Radkiii 2021 - projekt fóliovník

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: Radkiii 2021 - projekt fóliovník

Příspěvekod radkiii » 28 čer 2021 15:29

lazar píše:
28 čer 2021 10:37
Tak jako :respect: , hezky provedeno :thumbup: . Doporučil bych online teploměr jak jsem psal >>> ZDE
Navíc tím teploměrem jde vyřešit, hlídání případného výpadku elektřiny, systém kam se teploměr registruje ho čekuje a když se nějakou dobu nepřihlásí tak pošle report emailem..
Ono ako tieto štatistiky si zatiaľ nevediem, takže to momentálne nie je témou, ale plán do budúcna je niečo takéto tam mať, ale nie pre evidenciu teploty, ale aby som si vedel regulovať termostat na diaľku. Ten interval, ktorý mám nastavený teraz musím prisposobovať aktuálnej teplote. Cieľ je nemať o viac ako 2-4 stupne než je vonku. Takže musím mať iný interval na termostate keď je vonkajšia teplota 30 a 35. Pri striktnom nastavení nad 32 fúkaj, by ma susedia zabili a ja by som behom jedného dňa zabil baterku.
Takže diaľkovo ovládaný termostat je dobrý nápad. Od tohoto víkendu sa ideme so synkom učiť pracovať s arduinom, tak som sám zvedavý, kedy dosiahnem skill, aby som toto vedel zvládnuť.

Ešte sa vrátim k tým poplachom. Vrtá mi v hlave, či poplach rozpojenia hadičiek má vypnúť čerpadlo alebo nie. Možno by bolo lepšie len okolie prisposobiť na nečakaný príval vody. Ide mi o to, že možu nastať 2 situácie:
1. rozpojí sa hadička pri posledných pozíciach = prestane dostávať vodu vačšina pozícií, i keď by mohla
2. porucha mojho "alarmu" sposobí to isté a úplne zbytočne.
Takže možno by bol lepší len jednoduchý zátopový senzor niekde pri mojom "velíne", ktorý keď zaznamená vodu, odpojí čerpadlo :dunno:

Je fascinujúce ako veci, ktoré majú uľahčiť prácu sa niekedy tak zvrtnú, že zaberú toho času násobne viac :)

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: Radkiii 2021 - projekt fóliovník

Příspěvekod radkiii » 16 črc 2021 16:20

Ahoj, tak trochu update.

1. Fóliovník
Nastali dve menšie zmeny. Prvá očakávaná - zásobník na vodu je teraz obalený celý, boli tam riasy, nebolo toho moc, ale nechce sa mi to riešiť.
Druhá vec je, že u poslednej pozície automatickej závlahy na poličke mám momentálne 2 trysky. Niekoľko dní to fungovalo úplne v pohode a potom zrazu na tejto poslednej pozícii nietiekla voda. Skontroloval som trysku, aj pre istotu vymenil a stále. Mám za to, že sa tam príliš zrýchluje tok vody, lebo za touto pozícou to padá o podlažie nižšie a preto okolo trysky voda len pretečie a maximálne trochu zakvapká. Nerozumiem prečo sa to neprejavilo hneď. Skúšal som sa pohrať s nastavením jednotlivých trysiek, ale tým som robil viac škody, takže znova je všetko na max prietok. Nakoniec som teda pridal novú trysku a táto malá slučka pomohla. Z poslednej trysky voda len občas kvapne ale tá predposledná funguje na 100%, takže asi solved.
Poplachy pravdepodobne až na novú sezónu, predsalen sa našiel nejaký projekt na záhrade, ktorý má prednosť - záhradný domek za prístreškom atypických rozmerov (podorys cca 0,8m x 3,5m x 2m x 3,8m).

2. Lenivosť
Som blbec. Keďže chodím do fóliáku menej často, len zbežná kontrola, dolievanie zásobníku a hnojenie, tak som trochu zabil jednu výhodu, ktorú mi fóliák poskytoval a to izoláciu. V podstate som ho prestal zatvárať a naleteli mi tam mšice. A keďže kontrola bola v poslednej dobe len zbežná a viac som si obzerali techniku ako rastliny, tak sa mi tam neskutočne rozmnožili. Trochu som aj sadol na lep škvorom. Máme ich celkovo na terase dosť, mal som aj nejaké deravé listy od nich, tak som viac kontroloval škody od škvora s tým, že som predpokladal, že tam nie je nič iné. Hneď som spravil postrek mospilanom - ja sa na chémiu moc nehrám. Normálne si kupujem zeleninu v tescu, ktorá je prešpikovaná roznymi preventívnymi postrekmi, takže jeden postrek mospilanom za rok mi fakt neublíži. Na druhý deň som ich ešte dokladne osprchoval hadicou. Zatiaľ to vyzerá, že som tento boj vyhral, ale zbytočné, zbytočné..

3. Kvetináče
Moj test 6 vs 12litrov celkom jednoznačne vyhrávajú 12litrové. Scotch Brains Yellow prakticky nemá zmysel v tom 6 litrovom. Plody totálne zakrnené.

4. Rajčátka
Kupodivu obživli. Primora je krásná, ale už ju mám naposledy. Na 1,2 metrovej rastline mám 1 resp. 3 plody. To fakt viac už nie.

5. Celkové zhodnotenie chilli.
Fóliák bol skvelý nápad. Prakticky každá rastlina má už desiatky plodov, stále nasadzujú nové a nové kvety. Takýto výnos som fakt nemal nikdy. Spravil som 2 postreky harmóniou vápnik + každý týždeň slepičince. Tento rok je počasie zvláštne. Časté a dosť silné búrky, našťastie to ani trochu nemusím riešiť. Nevýhodou je, že sa plody celkom blbo fotia :)

Nejaké foto:

Vľavo 2x2 Scotch Brains Yellow, uprostred 2x Jamaican Rosso, vpravo 2x2 Squash Jamaican Yellow

74870

74871

74872

74873

Scotch Brains Yellow

74874

74885

a zakrnená v 6 litrovom, možno druhá várka bude vačšia :dunno:

74877

Squash Jamaican Yellow

74884

74876

Jamaican Rosso

74883

74881

Primora

74878

Oprava automatickej závlahy

74882

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: Radkiii 2021 - projekt fóliovník

Příspěvekod radkiii » 28 črc 2021 17:05

Trochu informácií ku dnešnému dňu. Viac menej nie je čo fotiť, resp. ja si fotky priebežne robím, aby som vedel vyhodnotiť ktorá pozícia má aké výhody a nevýhody, ale nie je to na verejné zdieľanie. Plody dozrievajú, trochu mi opadávajú listy na dvoch pozíciach, celkom pokoj.

Z fóliovníku nejde bez vačších úprav vytvoriť autonómny systém. Nie, žeby to bola snaha, ale nepriamo som sa o to pokúšal. V podstate musím celý systém ručne prisposobovať vonkajšiemu svetu. Snažil som sa vymyslieť ideálny interval na polievanie, aby ani kvapka nepretiekla, ale ono stačí jeden, dva zamračené dni, teplota okolo 27 a už je všetko inak. Alebo horká a nebál by som sa pridať. Na toto som už rezignoval, proste každé 4 hodiny cca 70 ml a zdar. Čo pretečie, to pretečie, komu chýba, dostane v nedeľu. Základná myšlienka je neriešiť nejaký zástup pri každej neprítomnosti a toto funguje. Cca 5 dní sa nemusím ukázať vo fóliáku a všetko funguje.

Čo sa týka odvetrávania, tak to už prakticky ani nepoužívam. Odkedy sú rastliny omnoho vačšie ako na začiatku, dokážu teplotu udržiavať tak nejak samé. Aj pri teplotách 32 stupňov mi nedokáže vystúpať teplota vo fóliáku na 40 stupňov. A to som ešte vtedy riešil aj 45. Takže občas sa zapne, cca pri 36 stupňoch, ale inak už je to v tomto smere v pohode.

Choroby ani škodce nič. Mospilan ako vždy účinný. Snažím sa hnojiť podľa pocitu, ale myslím, že mám viac šťastia ako znalostí. Zhodnotíme neskor, zatiaľ to vyzerá super.

Jednu fotku predsalen pridám. Minule som písal, že Primoru už nikdy pre jej nízky výnos, ale.. asi jednu pozíciu znova obetujem. Ja jej proste neviem odolať.
75319

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: Radkiii 2021 - projekt fóliovník

Příspěvekod radkiii » 22 srp 2021 19:35

Tento report píšem na hotelovej izbe a za pár hodín sa dozviem, či bude aj moj posledný.

Asi takto začínal report, ktorý som písal minulú nedeľu (15.8.), ale chybou odhlásenia som oňho prišiel a už nebol čas písať to celé znova. Teraz trochu času je, tak sa vrátime do minulosti a ukážeme si, ako mi to pekne dozrievalo 1.8. - 8.8.

Squash Jamaican Yellow

75856

Scotch Brains Yellow

75854

75853

Jamaican Rosso

75855

A celkový pohľad - pre mňa na porovnanie budúcich rokov :)

75857

Nejaké zhrnutie. Som spokojný aj s výnosom, aj s veľkosťou a aj s dobou dozrievania. Čo som sledoval ostatné vlákna, tak som na tom bol podobne ako majú ostatní v skleníkoch a fóliákoch. A teda prišlo mi to, že oproti ostatným, čo pestujú v kýbloch a nemajú túto možnosť som o 2-3 týždne popredu. Takže plán dlhšej sezóny by možno mohol byť úspešný, uvidíme, či príde vobec nejaká druhá úroda.
Niektoré rastlinky mám nedohnojené, niektoré prehnojené - asi prejdem na budúci rok len na granule a na list vápnik + vitality komplex. Dovod celkom jednoduchý. Tekuté hnojivo mi nechutne smrdí, naopak kravské granulované koncetrované vo fóliáku je pecka :D Pravda, slepačie granule som ešte netestoval.
EDIT: Len doplňujem že prehnojenie a nedohnojenie je sposobené tým, že sa učím pracovať s granulami.

Na začiatku roka som bol sklamaný, že mi mojím skladovaním umreli všetky staré semená. Bol som rozhodnutý kúpiť si nejaké sadeničky, ale nakoniec sa to nestalo a teraz som za to skutočne rád. Tým, že mám rovnaké odrody na roznych pozíciach a v rozne veľkých nádobách, je to skvelý študijný materiál. Hlavne zistenie, ktorá pozícia je na akú rastlinu vhodná je užitočná do budúcna.

Zaujímavý jav sa deje na horných pozíciach bližšie pri stene - asi by som mal začať premýšľať o nejakom protizávaží :)

75852

9.8. prebehol prvý zber, 430 g. Od oka je na rastlinách ešte raz toľko isto. Vyšlo to ale tak, že bol zber len pár minút pred odchodom na dovolenku, takže malé kúsky šup na sušenie a veľké šup do chladničky.

75858

75859

Na dovču sme mali ísť skor, ale bohužiaľ nám do toho prišiel pohreb, tak sme to skrátili. A tým sa dostávam na začiatok tohoto príspevku. Prvý ostrý test mojho systému. Do systému závlahy som ešte zapojil 2 kríčkové rajčiny, ktoré sú ešte dosť obsypané a nechcel by som o ne prísť. To mi robí celkom 12 rastlín a pri dennej spotrebe 5200ml mi 25 litrov vystačí na 5 dní. A ja sa mám vrátiť za 6,5 dňa. Ešte by som pripomenul, že systém dáva menej ako rastliny potrebujú. Predpoveď ale bola dobrá, maximálne teploty 25 stupňov. Tak čo, vydrží to systém? Nepokazí sa niečo?

Tak ja už viem, že sa pokazilo. Pozitívne ale je, že sa to pokazilo tým, že všetko fungovalo. Vysvetlím. Predpoveď nebola správna a teploty boli aj okolo 32. Keby som toto vedel, tak určite nenechám zapnuté odvetrávanie už pri 35 stupňov. Ale chybami sa učíme. Takže všetko fungovalo, vetráky sa spínali ako boli nastavené, rastliny sa polievali, až sa minul celý zásobník. Lenže ešte nikdy som asi nespomínal, že moj solár dáva o čosi menej ako je denný priemerný výdaj. Toto mi napadlo tesne pred odchodom, že som mohol ten akumulátor dobiť - mal 12.4 V, to už je celkom málo, má byť zamračené a ešte som ho ani raz nedobíjal inak ako solárom. A samozrejme prvé dni zamračené, potom tropické teploty a niekoľkohodinový výdaj na vetráky znamenalo jediné - baterka sa vybila do mrtva. Keď som prišiel domov, systém bol vypnutý a na akumulátore som nameral 10 V. Pozitívne ale bolo, že sa tak zjavne stalo až posledný deň, pretože zásobník bol prázdny a rastlinky sa tvárili celkom spokojne :D Takže za mňa spokojnosť a funguje to presne ako má, chybami sa človek učí a nabudúce už túto chybu nespravím.

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Radkiii 2021 - projekt fóliovník

Příspěvekod Mikymoto » 23 srp 2021 09:50

Krása nesmírná - hlavně ty Scotch Brains Yellow v dvoubarevném vypadají luxusně - po úplném vyzrání to snad nebude ani tak hezký jako teď s tou zelenou. Tiše závidím zdravotní stav rostlin - vypadají jako ze žurnálu.

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Radkiii 2021 - projekt fóliovník

Příspěvekod Blixa » 24 srp 2021 08:54

Pekné to máš radkiii, naozaj radosť pozerať :respect:
K Yellow Squash sa asi vrátim aj ja ešte, bola to moja prvá a jediná rastlinka chilli v minulom roku a chutila výborne. Možno skúsim aj Red pre porovnanie.
Zdar a nech sa ti darí!
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: Radkiii 2021 - projekt fóliovník

Příspěvekod radkiii » 01 zář 2021 10:32

Počasie je aké je, tak to trochu stagnuje. Našťastie nemusím riešiť dažde, ale pokles teploty je významný. Keď doteraz som mal na závlahe nastavený interval každé 4 hodiny 55 sekúnd, teraz tam je každých 6 hodín 30 sekúnd. Čo je rapídny pokles a aj tak mám pocit, že tam lejem viac ako by potrebovalo. Našťastie ten fóliák funguje fajn v chladných dňoch, kedy sem tam vykukne slnko. Hneď sa vyhreje. Ak je vonku okolo 17, ja tam za chvíľku mám 27, čo je paráda.

Inak sa nedeje už nič, nemá sa moc čo diať. Minulý týždeň bol ďalší zber. Ak som odhadoval, že tam je ešte raz toľko ako minule, teda 430g, tak realita bola iná. Nazbieral som 1290 g a znova musím napísať, že tam je ešte raz toľko :D Ono to strašne klame na tých rastlinkách.

76224

76225

Snažil som sa zbierať aj trochu nezrelé, pretože by som rád stihol ešte druhú vlnu. No podarilo sa mi kompletne vyčistiť len 2 rastlinky (na druhej strane tie najvitálnejšie, Scotch Brains Yellow vo vačších nádobách). Prešli asi 4 dni a už majú obidve rastlinky nasadenú kopu nových kvetov. Tak dúfam, že neopadajú a ešte to stihneme, ak to vyjde, bude to tesné.
U ostatných rastlinkách prestávam v druhé kolo veriť. Stále majú fakt veľa zelených plodov.

Rozbeh čerstvých kvetov:

76228

Na záver ešte otázka, rozbehla sa mi tam nejaká pleseň. Naprieč všetkými rastlinami. Registrujem ju už nejaký čas, ale okrem pár listov s čiernymi bodkami som nevidel žiadne známky, žeby sa niečo dialo, niečo negatívne. Sem tam už vidím aj stonku bodkovanú. Dá sa s tým vobec niečo robiť okrem fyzickej likvidácie? :dunno:

Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: Radkiii 2021 - projekt fóliovník

Příspěvekod stankar » 07 zář 2021 08:31

radkiii píše:
01 zář 2021 10:32
Na záver ešte otázka, rozbehla sa mi tam nejaká pleseň. Naprieč všetkými rastlinami. Registrujem ju už nejaký čas, ale okrem pár listov s čiernymi bodkami som nevidel žiadne známky, žeby sa niečo dialo, niečo negatívne. Sem tam už vidím aj stonku bodkovanú. Dá sa s tým vobec niečo robiť okrem fyzickej likvidácie? :dunno:
Zkus mrknout, jestli to neni Bacterial Leaf Spot, pripadne monitoruj dale, jestli se to nejak nesiri. TeaRacer doporucoval zkusit hypermangan, o par prispevku zpet uvidis v jakem stavu jsem je mel ja. Nakonec jsem je uplne izoloval a zlikvidoval nejvice postizene kusy.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti