TerasovaSahara - 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 03 říj 2021 21:02

Dnes ukončena většina rajčat.
S celkovou letošní sklizní i přes tu relativně brzkou likvidaci docela spokojenost. 30 kg to (asi) nebylo, vysoko nad 20 kg zcela jistě. :)
Což mi, vzhledem k tomu že jsem letos měl několik "ozobávacích" maloplodých odrůd přijde jako hodně slušný výsledek pro balkónové pěstování. :D

Při finální likvidaci asi nejvíc potěšil Green Tiger, porůznu poschováváno mělo ještě dobrých 1,5 kg, víc než 2 plata sušičky.

Pár odrůd (=výhonů) jsem ještě nechal:
- subarctic má 4-6 posledních plodů, všechny nad úrovní stínící zídky, jsou pár dní před dozráním
- stupické má na sobě cca dva poslední rajčatové saláty, odhadem něco lehce přes 1 kg.
- kbx jsem nechal jeden výhon, ten kde dozrává poslední letošní plod. Rohová pozice kterou letos dostalo se dle očekávání projevila sice maličko nižším výnosem proti kytce který by rostla ve volném prostoru vázaná u centrální opory, ale na druhou stranu mu hodně vyhovovala v tom, že jeho 350+ g plody se nezmítali ve větru. A milé překvapení je, že plody ležící na šedivém oplechování zídky (dělící balkóny) se ani na vrcholu léta nespálili. Tak trochu jsem v to doufal když jsem mu tuhle pěstební pozici na letošek dával, ale jistý jsem si nebyl (obvykle tam je něco maloplodého typu Dalto nebo Black Cherry). Takže přesně jak jsem doufal, dva nejtěžší plody (cca 470 g a 490 g) byli právě ty, které se rozvalovali na tom oplechování. :)

Daň za letošní relativně brzký přichod plísní nebyla nakonec nijak vysoká, jen něco jako 1,5-2 kg plodů do kterých se pustila při dozrávání, plus odhaduju tak 1,5 až 2,0 kg které by teoreticky mohli být na těch několika výhonech které zkosila plíseň. V součtu je to do 10% úrody, což mi vzhledem k letošnímu počasí a nulovému použití jakékoliv _cidní chemie (nedošlo ani na měďnaté přípravky) přijde hodně v pohodě. :)


Kuchyňské lupení:
- bazalka: naprosto mne letos nadchlo tak se dokázala sama od sebe sladit s dozráváním rajčat. Vyséval jsem jí letos ve zcela atypickém termínu, dal jsem jí hodně nestandardní pozici, očekávání bylo nulové,... a výsledek byl takový, že přesně v době kdy začala dozrávat rajčata v množství na saláty začala mít lístky připravené k průběžnému trhání.
- naťová petržel: taky hodně nestandardní termín výsevu, dlouho to vypadalo že z ní nebude vůbec nic... a v tuhle chvíli je to paráda, slot truhlíku je připraven na sklizeň (část půjde zamrazit, část půjde usušit). Btw, na jejím růstu by se dalo učetbnicově demostrovat co to znamená "rostlina krátkého dne" :)
- libeček: pro letošní výsev platí totéž co pro petržel (a příště ho musím tak o 10 dní předsunout v čase před petržel), měl trošku problém udržet během září krok s explozivním růstem petržele. Ale i ten je ke dnešku v pohodě, myslím že na konci sezóny bude narostlý tak akorát aby jeho sklizeň pokryla moji spotřebu do další úrody.

Chiliny:
- jak se tak dneska postupně z boku prosvětlovala a odhalovala baccatum houština při likvidaci rajčat, tak jsem konečně naplno uviděl kolik (a v jakém stavu dozrávání) toho na kytkách mám. Milé to překvapení. :)
- a jsem si naprosto jist, že zdaleka né všechno stihne dozrát do okamžiku než budu kytky likvidovat.
- tím pádem jsem se musel trošku zamyslet nad zpracováním finální sklizně... no a závěr je takový, že letos nebudu nechávat plody dozrát mimo kytku (což funguje až překvapivě dobře, mám odzkoušeno v minulých letech) ale že ty nedozrálé půjdou fermentovat. Zítra podvečer by mi mělo (konečně) dorazit cca kilo prvotřídního českého česneku, takže není co řešit, až nastane finální sklizeň, tak všechno nedozrálé půjde fermentovat... zkusím letos zeleno-žluto-oranžovou variaci na srirachu. :D

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 09 říj 2021 08:28

Na dnešní noc hlásala předpověď 3°.
Realita sobotního úsvitu byla 0,7° .
Na noc z neděle na pondělí hlásá předpověď 0°.

Takže otázka je jasná, sklidit nebo riskovat?
- teď při východu slunce je venku (naštěstí) mlha jak mlíko, nebýt toho tak ranní minimum spadlo ještě níže.
- z jednoho lehounkého mrazíku před úsvitem se tak úplně nestřílí, v minulých letech první mrazík sezóny kytky (a plody) vždy daly
- na druhou dekádu října je předpověď dost bídná, málo slunce a nízké teploty i přes den (ale taky noční minima v plusových hodnotách)
- na kytkách je toho spoustu těsně před dozráním, stačilo by jen několik slunečných dní do přechodu na finální barvu
- statistika minulých let mi říká že do konce října ještě na pár dní přijde jedno, poslední použitelně období kdy je přes den slunečno a denní teploty jsou jakžtakž využitelné pro dozrávání.

Hmm...:dunno: ?

Vidím to tak, že dnešní noc ještě risknu, a dle toho jak přesně vyjde předpověď pak během neděle udělám buď jen celkovou probírku všeho plně dozrálého, nebo už koncovou sklizeň všeho.

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 775
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2350
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod vsezved » 09 říj 2021 09:02

U nás dnes počasí totožné. Předpověď na noc byla 3°C a realita byla 0,1°C. Na další dvě noci je přespověď ještě nižší. Venku budu muset dnes vše otrhat a ve skleníku alespoň vše dozrálé, protože tam v noci není o mnoho lépe. Mám plně obalené zelenými plody Mini rocoto brown, kterému zkusím asi prolít kořeny vlažnou vodou a umístit ze skleníku do baráku. Snad to dá.
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 09 říj 2021 09:48

A ještě pár fotek:
76739
Poslední nesklizené rajče. KBX. Odhadem tak 250 g. Dozraje? :)

76738
09:30, ranní mlha už docela řídne, pomalu se rozpouští.

Chinesky:
76740
76735

Baccatum:
76736
76737

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 10 říj 2021 09:29

Koukám tu na záznam z meteostaničky, už před druhou hodinou v noci spadla teplota pod nulu, minimum bylo -1,8° okolo půl šesté. a ještě teď chvilku po deváté je stále pod nulou, -0,5°.

Počkám než se venku trošku oteplí a pak se půjdu podívat jak kytky dopadly...
...víc než 7 hodin mrazíku, za těch pár let co tu je lokální meteostanička je to dnes určitě nejtvrdší test co plody na balkónových kytkách přežijí a co už ne. Jsem na to hodně zvědavej, -1,8 °C už je dost brutální, ale byla mlha, dát by to mohli.

Pokud by při takové teplotě byla i jasná obloha tak je namrznutí plodů ve vrcholech (kde nejsou kryty listy) jistota, to už mám vyzkoušeno před pár lety, tehdá stačilo jen několik hodin nočního vyjasnění + slabounký vánek + -0,8°.

edit: Zdá se že mlha byla a pomohla, nějaké ty drobné nejmladší lístečky v místech kde kytky čouhají nad vnější opěrnou zídku jsou spálené, opožděné kvítky už definitivně dokvetly, ale dozrávající i zralé plody jsou nedotčené. :)
A kytky na vnitřní straně, tj. ty které jsou opřené o vytápěné stěny domu a mají nad sebou nepatrný (15-20 cm) přesah střechy to přežily bez úhony.

Průběh dnešního počasí:
76773
Nad ránem už pod nulou, rozpouštění mlhy po východu slunce, pak celodenní jasno, ale teplota se lehce nad 10 °C dostane už jen na několik hodin (světla by bylo pro růst kytek a dozrávání ještě dostatek). Takový hodně typický průběh dne na úplném konci sezóny.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 12 říj 2021 11:27

Měl jsem v neděli sto chutí kytky už definitivně ukončit. Ale při pohledu na předpověď byly vidět dvě věci:
- noc ne/po už neměla být tak mrazivá jako ta předchozí so/ne
- do dalšího víkendu už neměli být noční mrazy

Tak jsem zariskoval a kytky ještě nechal. A vyplatilo se, ke dnešku už žádná další poškození nepřibyla. Poslední rajče (KBX viz fotka výše), už prakticky dozrálo, zítra nebo pozítří bude sklizeno a tím definitivně ukončím letošní rajčata. :)

Dnes nebo zítra už taky ukončím všechny kytky na vnější straně balkónu, kombinace slunce nízko nad obzorem a podzimních teplot už jim nedává žádnou velkou perspektivu.

do poznámek: Pro anumky a kuchyňské lupení končí moje letošní sezóna 13.10.

Chinesky a baccatum na vnitřní straně u stěn bych velmi rád nechal někam pár dní po 20. říjnu. protože:
- mají toho ještě spoustu nedozrálého, speciálně u El Oro se teprve teď dostává dozrávání do vrcholových partií, víz než 50% plodů je ještě zcela zelených.
- ke dnešku hlásá předpověď od 19. října pár dní s denními teplotami 20° a víc. Přesně jak jsem čekal z mých lokálních statistik. :)

Je to risk, kritický bude konec tohoto týdne , na noc 18.-19. (ne/po) byl v předpovědi ještě včera znovu mráz, dnes jsou tam 2°. Uvidíme.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 18 říj 2021 20:25

Souhrn minulého týdne:
- teplotní maximum: 15,4° :)
- minimum: -1,4° (pod nulou bylo jen pár hodin před úsvitem v noci so/ne)
- průměrná teplota: 6,3° :(

Takže:
- kytky to daly :)
- dozrávání se posunulo, ale v důsledku průměrné teploty jen velmi zvolna :(
- pro chinesky (které mají dvě nejlepší pěstební pozice) se zariskovat vyloženě vyplatilo, dozrávání se posunulo až na koncové plody
- baccatum (mají JZ pozice) to taky pomohlo, ale ke dnešku už je jasné, že uplně vrcholové plody letos dozrát nestihnou

Plán na tento týden:
- dnes podvečer odpojeno a zazimováno vodní pšoukadlo. V létě sice těžce nestíhá, ale několik týdnů na jaře a pak celý konec sezóny je skvělé. Od začátku záři jsem měl konev v ruce jen tehdy, když jsem chtěl přihnojit zálivkou.
Jinak řečeno: pokud kytky neotvírají póry aby se ochlazovaly odparem tak stíhá tak akorát. Jakmile se kytky potřebují ochlazovat odparem tak se spotřeba vody zvedne na víc než dvojnásobek (skoro trojnásobek) a ze solárního čerpadýlka se stává jen podružný pomocník.
- zítra a pozítří chci udělat finální sklizeň
- do konce týdne bych chtěl zlikvidovat zbytky kytek a alespoň částečně samozavlažováky zazimovat.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 20 říj 2021 19:00

Pár fotek z posledních dní:
76851
76852
76853

A ještě jedna ze dneška, při sklizni (za vyjímečně krásného podvečera) člověku rychle vyhládne, takže:
76854
:D

Btw, v Klementinu dnes padl teplotní rekord pro den, lokální maximum bylo 23,1 °C.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů