TerasovaSahara - 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2183
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4463
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod Pedro » 06 bře 2021 12:14

Chyběl jsi mi tady! Je dobře, že jsi se rozhodl, že se do toho pustíš. Držím palce a toho, že to nestihnou bych se nebál. Úplně v klidu, jen bude jen jedna !vlana" a ne dvě.
Popřípadě Ti rád nadělím nějakou sazenici, aby jsi měl radost :-)

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod Bacula » 06 bře 2021 14:38

Držím palce ať se daří. Mám tu zase nějaká nová rajčata, mohu ti to popsat a případně poslat. Sazenice se u nás připadně také nějaká najde :beee: :jalapeno:
Bacula

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 13 bře 2021 23:03

15 dní od výsevu:
Je to letos s tím klíčením fakt zajímavé. Závodnice se rozdělily naprosto důsledně do pouhých dvou skupin, zcela bez ohledu na typ odrůdy.
1. skupina (většina, 100% klíčivost)
Mezi 6. a 10. dnem vylezly úplně všechny odrůdy u kterých spolehlivě vím že semínka byla z úrody minulého roku. Bez ohledu na to zda-li to jsou anumky, chinesky, bacatky, jestli semínka byla moje či darovaná,... navíc u všeho vylezla obě semínka vždy v rozmezí do 24 hodin.
A k tomu letos jen jediná "tak_trochu_helma", stačilo do ní cvrknout nehtem a spadla sama, spolehlivě by jí sundal i první průvan u okna. Tím pádem ke dnešku už skoro všechny semenáčky z téhle skupiny začali tvořit první pravé listy. Mazec.

2. skupina ( Jedna chineska a dvě baccatum, zatím 0% klíčivost)
Zatím ani ň. Čas se už opravdu krátí, takže zítra musím rozhodnout jestli ještě udělám druhý pokus, nebo to pro letošek vezmu fatalisticky a budu to brát tak, že jsem tyhle odrůdy letos asi neměl mít. Ale vidím to tak, že asi ještě něco zkusím přihodit, minimálně ty baccatum.

3. speciální (jednočlenná) skupina
Čtyři roky stará semínka heirloom genetiky peperoncina (která navíc byla první rok skladována dost nešetrným způsobem). Potápěcím testem na začátku výsevu prošla sice všechna 4 vysetá semínka, ale v jednom kokosáku vylezla obě parádně, doba klíčení proti typické tak o 1-2 dny delší. Ve druhém zatím ale ani náznak. A už je to víc než týden proti očekávanému typickému času. Tuhle genetiku zítra určitě ještě doseju, musím už letos občerstvit semínka, takže chci mít jistotou záložní sazenice. A vůbec nebude vadit když ta bude trošku mladší=menší, spíše naopak.

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod Lexter » 14 bře 2021 00:38

To jsem rád, žes to tam nakonec píchnul. Tvoje vědecké litanie si vždy rád přečtu. Ne, to není ironie.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod Tea Racer » 14 bře 2021 09:54

Já letos nějaké modely také nevyklíčil vůbec a naopak to co mělo klíčivost 20 % mi vyšlo ze 100 %. Tak nevím...
Ono to nevadí a většinou to kytky záhadně doženou, udělají korunku dříve a plodí, někdy dokonce více, nechápu proč, mnohdy to tak je.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 14 bře 2021 22:01

Dosev (za chvilku půjdou namočit):
Dávám už jen po jednom semínku, beru to tak, že pokud nevyleze ani jedno ze 2+1 vysetých od odrůdy, tak si prostě matka příroda myslí že tu odrůdu bych letos mít neměl. A já jí budu věřit. Co není letos, může být klidně třeba příští rok. :-)
- Aji Limo Rojo
- Aji Little Finger Orange
- Sugar Rush Cream

Mno a klasicky dvě semínka dávám u:
- Peperoncino (protože záložní kytka)
- Jalapenos Maylon (Mexi, sklizeň 2017). Impulzivní prvovýsev. :)
Jak jsem se tak hrabal v semeništi a hledal kde mám to Peperoncino na dosev, tak mi Maylonky samy skočily do ruky. A mně problesklo hlavou že jsem vlastně žádný jala už pár let nedával, a že se navíc ve sklepě, v koutě police, krčí poslední sklenice kroužků v kalňaku. Tak jsem je přihodil a uvidí se jestli postarší semínka vylezou, a jestli pro ně nakonec vůbec zbyde nějaké pěstební místo.


A taky je čas na nějaký alespoň předběžný seznam rajčat. Letos neplánuju skoro žádné novinky, řada odrůd které jsem už v minulých letech zařadil mezi stálice čeká až na ně po pauze vyjde opět místo.
Takže první verze:
-Andy's Forty (stálice odrůdou i pěstební pozicí)
-Black Cherry (stálice odrůdou i pěstební pozicí, po dvou letech pauzy už prostě musím :) )
-Green Tiger (stálice odrůdou i pěstební pozicí)
-Cherokee Purple (kdyby nevylezlo, tak KBX)
-jeden z prozatím ještě nevyzkoušených dwarfů, ještě musím vybrat který ze tří to bude (a pokud by nevylezlo Andy's, tak by tohle dostalo jeho pěstební pozici)
-Kumato (stálice odrůdou i pěstební pozicí. Umí zaplodit i na severní straně v polostínu, ale JZ mu svědčí podstatně více)
-Orange Caprese (stálice odrůdou i pěstební pozicí)
-Stupické (stálice odrůdou a je asi nejvíc variabilní pěstební pozicí, prostě dostane to, co nakonec zbude)
-Subarctic Plenty (stálice odrůdou i pěstební pozicí)

Náhradníci pro případný dosev:
1. KBX - pokud to bude vypadat že Cherokee nevyleze.
2. Datlo. Každoročně se pere v playlistu o pěstební pozici s Black Cherry, poslední dva roky to vyhrálo Datlo, takže letos bude náhradník.

Speciál hodný zmínky: velmi rád bych dal letos (po dvouleté pauze) opět i Galapážské rajče, ale jediná u mne použitelná pozice pro takovou rozložitou obludku je pro letošek už zabrána dvěma chineskami. Takže až příští rok, ale pro ten má tuhle pozici (asi moje nejlepší, viz rok 2018 nebo Dorsetka rok 2019) už teď jistou.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 16 bře 2021 14:14

18 až 20 dní od výsevu. Všechny co vylezly buď už mají první pravé lístky, nebo je zrovna tvoří.

72096
Trochu se vytahují, ale to jsem očekával, v téhle fázi (a s tím dosavadním přísvitem) to tak je každý rok. Prostě pro bytovou teplotu ve které jsou by potřebovaly poněkud silnější přísvit. Holt když né letos jak bylo v plánu, tak snad na příští rok.
Včera všechny dostaly opěrné špejle, sice je zatím ještě skoro nepotřebují, přivazovat je budu (jako každý rok) až někdy v době kdy vytvoří další patro, ale alespoň se tolik nekácejí průvanem pokaždé když otevřu dveře na balkón.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 17 bře 2021 19:22

Nějak jsem to s tou nepotřebností opěry zakřiknul, dneska když jsem podvečer dorazil domů tak Aji Golden a Aji Mango nějak podezřele polehávaly. Tak jsem je už přivázal. A budu doufat že to není nic horšího než že jen krátkodobě a dočasně neunesl velmi mladý a tenounký stonek váhu té už né zrovna malé dvojice prvních pravých listů. Za dva dny od fotky výše se velmi znatelně zvětšili.
Čisté řešení by bylo je obě přesadit tak o 2,5 cm hlouběji, ale jsou už víc než týden v kelímku ve kterém musí vydržet až do výsadby ven, takže s tímhle řešením zatím počkám, nechci narušovat vývoj kořenových vlásků pokud to nebude opravdu nezbytné.
A taky si říkám že jsem asi letos substrát v kelímcích pří výsadbě upěchoval maličko více by bylo vhodné, po prvotním zalití se skoro neslehl a neodkryl mi ten obvyklý cca 1 cm volné stěny na pozdější dosypání do úrovně dolního okraje obruby.

Btw, ještě že zahradnictví zůstala otevřená, zjistil jsem že mi z loňska nezbyla už ani jedna žlutá lepová deska, sice naštěstí zatím žádné létající potvory nevidím, ale to přijde, jako každý rok, musím si doplnit výbavu.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů