TerasovaSahara - 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 10 kvě 2021 21:33

Přes víkend dokončeno oživování substrátu, umístěny zbylé truhlíky a osazena část opor. Dnes odpoledne dokončeny opory a úvazky, zprovozněno solární vodní pšoukadlo,... a při západu slunce přesazeny ven na finální pozice všechny zbylé chilli kytky. Chtěl jsem mít dneska hotová i rajčata, ale poté co jsme zjistil že (jak na to už nebylo pořádně vidět) jsem hned druhou sazeničku na kterou vyšla řada nalomil, tak jsem raději nechal rajčata a nějakých pár fotek až na zítřek.
Takže zítřkem počínaje to už bude u mne hlavně o tom jakou náladu bude mít letos matka přiroda. :)

A ještě jedna drobnost: předpověď k datu finální výsadby pro moji lokalitu:
73244

Že bude mít i druhá várka kytek nějaké ty spálené listy s tím celkem počítám, kytky jsou letos určitě nejméně přivyklé na slunce za celou dobu co na TerasovéSahaře pěstuju. Ale dle té předpovědi doufám že by dnešní druhá várka nemusela dopadnout tak brutálně jako ta první u které se spojilo poškození vrcholových listů mrazem a masivní spálení listů vystavených přímému slunci.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 13 kvě 2021 22:07

Pár fotek z poslední doby:

Soutěž o nejhustší kořenový systém loni s přehledem vyhrála Mochyně peruánská, ve slotu truhlíku byli hlavně kořeny a jen špetka zbylého substrátu, a i v podpalubí to vypadalo takto:
73288

První část pelotonu letos tu kombinaci nočních mrazíků a těžkého nezvyku na slunce odnesla opravdu nepěkně, kytky to sice dají, ke dnešku je na nich už vidět jak všemožně obrážejí, ale před pár dny na ně byl vskutku hodně smutný pohled:
73292
73291
73293
73294

Takže jsem za současné zamračené a deštivé počasí docela rád, zbylá druhá část pelotonu má díky němu o hodně lepší šanci při startu venku:
73290
73289

Uživatelský avatar
lazar
Stálý člen
Příspěvky: 922
Registrován: 11 srp 2020 12:38
Reputace: 2991
Obrázky: 0
Bydliště: Žopy

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod lazar » 14 kvě 2021 12:02

Tak koukám že nejsem sám kozel zahradníkem... :dunno:. Hlavně aby se holky popravily...
Každé sousto je lepší než to poslední.. :angry1:
> foto 2021 < - > foto 2022 <
> foto 2023 < - > foto 2024 <

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod petr.polasek » 14 kvě 2021 13:15

lazar píše:
14 kvě 2021 12:02
Tak koukám že nejsem sám kozel zahradníkem... :dunno:. Hlavně aby se holky popravily...
popravily? :hmmm:

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod Tea Racer » 14 kvě 2021 13:49

Jestli se popraví, tak budou dobré akorát na Katův šleh. :-))

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 14 kvě 2021 13:56

:)

Inu, ono je to tak že jakmile dám kytky ven do truhlíků, tak už je zpátky do bytu vzít nemůžu. Takže každoroční záložní plán je takový, že kdyžtak dostanou přistínění z netkanky (což pomůže nejen s aklimatizací na slunce, ale i při mrazících nad ránem). Jenomže letošní průběh počasí byl takový že na netkanku nedošlo, hlavně kvůli dlouhodobě příliš silnému větru.
Btw, když jsem u toho počasí, letošní duben byl taky neobvykle studený, průměrná měsíční teplota tady byla pouhých 5,9°C. Docela brutál, jen proti loňsku to je o 4,0° nižší, v porovnání s nejlepším rokem za dobu co pěstuju, tj. rokem 2018, je to neskutečných -7,2 rozdíl na měsíčním průměru teploty!

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 21 kvě 2021 00:50

Musím říct že na jednu stranu jsem v tomhle počasí hodně vděčnej za samozavlažováky, díky přetokům kudy odtéká přebytečná dešťová voda ze zcela plných rezervoárů se kytkám nemůžou tak úplně utopit kořeny jako v klasických nádobách. :)
Na druhou stranu v důsledku toho proplachu je nemalá část živin co jsem před pár týdny pracně vmíchával do substrátu už vyplavena a odtekla. :(

Dal bych preventivně výživu na list, letos poprvé, teď je na to u mne přesně optimální okamžik, kytky už mají nemálo "květů první várky" které se zrovna teď mění v zárodky plodů. Ale to by nesmělo už x dní každodenně zapršet co hodina, či maximálně každé dvě hodiny. :(
Aby aplikace na list dávala vůbec nějaký smysl, tak to chce nejméně 2 dny bez deště aby se stihly vstřebat alespoň ty rychlejší prvky.
Držím Wuxal a spol v pohotovosti, čekám že jen co deštivé období skončí a proběhnou 2 slunečné dny za sebou, tak že na kytkách hned vyskočí všemožné příznaky nevyrovnané/nedostatečné výživy. Už jsem tuhle situaci v minulých letech jednou zažil, tak to doufám letos podchytím včas = v méně rozvinutém stádiu.

Co musím zaklepat je, že letos zatím v důsledku počasí ještě žádní škůdci, nejdřív ta kosa a teď neustálý déšť... o to silnější čekám zanedlouho letošní první útok, zřejmě všeho možného naráz, jen co se oteplí a vypne se "automatické průběžné sprchování".

Fotit zatím není moc co, kytky celkem klasika, proti průměru předchozích let tak o 15-25 dní opožděné, ale to není nic divného vzhledem k datu letošního výsevu a finálního přesazení.
Snad jen poznámka: první baccatum ke dnešku už dorostla 1 m, měřeno od substrátu, Aji Golden. A dělá mi radost že to přitom není žádná vytáhlá špageta, rozvětvila se už několik týdnů zpět, ještě v bytě. A další dvě jsou v těsném závěsu, El Oro i Mango už obě mají 90+ cm, taktéž pěkně rozvětvené. Takže pokud by se povedl podzim, bylo dlouhé babí léto...v létě nepřišly kroupy... :D

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 24 kvě 2021 17:18

Dnešní předpověď vypadala že by snad nemuselo zapršet, takže kytky dostaly letošní první příkrm na list. Wuxal sus Cal, napoprvé jsem to dával ve slabším než doporučeném ředění, už kvůli tomu že nejeden list má sluneční spáleninu.

Baccatum kytky (šly ve druhé vlně a tím pádem utrpěly proti kytkám z první vlny jen minimum spálenin) mají ke dnešku první úspěšné květy:
73453
73454

Rajčata ke dnešku ještě ani květy neotevřela:
73455

Rajčata vs slunce: skoro všechna šla až ve druhé vlně, takže dopadla docela dobře, nejvíc spálená kytka z druhé vlny přesazení vypadá takto:
73456

A ještě celkový pohled na kytky z druhé části finálního přesazení:
73457
Zpoždění proti minulým letům je sice evidentní, ale úplná bída to imho taky není.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů