Blixova nultá (nul0vá) sezóna 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Blixova nultá (nul0vá) sezóna 2021

Příspěvekod Blixa » 09 zář 2021 12:24

radkiii dík za šialený bod :D ale nie som sám. Čo viem, tak ešte ďalší traja pestujú papričky, z toho jeden známi, už som ho kontaktoval ohľadom výmeny semienok, už len nájsť si čas na pivo. Inak v Turčeku má korene svokra a býva tak triedna mojej dcéry :)
Pre záhon som rozhodnutý určite a o fóliovníku rozmýšľam už dlhšie, aj susedia sú celkom naklonení mojej myšlienke, dávam tomu zatiaľ čas na pevné rozhodnutie, uvidíme...
"Kríženec" otvoril ďalší (druhý) kvet, ale z morugy som už všetky odstránil. Uvažujem že ho teda líznem bielou Jolokiou ktorá stále kvitne len si musím zapamätať ktorý potencionálny plod je čím opelený :) Susedovi som o tom včera trošku rozprával tak ma rovno nazval "mičurínom" :D
Ak to celé dopadne so zdarným koncom semienka nie sú problém poslať/vymeniť.
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Blixova nultá (nul0vá) sezóna 2021

Příspěvekod Blixa » 13 zář 2021 14:07

Tento víkend prebehol zber, neplánovaný, ale celkom worthy. Jolokia Red? nechce prejsť do finálnej farby, ako som už bol spomínal, ostáva oranžová a bledne skoro do bielej. Čo som obral už začínalo na rastlinke mäknúť, jeden plod dokonca hniť. Buď som kúpil nesprávne označenú sadenicu, alebo to je nejaká kukučka, netuším, či mi môže spôsobom pestovania dozrieť plod inej farby ako by mal byť :dunno:
Orange a Red Habanero super. Ďalších pár zdravých plodov. Pár jalapeňos bolo k obedu s chedarom. Plus za hrsť cayenne... :chilli11:

Jolokia Red?
Habanero Orange, Habanero Red
76438

Semienka: Jalapeno Early, Cayenne, Jolokia Red?, Habanero Red, Habanero Orange
Tabula: Habanero Orange, Habanero Red, Cayenne, Jolokia Red?
Pohár: Jamican Yellow (z minulého roka), Habanero Red, TSM Red, Habanero Orange
Tanier: Cayenne
76439

...a ešte dnes ma jemne páli pod nechtami, nabudúce určite rukavice :whistle:

Nech to zreje! Zdar!
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Blixova nultá (nul0vá) sezóna 2021

Příspěvekod Blixa » 21 zář 2021 07:54

Ahoj všetkým :)
Dnes ráno pocitovo 0°C :eek: ešte že som baby včera presunul do chodby...
76541

Včera som obral pár dozretých plodov, okrem Haba išiel dole aj druhý a tretí škorpión a takto ma skúšali vystrašiť už aj tvarom :-D
76540
76539
:thumbup:
Odrezok na pizze šmakoval skvele :foods: :firy: ostatok pôjde na sušenie :)

Zdar!
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Blixova nultá (nul0vá) sezóna 2021

Příspěvekod Blixa » 14 říj 2021 12:50

Zdravím priatelia :wave:
Nachádzam trochu času a chcem sa s vami znovu podeliť ako sa mi darí. Nejaké veci sa zmenili, časom sa menia rozhodnutia a prichádzajú nové výzvy. Pre mňa dosť zásadná vec je, že drahá súhlasila s presunom do bytu :thumbup: tzn. mám doma päť papričiek v troch črepníkoch (3+1+1) - (experiment (nazval som ho Neviemkrát3) + Habanero Red + Habanero Orange). Takže po doteraz iba vonkajšom pestovaní začínam spoznávať úskalia toho domáceho. Havančanom sa darí naozaj skvele, postupne zbieram suším plody a rozmýšlam... po dlhých čítaniach fóra ma čím ďalej tým viac láka jedna vec, je za tým jedno slovo, no plná hlava myšlienok - Bonchi. Je to krásna predstava. Skúšam už teraz vybrať jedného z kandidátov a zatiaľ to vychádza na "kriplíka" Habanero Red, totiž, on už má taký malý príbeh po tom ako prišiel o polovicu svojho tela pri polnočnom masakri v lete. Inšpirácie aj rád tu nájdem kopec, už len spraviť to správne rozhodnutie, stále je čas.

Zaujímavé ohľadom teploty je, že tu bol prvý mráz až do dnešného rána (veľa z vás informovalo už hodne skôr a z hodne nižších nadmorských výšok) ale celkovo sa už naozaj dosť ochladilo, včera neatakovala teplota ani 10°C, bolo iba okolo 8°C max aj to len pár hodín z celého dňa.
Spoiler!
76800
76801
76802
Z vonku sú už tretí deň papričky v chodbe domu, severná aj južná strana, dozrievajú pri teplote 18-20°C. Poobede po príchode domov ich ešte vykladám pred dom, stíhajú tak ešte jeden, jeden a pol hodiny dobíjať zvyšné plody energiou zo slnečných lúčov. Jolokie obsypané plodmi, väčšia polovica stále zelená, tie zelené už ani moc nerastú, priebežne zbieram dozreté, suším. TSM má posledných päť plodov, pekne dozrievajú, Jalapeno posledných pár plodov tiež.

Na záhone som konečne začal s prípravou vyvýšeného, predvčerom som teda kopal jamu - no tak to ma poser! Ako fakt, snáď 20 rokov som nedržal krompáč v ruke nieto s ním ešte aj pracoval. Ono ten kamarát krompáč sa ešte dal zvládnuť, ale to prehadzovanie vykopanej zeminy lopatou...eh moje kríže... ešte že drahá potom priniesla lahváča, to ma dalo trošku do kľudu bo tenzie svalov už bolo nutné niečím uvolniť a takéto uvolňovanie mi dosť prospieva a napĺňa ma novou energiou :beer:
Obloženie vyvýšeného som zklincoval už minulý týždeň z dosiek zo starého rozobratého obkladu, bude trčať cca 50cm nad zemou. Okolnosti budovaniu vyvýšeného dosť napomáhajú, orezávala/strihala sa jabloň na dvore, sú haluze a lístie na spodok, kompost je vyzretý a pripravený, dokonca sa mi podarilo zohnať dve 50L vrecia čistého hnoja z lúk čo spásajú kravy. Je to na dobrej ceste. Plánujem v ňom iba papriky, nepálivé+jemne, zrejme všetko annuum, žiadne chinesky. Rozmýšľam nad Hamík, Grilánek, Padronky, BananaSweet, MiniSweet, Sukari či Shishito a Jalapeňá.
Inak sladké mi na záhone ešte stále plodia ale papriky rastú pomalšie, cayenne pomali končia ale super, väčšina papričiek už dozretá, pozbieraná. Ostatok už je preč, polovica bedničky zemiakov aj zjedená, cibuľa visí v špajzke, rajčiny tekvice cukety zlikvidované, pomalá príprava na zimu.

Pridávam aj pár fotiek.

Nádejný kandidát na Bonchi, dobre sa mu doma darí, posledné plody dozrievajú, veľká radosť.
76799

Druhý nový domáci maznáčik.
76798

Jolokia White farbí plody do žlta. Tieto dve indické devy sú zrejme čisté kukučky! Červená je oranžová a biela je žltá! Ako by ich trošku lízli havančania sa mi zdá, plody sú moc hladké, nekrabaté, no neviem. (staršie foto ešte keď bola vonku)
76794 76793

Škorpión ide, zatiaľ usušené iba tri plody, ďalších päť stále na rastlinke.
76795 76796

No a nakoniec experiment Neviemkrát3. Ako som bol písal, sú v izbe a asi aj ostanú. Netuším čo je čo ale celkom ma zaujíma to zelené už s plodmi, vyzerá to typovo na habanero? alebo 7 pot?, ak tak to by bola bomba - poradí niekto čo by to mohlo byť? To tmavé je ešte väčšia záhada, neznáme semienko a plody čo už má sú z kvetov ktoré som opelil morugou a jolokiami, takže vôbec netuším akým smerom ideme. Snáď sa dopracujem k nejakému výsledku. Táto hra ma baví. Tretia rastlinka len začína nahadzovať kvety, kvôli nedostatku pristoru rastie vrcholom do strany. Preto váham či ju ešte neosamostatniť, tiež by ostala doma. Čo myslíte, zvládla by presadenie?
76797

Tak na dnes snáď všetko, nech to ešte dozrieva a nech sa darí pri spracúvaní úrody, zdar!

:naga:

...za pařezem noha.
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Blixova nultá (nul0vá) sezóna 2021

Příspěvekod Blixa » 26 lis 2021 12:11

včera som dostal do daru 4 čerstvé plody Dranon`s Breath... Na špičku jazyka som koštol šťavu z vnútorných strán papričky po tom ako som ich nachystal na sušenie,,, (lebo špičku čerstvej papričky som odrezal a chcel zjesť) no nastúpil polhodinový, tak intenzívny pal, takže som odrezok odložil nech vyschne s ostatými :) semienka oddelené a nachystané na budúcu sezónu :thumbup:

p.s. flákam trochu vlákno, ale do konca roka dobúcham :bashead:
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Sezóna 2021

Příspěvekod Blixa » 24 pro 2021 18:08

Zdravím Vás priatelia.
Poobhliadnem sa nad sezónou 0, v ktorej som si kadečím prešiel a kadečomu sa priučil. Je toho veľa, veď viete o čom rozprávam. V budúcej sezóne idem skúsiť pestovať zo semienok.
Sadenice kúpené na začiatku sezóny sa mi trochu pokrížili, takže kukučky, a podľa toho, ako to celé pestovanie prebiehalo, predsa len, niečo sa mi urodilo. Chineski išli všetky na sušenie, jolokia biela a červená, moruga červená a charapita, habanera. Jalapeňo sa pojedlo zapekané so syrom a vyprážané, ešte v decembri posledné..
Zimujem 4 papricky + jedna je nezostrihaná doma. Ešte som doma nechal črepník s "3krátneviem" na parapete, včera som zobral z jednej papričky plod usušený priamo na rastlinke.
Takže sa mi hneď moja prvá 0 sezóna nedá považovať za skončenú..
Na záhone pohnojené 50L bio kravského + urobený nový vyvýšený záhon, ktorý skoro denne zásobím bio odpadom..
Zháňam semienka, všetko na pestovanie, plánujem a teším sa na budúcu sezónu....
Pridám ešte foto neskôr.

Chilli ZDAR!
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

P.F. 2022

Příspěvekod Blixa » 31 pro 2021 17:44

Pálivého Silvestra prajem všetkým. Na konci môjho tohoročného vlákna pridávam nejaké to foto ako sa mi darilo a darí. Celkovo považujem sezónu za úspešnú aj napriek všetkým problémom ktorými som si prešiel, čo-to som dopestoval, takže spokojnosť. Neviem to ešte tak zhodnotiť ako dlhoročný pestovatelia tu na fóre ani zatiaľ nemám s čím porovnávať moju prvú "nultú" sezónu, ale do tej budúcej mám veľké oči, už teraz mám doma semienka viac ako 50tich odrôd, plánujem a skoro denno denne riešim veci ohľadom papričiek.
Veľká vďaka patrí viacerím členom tohto fóra za rady, povzbudenia, semienka a v neposlednom rade za inšpirácie pre budúce pestovanie :respect: :thanx:
Posledný deň v roku mi nedalo a rozsadil som 3krátneviem do samostatných črepníkov, takže hneď moja nultá sezóna sa vôbec nekončí a plynule pokračuje v nastavenom smere :)
Ešte raz pálivého Silvestra :firychil: a šťastný nový rok všetkým. :greenstars: :hny: :greenstars:

Jolokie
77124

Mini Jalapeňo (zber 19.12.2021)
77123

Úroda...
77116 77115

Pokus o cross (červená z 3kratneviem x TSM red)
77121

zimujúce
77125
77126 :rolleyes:

...a produkty :)
77111 77112
77113 77114

Chilli ZDAR!
Blix :thumbup:
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti