TerasovaSahara - 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 18 bře 2021 21:18

Zdá se že se obě poléhavky za dnešek docela pěkně srovnaly, tak snad.
On je to vždycky trošku risk když přidávám pro předpěst k propařovanému výsevnímu i menší podíl finálního, sice se mi to za 3 roky naštěstí ještě nikdy nestalo, ale padání klíčních rostlin tj. houbové napadení krčků klíčků se nedá nikdy předem úplně vyloučit když člověk použije i teplotně neošetřenou složku mixu.

Jak tak koukám na datum v kalendáři a na předpověď, tak si myslím že okolo úterka příští týden vytáhnu na balkón první dva truhlíky, udělám oživení první části substrátu v prvních 3 až 6 slotech, a pokud předpověď vydrží, tak vytáhnu na balkón soudeček, napustím vodou i zásobníky truhlíků, a zahájím letošní balkónovou sezónu. Jako první půjdou tradičně do 3-4 slotu semínka salátů a podobného lupení.

A taky se chystám dát někdy mezi nedělí a střednou klíčit prvních pár rajčat, dle toho jak se bude vyvíjet klíčení dosevu chilli a uvolňovat se místo v pařníku. Loni jsem pro klíčení rajčat malinko snižoval teplotu na termostatu, tuším o 2°, přišlo mi že optimum pro chilli je pro rajčata trochu moc vysoko. Letos jsem nastavil pro chilli maličko méně (něco okolo 27° C na topítku) a vylezlo to taky moc pěkně, tak to zkusím nechat beze změn i pro rajčata. Snížit to můžu vždycky, kdyby se první klíčky nějak moc vytahovali během těch několika hodin než se dostanu k tomu přesadit je mimo pařeniště.

Uživatelský avatar
mexi
Stálý člen
Příspěvky: 143
Registrován: 07 led 2017 14:49
Reputace: 365
Obrázky: 0
Bydliště: Praha Komořany

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod mexi » 21 bře 2021 12:19

Tak tady je svět ještě v pořádku. Jako vždy budu bedlivě sledovat a přeju jen samé krásné papričky.
P.S. kdyby se ti ten Maylon nechytnul tak se stav, mám jednoho navíc.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 21 bře 2021 14:07

@Mexi: Dík za přání a za nabídku, pokud nevyleze, tak bych jí začátkem dubna nejspíš využil a stavil se.

První přihnojení: sice by to imho nemělo být ještě tak alespoň týden potřeba, ale nějak se mi nepozdávala příilš světlá barva pravých listů u sazeniček, přišlo mi že by ocenily maličko více dusíku (a Shishito i mikroprvky) takže dneska dostali poprvé příkrm v zálivce. Plnospektrálním 2-2-2+mikro) a zatím jen cca 1/3 DD ředění, a uvidí se jak zareagují.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 23 bře 2021 21:53

výsev:
- dneska vylezla první z dosevu, záložní peperoncino. 8 dní. Takže i postarší semínka mají stále minimálně 50% klíčivost. To potěší, nemusím na způsobu skladování nic měnit.
- z první várky ale už nic dalšího nevylezlo, zítra jí pravděpodobně už ukončím, 25 resp. 26 dní je na baccatum už příliš dlouhé.

příkrm:
- semenáčky zareagovali na první příkrm moc pěkně, odstín zelené se srovnal na sice stále ještě nepatrně světlejší, ale už zcela správnou barvu.
- většina kytek z první várky už má dvě dvojice pravých listů, příště už pro ně použiju poloviční ředění místo prvního třetinového.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 24 bře 2021 21:49

Dnes:
- vylézá další z dosevu: Jala Maylon, 9 dní. Z pařníku půjde ven zítra.
- semenáčky se dnes odpoledne poprvé podívali na chvilku (cca 20 minut) ven na přímé slunce.
- nastartován balkón, tj. vytaženy truhlíky a spol, a oživen substrát pro první čtyři sloty. Použita moje organo-minerální klasika jako každý rok, plus letos přidán poprvé i vermikompost ze žížalího paláce. Btw, i přesto že základní kořenový bal vyřezávám ze slotů už na podzim před uskladněním truhlíků, bylo z těch 4 slotů dobrého půl kýble kořínků.
- při oživování substrátu (dle slotu je to jeho 4. nebo 5. sezóna) spotřebováno na 4 sloty lehce přes půl kýble žížalího kompostu (tj. cca 2 litry na jeden slot) který jsem sklidil loni na podzim a který přes zimu ještě doplňkově dozrával v kyblíku za venkovních teplot.

Na zítra je v plánu výsev všemožného lupení. Je to sice krutě brzy po oživování substrátu, nejraději bych čekal po mixu a prvotním prolití tak 7-10 dní na homogenizaci, ale předpověď vypadá příliš dobře na to abych čekal či váhal. :-)
A do pařníku půjde prvních pár odrůd rajčat.

koniash
Stálý člen
Příspěvky: 1548
Registrován: 19 lis 2016 18:44
Reputace: 4844
Obrázky: 0
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod koniash » 25 bře 2021 22:45

:tiphat: tak Kryštofe,u Mně Jala Maylon....první vylezla 4tý den,poslední 32...z 15ks stejných semen,vše namočeno v lignu,stejné podmínky :dunno: :dunno: :dunno:
co pálí jak sviňa,nestíhá bolet

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 26 bře 2021 10:13

Mno, na to že s velkým odstupem vylezou ještě nějaká semínka jsem docela zvyklej u víceletých semínek. Zrovna včera vykouklo ještě jedno z první várky, po 30 dnech, víc než trojnásobek typického času pro odrůdu.
Já si toho začal pořádně všímat až když jsem stvořil klíčiště se stabilními podmínkami, tj. poslední dvě sezóny. Tou nekolísající teplotou a vlhkostí se docela zvýrazní že pokud to jsou moje přesevy z předchozí sezóny, tak to skoro vše vylézá každý rok stejně, rozdíl pro danou odrůdu je mezi roky typicky jen 1 den.
Myslím si že to evolučně dává velmi dobrý smysl, pokud semínka nenašla v přírodě hned v následujícím roce dobré místo, tak může být dost výhoda že když je následně světaběh po několika letech zanese někam kde by mohli vyklíčit, tak aby některá z nich spala hlubokým spánkem, čekala déle, a měla tak jistotu že se definitivně nachází v příhodných podmínkách.
Naposledy upravil 3 dne chris; celkem upraveno 26x.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 26 bře 2021 10:20

72368
30 dní od výsevu (plus jeden klíček z dosevu).

Zatím spokojenost, jen u Shishita se mi nelíbí kropenatost/neduživost prvních pravých listů. Udělaly to obě kytky, takže si myslím že to je genetikou plodu ze kterého jsem vzal semínka a né výživou.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host