TerasovaSahara - 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 30 bře 2021 20:27

72448

Sazeničky (včetně mladých semenáčků z dosevu) se dnes poprvé podívaly na delší dobu na slunce. Předtím byly venku dvakrát, ale jen na cca 20 minut v jedné opalovací seanci. Dneska už to bylo delší, nějakých 35-40 minut na přímém poledním slunci a potom ještě nějaké 2-3 hodiny ve stínu. Tak doufám že jsem to nepřehnal.
Taky jsem všechny co ke dnešku už měly úvazek k opěrné špejli převázal o patro či dvě patra výše, už to dost potřebovaly. A přitom jsem si říkal že je skoro čas na výměnu špejle za delší, během 2-3 dní už první kytky přerostou délku klasické špejle. :)
Už je taky dobře vidět rozdíl mezi druhy, chinesky by se (i na větrném balkóně) coby sazeničky obešly klidně bez opory, u anumek je to jak která, a bacatky jí fakt potřebují. :-)

A taky si musím maličko nasypat popel na hlavu a učinit veřejnou sebekritiku.
Jak se mi letos potkaly tři věci:
- zatím je docela dost světla, v jiných letech sedává šedivá poklička na velkoměstem výrazně více a častěji
- vyséval jsem letos všechno naráz (a relativně pozdě)
- poněkud jsem pozapomněl že výsevní substrát který k naprosté spokojenosti používám poslední dvě (plus letošní) sezóny je jen minimálně vyhnojen. Je to ostuda, i kvuli tomu jsem na něj přecházel, abych měl pořádnou kontrolu na tím co a kdy kytky potřebují/dostanou. :(

V součtu to vedlo na to, že jsem některé kytky zcela jednoznačně cca 7-10 dní trápil hlady. Dneska když jsem je vzal ven slunit, tak to na intenzivním venkovním světlo bylo dost jasně patrné. Chinesky, jak rostou pomaleji, tak naprosto v pohodě, ale zbytek měl dostat první příkrm dříve. Některé sazeničky tak o 4-5 dní, pár nejrychlejších klidně i o týden dříve.
Současné listy už jsou v pohodě, ale na těch ke dnešku cca 10-14 dní starých je to u několika kytek vidět. No jo no. člověk to nechce přepálit protože ví že přehnojí jen jednou a pak v důsledku trápí některé kytky hladové, resp s nevyrovnanou výživou.

Takže při dnešní zálivce dostaly holky i poměrně bohatou dávku 5v1 ať si z toho vyzobou to co jim chybí. A dneškem počínaje přecházím u všech z první várky výsevu na standardní ředění. Ono taky v posledních dnech jsou celodenní jasna (dnešní maximum bylo 22,9° C, to není zrovna špatné na to že je březen :D ). kytky rostou prakticky před očima, tak se není co divit že mají pořádný apetit. :-)

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod petr.polasek » 31 bře 2021 08:39

Kytky ti jedou pěkně. Ty žluté fleky jsem na listech měl taky relativně brzy, dle záznamů jsem letos přešel na větší dávky výživy dříve. Ale i přesto některé listy zežloutly a spadly. Ale to nevadí; už tam rostou odnože.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 31 bře 2021 13:09

Vrtalo mi hlavou jestli jsem ještě něco letos nezanedbal či případně co jsem udělal jinak... a pak mi docvaklo že jsem letos ještě ani jednou nezkouknul stav rozvoje kořínků. Což je jedna z věcí dle kterých jsem se v minulých letech rozhodoval od kdy už krmit standardní dávkou.

Tak jsem se na to před chvílí podíval. Typický letošní stav kytek z první várky::
72461
:D :D

Takže už se vůbec nedivím, jestli tohle je stav 35 dní od výsevu semínka (na fotce je Aji Mango) tak je jasné že už by nějakou dobu uvítaly nášup. Vliv dostatku světla je zjevný, takto rozrostlý kořenový systém, v tak krátké době, jsem ještě nikdy neměl.

Na porovnání:
typický stav kořínků baccatum 45 dní od výsevu ve standardním termínu v minulých letech.
45916

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod petr.polasek » 31 bře 2021 14:01

Psal jsem o tom i v minulých vláknech - také koukám, jaký mají +/- 2 minulé sezony kytky tendenci mohutně vytvářet kořenový systém a a pak teprve vystřelí nahoru.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 01 dub 2021 09:58

Včera maximální teplota 24,8 °C, průměrná teplota za celých 24 hodin byla 13,1 °C. Na březen docela mazec. :)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 01 dub 2021 18:46

Dnes ukončen výsev chilli, z dosevu už nic dalšího nevylezlo. Ještě mne čeká udělat nějaké vyhodnocení, aktualizovat seznam toho co a jak vylezlo.

Zařekl jsem se že letos nebudu dávat moje obvyklé předskokany (i když k tomu aktuální počasí hodně svádí) takže výsev rajčat bude až dnes večer. Nechci aby mne pak ty vysoké kytky u okna sváděly zkusit jich pár dát ven už v půlce dubna, a následně si lámat hlavu s tím jestli je v noci zabije či nezabije některý z posledních mrazíků. Tak jsem zvědavej jestli se mi letos konečně podaří dodržet předsevzetí že nic (mimo lupení) nepůjde ven dříve než 21. dubna :)

Listové saláty to vzali letos hopem, 6 dní od výsevu včera podvečer začal vykukovat jak Dubáček tak i Dubagold.

edit:
Žížalí palác: :jalapeno:
Veliké překvapení, žížalky přežily letošní zimu. Loňskou zimu jsem to v pokusné lodně celkem chápal, v zimě moc zima nebyla, přežilo jich jen několik uprostřed lodny, a tam měly minimálně 10 cm biologického materiálku z každé strany. Ale letos zírám, vrstva v platech má po slehnutí jen pár cm a v zimě byla skutečná zima. Vzhledem k tomu že pro kaliforňaky se uvádí že začínají pomalu hynout už když je teplota dlouhodobě pod cca +8 °C, a vzhledem k tomu že násadu mám od kámoše a ten měl násadu od jiného známého... mám docela pochybnosti jestli jsou to skutečně kaliforňanky :-)
Ale to je koneckonců jedno, loni zapracovaly moc pěkně, množily se jak o závod když dostaly dostatek potravy, v paláci se jim zjevně líbílo, za celou sezónu neměla ani jedna tendenci vylézt a hledat lepší bydlo,... takže tím líp že nebudu muset otravovat kámoše (který je má přes zimu v teple) s tím abych si doplnil populaci.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 2x.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 01 dub 2021 22:10

Finální seznam rajčat - dnes vyseto:
-Andy's Forty
-Black Cherry
-Black Krim
-Green Tiger
-KBX (zjistil jsem že od Cherokee Purple které bylo první v pořadí už bohužel nemám ani jedno semínko)
-Kumato
-Orange Caprese
-Rosella Crimson Dwarf
-Stupické
-Subarctic Plenty

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 02 dub 2021 20:37

Dneska vylezla i obě druhá semínka z dosevu chilli. Osm a devět dní po prvním semínku, tj. cca ve dvojnásobném čase (a samozřejmě už dávno po přesazení kokosáku ven z temperovaného pařníku). Semínka obou odrůd byla už postarší, z mojí, resp. z Mexiho sklizně 2017.
Tím pádem je to s klíčením chilli odrůd letos fakt zajímavé, buď 0%, nebo 100%, a nic mezi tím.
Bez ohledu na počet vysetých a na opakovaný pokus. Mladá (loňská) semínka lezla neskutečně synchronně, letitá s rozptylem, ale důsledně pro každou jednu odrůdu buď vylezlo vše vyseté, nebo ani ťuk ani ze dvou pokusů.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů