dozrání podstatné části letošních kadetů se udělá skupinový test. Bude se hodnotit celkově stav rostlin, plodnost a hlavně poživatelnost. Co mě orálně neuspokojí, tak půjde na kompost a čeká to věčné zatracení. U Jalahotu už neočekávám žádné extra překvapení, takže jsem zvědavý na zbytek pelotonu (Telica, Biker Bills, Big Jim a Berbere Coffee Brown).
Primárně bych rád měl jádro tvořené produktivními odrůdami Jalapeno, které by alespoń částečně saturovaly zvyšující se poptávku po jejich nakládané (a kupované) variantě v mužské části rodiny. K tomu se přibalí něco na experimentování s chutěmi a zbytek holt musí zůstat poživatelný (sladký) i pro zbytek rodiny. Naštěstí se mi do skleníku drahá polovička moc netlačí, takže mám alespoň půlku jeho objemu "na hraní" s pálivkami.

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2021

Příspěvekod Mikymoto » 20 srp 2021 10:46

Malý report ohledně postřiku. Zdá se že jsem se s těmi Sviluškami nemýlil a postřik zabral - byť jsem si z počátku nebyl úplně jistý. Růst (resp. jakékoliv projevy) se na min. týden zcela zastavil a kytky se nijak neprojevovaly. Teď už je vidět, že se růst obnovil - nové listy jsou pěkně zelené a staré flekaté neopadávají. Prostřední chudinka obráží zatím hodně pomalu (spíše odspodu), ale ta napravo nasadila celkem tempo a snaží se i znovu vykvétat. Stejný restart je vidět i na okurkách (už dávno odepsaných) - nové listí a květy. Větší úrody už se z této trojice nedočkám, ale hlavně, že se to nerozšířilo více do skleníku.
No a já asi do zahrádkářských potřeb zahrnu ještě i nějakej mikroskop, pač moje oči tyhle malý potvory prostě nedávaj.
75977

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2021

Příspěvekod Mikymoto » 25 srp 2021 14:17

Dnešní objev - u zadního okna schovaná dvojčata. Největší plody na rostlině mají aktuálně cca 4 cm, ale zatím vše zelené bez náznaku nějaké změny.
Jen už si nejsem jistý tím, že se jedná o "čistou" Sugar Rush Peach. Většina fotek této odrůdy dohledaných na webu ukazuje klasické delší lusky (občas mírně pokroucené). Mě ale rostlina tvoří lusky ve tvaru zvonků. Potkal někdo něco takového?
76101

Uživatelský avatar
lazar
Stálý člen
Příspěvky: 922
Registrován: 11 srp 2020 12:38
Reputace: 2991
Obrázky: 0
Bydliště: Žopy

Re: Mejto - sezóna 2021

Příspěvekod lazar » 25 srp 2021 14:26

No spíš mi připomíná nějakou Aji fantasi... :dunno:

Na obr. vlevo AFO ▼▼▼
70774
Každé sousto je lepší než to poslední.. :angry1:
> foto 2021 < - > foto 2022 <
> foto 2023 < - > foto 2024 <

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2021

Příspěvekod Mikymoto » 25 srp 2021 14:53

Tak to vypadá hodně slibně. Uvidím, jak se to vybarví (jestli teda vůbec). Díky za navedení - kdyby to byla ta Ajina, tak budu paradoxně radši (měla by mít papírově slabší pal)

Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: Mejto - sezóna 2021

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 26 srp 2021 08:05

Souhlas s Lazarem, to by s největší pravděpodobností mohla být. :thumbup:
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů