TerasovaSahara - 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod Bonebreakers » 24 kvě 2021 17:38

Krásné to máte pane na tom balkónku :)
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 24 kvě 2021 17:46

K tomu letošnímu atypickému průběhu dubnového/květnového počasí:
73458
73459

V minulých letech jsem se (docela úspěšně) každý rok snažil zachytit ten nárůst slunce a teplot který se tu vyskytuje pravidelně okolo 20. dubna a dával v tu dobu už celý hlavní peloton ven. Z obrázků výše je vidět, že i letos slunce spolupracovalo, s tím by problém nebyl. Co ale bylo letos úplně jinak byly teploty, přesněji řečeno jejich 24 hodinová minima. Kdybych letos finální přesazování ven neodsunul o týdny, tak by bylo už někdy okolo 24. dubna vymalováno.
Z květnového průběhu je pak vidět, že správné datum kdy jít tady u mne s celým pelotonem ven by bývalo letos bylo až 9. května.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 27 kvě 2021 11:31

Jak tak furt koukám na to jak kytky na balkóně sice už neumrzají, ale taky skoro nerostou, tak mi to nedalo a hodil jsem si do grafu průměrné měsíční teploty za dobu co tam pěstuju. Jsou to data čhmu pro moji širší lokalitu protože z prvních let nemám k dispozici vlastní měření přímo z lokality. Moje čísla co naměřím jsou typicky o -0,2° nižší než ty v grafu. Pro květen 2021 je tam použito moje lokální číslo ke dnešku (10,7°), sice se může ještě o pár desetinek změnit než skončí měsíc, ale nic zásadního už to dle předpovědi nebude.

73474
Pár věcí je z toho velmi dobře vidět, třeba proč byl rok 2018 tak dobrý pro pěstování (nejen) chilli, nebo to jak to v roce 2019 zachraňoval červen,... a taky to jaká je to zatím letos bída, pokud velmi brzy nepřijde rychlá změna a nezopakuje se červen 2019, tak to bude letos bída.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 27 kvě 2021 22:27

Ještě že jsem letos nakonec dal dvě kytky Shishita. Vítr mi někdy v posledních 48 hodinách u jedné z nich ulomil celý vrchol, cca 7 cm pod prvním rozvětvením. Všechny květy a první zárodky plodů jsou pryč. :(
Kytka naštěstí už předtím začala moc hezky obrůstat po celé délce, takže to doufám dá, ale první plody z ní budou minimálně o další 3 týdny později k tomu zpoždění co je už teď dáno počasím. Grrrr.

Snad jediné co je v současném počasí spokojené jsou saláty. Každodenní krátké přeháňky se starají o průběžnou zálivku, v teplotách co panují v posledních dvou třech týdnech moc pěkně roste, a necelý měsíc před letním slunovratem zatím vůbec nemá tendenci vybíhat do květu.

Vincent
Stálý člen
Příspěvky: 200
Registrován: 09 říj 2018 09:10
Reputace: 194
Obrázky: 0
Bydliště: Praha 215 m.n.m asi

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod Vincent » 28 kvě 2021 19:42

je to hrozný, zima a vítr. to se divím že na tom kvůli větru nejsi ještě hůř. zatím to vypadá že čvn a čvnc normál a srpen teplotně nadprůměr, tak aspon snad tak

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 30 kvě 2021 15:51

Nezkusit letos jedno indoor rajče byla chyba. U některých baccatum kytek mám ke dnešku alepoň prvních pár úspěšných květů, ale je konec května a ještě žádná odrůda rajčete mi venku neotevřela ani první květ. Takže na první zralé plody rajčat na přelomu červen/červenec můžu letos zapomenout, budu rád když to nebude až někdy hluboko v srpnu kdy už v některých letech útočí plísně. :(

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 30 kvě 2021 22:38

Tak se to snad konečně začíná obracet, aktuální předpověď pro lokalitu vypadá takto:
73551
:)

A ještě pár poznámek k dosavadnímu průběhu počasí.
- už loni byl dostatek vody, během loňska obživli všechny lokální prameny které postupně zmizeli v předchozích několika letech. Ale to jak vypadají okolní listnaté a smíšené lesy (a taky parky) letos, je mazec. Taková ta parádní jarní zelená které obvykle vydrží jen týden, max. 10 dní, je všude kam jen člověk zamíří procházkou už několik týdnů. Díky té kombinaci průběžného dostatku (až nadbytku) vláhy a nízkých teplot ta jarní zelená vůbec nemizí. A spodní patro lesa je jedno nepřerušené zelené moře, za 20 let v okolí takovou parádu nepamatuju. :D
Dokonce i ty holiny po kůrovcovém kácení smrkových monokultur už jsou skoro nepřerušené zelené jak na nich vyrašilo každé zatoulané semínko. :)

- jen za prvních 20. dní května mi tu napršelo víc, než předtím od začátku ledna až do konce dubna. A to tu přitom byl letos poprvé za x let i docela sníh a srážkoměr je vyhřívaný, takže podchytil během zimy i tuhle formu deště. A padalo to v květnu postupně, takže koryta potoků i řek sice byla pár týdnů hodně plna, ale i ty neregulované se udrželi těsně pod úrovní rozlití, takže v okolí nebyly žádné škody a hodně se toho vsáklo do zásoby.

- mám dost intenzivní pocit že letošek bude přesně ten typ roku, kvůli kterému vznikla pranostika "studený máj, ve stodole ráj". Jen si tak nějak nejsem jist, že ta pranostika počítá s tím, že v tý stodole mají být místo sena a slámy sušící se plody chilli a rajčat. :) :(

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 03 čer 2021 16:48

Předpověď se celkem trefila. :D
Poslední 3 dny tu bylo polojasno až jasno a poslední 2 dny tu byly denní maxima spolehlivě nad 20°.
- velká většina kytek (všechny které neměly kvůli počasí posledních týdnů nějaký velký problém) za posledních 24 hodin povyrostly o 2-4 cm
- včera podvečer začínaly být na listech vidět všemožné nevyrovnanosti v přísunu živin, přesně jak jsem čekal. Trošku mne překvapilo že u pár kytek zjevně už chybí draslík, nejspíš je to tím jak se snažily nasadit první várku plodů a já letos použil jinou značku guána, s jiným NPK poměrem. Anebo tím, že málo dlabu banány takže do vermikompostu šlo málo banánových slupek. :-)
- všechny moje letošní chilli odrůdy mají první úspěšné květy
- speciálně Aji Golden zvětšuje první plody naprosto neuvěřitelným tempem, za posledních cca 30 hodin se u jejich plodů zdvojnásobila velikost.
- Aji Mango tradičně obrůstá odspodu nejvíc, jako každý rok, ale letos s tím nemá problém ani El Oro kterému se do toho v minulých letech v dolních partiích moc nechtělo
- CGN21500 vypadá že dopadne jako loni, celý kmínek masivně obrůstá a postupně nejspíše shodí všechny původní listy které se narodily ještě indoor.

Tím pádem:
- včera jsem vzal do ruky po několika týdnech (poprvé od finálního přesazení ven) konev a zaléval, tak jsem to spojil s prvním přihnojením
- včerejškem počínaje přecházím na standardní frekvenci přihnojování jako v minulých letech (tj. nejméně jednou týdně).
- dle toho jak kytky jedou to vypadá, že bude do konce týdne potřeba dát podruhé i výživu na list (Wuxal), tentokrát už ve std. koncentraci
- během pár dní, určitě do konce víkendu, musím začít čistit u rajčat spodních pár dm od listů valejícíh se po substrátu, a od nejnižších vlků
- jestli tohle počasí vydrží do konce víkendu tak všechny nepostižené kytky rajčat otevřou květy na prvních vijanech, u Subarcticu a Green Tigera to čekám asi už zítra
- před chvílí jsem popadl lupu a zkotroloval škůdce. A musím zaklepat že zatím nic, žádné mšice. :) Ale bude to chtít opakovaně často hlídat, první nájezd čekám každým dnem.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti