Stankar season 10 - zpatky ke korenum

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Stankar season 10 - zpatky ke korenum

Příspěvekod Bacula » 21 bře 2021 20:06

Přeji ti ať se ti spraví 🍀.
Bacula

koniash
Stálý člen
Příspěvky: 1548
Registrován: 19 lis 2016 18:44
Reputace: 4844
Obrázky: 0
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Stankar season 10 - zpatky ke korenum

Příspěvekod koniash » 21 bře 2021 22:39

:tiphat: Nazdárek sousede,to je teda pohroma..jinak kdyby jsi měl nouzi,můžež přijet ke mně pro nějaké sazenice,určitě vybereme nějaké hypermordy :veryhot: :veryhot: :veryhot:
co pálí jak sviňa,nestíhá bolet

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: Stankar season 10 - zpatky ke korenum

Příspěvekod Chozee77 » 22 bře 2021 22:20

Ahoj Sony... to je zas facka z čistého nebe...😔
Snad zachráníš co půjde a nebudeš mít pak nouzi o čerstvé plody...✊
PS .no a samozřejmě jak bude chybět tak dodáme 😉🤟
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: Stankar season 10 - zpatky ke korenum

Příspěvekod stankar » 02 dub 2021 18:51

Diky vsem za podporu :thanx:

Dneska jsem si naplanoval sanitarni den, takze jsem vsechno dezinfikoval, neco i presadil, a vsechny rostliny dukladne zkontroloval, jestli jevi znamky nakazy, a pokud ano, tak jak velke... a ihned jsem zasahl.
Zvolil jsem metodu soft reset, takze u vetsiho napadeni = smrt a u mensiho napadeni = amputace :cry:

Bohuzel jsem na vetsine prezimovanych kusech objevil cerne skvrny i na stonku, a pokud to sahalo az k drevnateni nebo nize, tak jsem je nemilosrdne vsechny zlikvidoval. U mensiho napadeni jsem amputoval kminek a presunul do karantenniho prostoru, musim je sledovat a hned po prvnim naznaku nakazy ihned likviduji celou rostlinu.
Ztraty: 1/3 prezimovanych

U novych sazenicek, obzvlaste TSM a Bhutlah jsem bohuzel nasel taky mensi znamky nakazy na kminku nebo nekterem z listu, pritom vypadaly docela zdrave, ale nechtel jsem nic riskovat a tak jsem jim udelal taky amputaci. Zustalo mi snad jen 7 rostlin bez nutnosti zasahu (jeste, ze si nechavam prebytky do finalniho presazovani).
Ztraty: u novych sazenic zatim zadne

Rozmaryn mi to napadlo taky, tak sel pod kudlu a do karanteny. Tomatillo Pineapple uz nahodilo lampionky a zatim nenese zadne znamky nakazy, musim zaklepat. Zlikvidoval jsem nejake bylinky, kterym dokonce zacaly padat stare listy a mlade zacaly flekatit, usychat a kroutit se.

Nakonec jsem zacal patrat jak dalece jsem tenhle pruser nechal zajit a po prohlidnuti alb ze sezony 2020/2019/2018/2017/2016 jsem objevil vzdy alespon jednu napadenou rostlinu, ale uroda nejaka byla. V roce 2017 jsem mel celkem peknou urodu a nenasel jsem zadnou nakazenou krome jedne.
Poslednich par let se mi to zkratka rozjelo kvuli prezimovani, nepomohlo ani sestrihnuti a otrhani listu jak je vidno. Takze jsem dnes koumal stonky a kminky napadenych rostlin a zevnitr slo videt, ze napadeny stonek nebyl svetle zeleny jak ma byt, ale zluto-oranzovy s fleky => v tomhle pripade by nepomohlo ani zastrihnuti kminku, protoze uz je napadena cela rostlina.

Zkratka jsem to nechal zajit daleko a za chybu zaplatil. Ted uz ale vim, jak tuto chorobu poznat a pristi sezonu udelam hard reset = dezinfekce a vse nove od seminka :thumbup:

Zitra nahodim foto z dneska . Chilli zdar :wave:

Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: Stankar season 10 - zpatky ke korenum

Příspěvekod stankar » 03 dub 2021 09:28

Tak tady slibovane foto, nejprve skody zpusobene Bacterial Leaf Spot (Bacterial Leaf Blight):
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Z toho, co mi zustalo:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Karantena pro prezimovane:
Obrázek

Tomatillo Pineapple:
ObrázekObrázek

Vincent
Stálý člen
Příspěvky: 200
Registrován: 09 říj 2018 09:10
Reputace: 194
Obrázky: 0
Bydliště: Praha 215 m.n.m asi

Re: Stankar season 10 - zpatky ke korenum

Příspěvekod Vincent » 03 dub 2021 19:47

tohle sem měl na přezimovaných trochu už loni, ale nemyslím že by to nějak ovlivňovalo plodivost ani stav rostliny. vnitřky stonků sem teda nezkoumal, možná ale pro kuriozitu udělám pár střihů

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Stankar season 10 - zpatky ke korenum

Příspěvekod Tea Racer » 03 dub 2021 20:14

Ono když to není moc a pak se rostlina nechá více vyschnout, dá na světlo tak to opravdu zmizí.
Vlhkost a málo světla je problém.

Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: Stankar season 10 - zpatky ke korenum

Příspěvekod stankar » 03 dub 2021 22:50

Jasne, ona je to bezna choroba, jen se nesmi rozsirit do takoveho stadia. A je pravda, ze ted pres zimu se mi doma drzi vice vlhko a za oknem toho slunka moc neni, ale ze by tohle vyvolalo tak prudky a agresivni prubeh? :dunno:
Prave treba Fatalii Gourmet Jigsaw (r.i.p) to schytala dost pred par lety, kdy mi to postihlo v jedne mistnosti dost rostlin a musel jsem je sestrihnout nebo vyhodit, a po opetovnem sestrihnuti v dalsi sezone se rozplodila a nemela skoro zadne znamky teto choroby (az na stonek), takze jsem daval za vinu prehnojeni. Proto jsem v poslednich dvou sezonach temer vubec nehnojil. Ale letos uz jsem ji radeji celou vyhodil.
Jak jsem ale vypozoroval z napadenych mladych listku, tak rostou hodne pomalu a jsou trosku deformovane, nekde dokonce nove rasici vyhonky uplne uschly (zcernaly).
Nektere vyhonky jako tenhle, jsem musel ustipnout, protoze byly zakrnele a stonek byl moc krehky, takze po ohnuti praskal jako tycinka. Obrázek
Zatim nedokazu odhadnout jak moc bych to mohl nechat zajit, aniz by to znatelne zpomalilo vyvoj rostliny nebo se to zacalo rychle sirit, tak jsem zasahl a zvolil postup nasi Vlady, dal je do karanteny a vyhlasil Nouzovy stav :lol:


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti