TerasovaSahara - 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 28 zář 2021 17:27

Při pohledu z okna to sice ještě moc poznat není...
76620
...ale podzimní rovnodennost už je za námi, za pár dní bude říjen, konec sezóny už není daleko.

Čas na pár fotek, nějakou tu dokumentaci stavu kytek ke dnešku:
76627
Pažitka má jasno, pozdim už je tu.

Rajčata už se taky loučí:
76626
76625


Chilinám hodně prospěla změna počasí (23.09. se vrátilo babí léto), dozrávání se u skoro všech odrůd posunulo za těch pár dní až do vrcholových partií. :D
76619
76621
76624
76622

76623
Na El Oro je ale hodně vidět, jak moc by chtěla/potřebovala aby letošní babí léto trvalo až do konce října (ideálně až do prvních listopadových dní). :wink:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 30 zář 2021 23:32

76656
Dnešní večer, jen pár minut po západu slunce... radiační mlha v údolí nad řekou...zatrsakr, už teď večer a né až někdy před úsvitem?!
Tohle znamená jedno jediné, pokud se během noci nenasunou nějaké mraky, tak se dá čekat solidní kosa.
Od té chvíle teplota padá a padá, v tuhle chvíli už je venku jen 4,7 °C, noční obloha vymetená...
Tak uvidíme kde ten pokles zastaví za úsvitu, skoro to vypadá na první ranní mrazík letošního podzimu.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3661
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod MartinS » 01 říj 2021 09:14

Mas to nadherny, Na El oru jako jedinem mam divne fleky. Nemusi to byt sucha hniloba, tak nevim. Mozna je to virove.
Jinak i pres pozdejsi dozravani - defacto predminuly a minuly vikend jsem teprve sklizel vetsi mnozstvi.
Krome Ora, ktere take bude dele dozravat, vlastne skoro nikde nemam uz nejake plody co by byly male. Dost mensich vetvicek jsem dal pryc uz pri prvni sklizni. Takze pak uz nebudu nosit kere na dozrani, ale vezmu tech par nedozralych a budto je necham dozrat nebo pridam do jidla a bude to.

Jine roky me prislo ze mely kytky vice vln kveteni a vice nasazovaly. Ted defacto to zvladly v jedne vlne a to poradne. Mel jsem najednou dozratych hodne papricek. Myslim si ze to je tim, ze byla dlouha zima.

Nepozorujes neco podobneho? Vim ze jsi na tyhle statistiky expert. Malo ktery rok se me stalo, ze jsem kere defacto odrbal cele jen na 2X.
Vzdycky to bylo spise nekolik mensich sklizni. Samozrejme nejake ujidani zralych tam bylo

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 01 říj 2021 11:02

Tak zatím ještě jakžtakž dobrý, pod nulu to nespadlo, minimum při východu slunce bylo 1,7 °C.

@MartinS:
Mám to stejně. Typicky jsem míval tak 3 probírky a pak finální sklizeň, letos byla jen jedna menší. Na druhou probírku vlastně ani nedojde, ta nastane až někdy v těchto dnech a bude to už spíše finální sklizeň, minimálně u anumek už i spojená s ukončením kytek. Plus samozřejmě nějaké to průběžné ozobávání.

Snad ještě víc to bylo vidět na kvetení. Typicky mívám 3 hlavní várky, první menší brzy po výsadbě, pak velkou várku květů když se kytky ujistí že udrží a uživí plody z květů první várky, a pak třetí várku květů, u které bývá nejisté jestli z nich plody stihnou dozrát. Letos to jsou jen dvě, první menší, a pak druhá.
Takové to typické shazování nadbytečných květů (které člověka vždy donutí zamést balkón aby stopky odpadlých květů neucpali odtok) letos vůbec nenastalo. Resp. snad jen trošičku u jedné chinesky, u té která dostala moji nejlepší pěstební pozici.
Na druhou stranu, tím jak bylo letos studenější nejen jaro ale i srpen (-1,3° proti dlouhodobému průměru) tak i přes nedostatek opylovačů se prakticky každý květ změnil v plod, na ztrátu funkčnosti pylu v důsledku vícedenních veder u chilin vůbec nedošlo.
A i u rajčat to bylo podobné, tím jak jsou rychlejší tak sice několik neúspěšných květů během letních veder bylo, ale jen v první půlce léta, jen v jediném necelém týdnu.

A taky časování: u mne se letos prvních pár kytek dalo zariskovat vysadit ven až 30. dubna, většinu pelotonu jsem přesazoval ven až 10. května. Což je oboje o dobrých 20 dní později než jsem to dělával v předchozích několika letech.
A to se furt bavíme o nádobách a balkónu, takže vlastně dobrý, člověk nemusí na rozdíl od pěstování na záhoně čekat než se vrstva půdy ve které jsou kořínky po zimě prohřeje.

Myslím si že letos zjara se lidem se zahradou pořízení skleníku opravdu vyplatilo, stačí se podívat na průměrné teploty:
březen: 3,2 (-0,2° proti dlouhodobému průměru) = mno dejme tomu
duben: 5,9 (-2,4°) = auvajs
květen: 10,8 (-2,6°) = brutál
červen: 19,7 (+0,2) = no konečně
To pak nepomůže ani černá folie, odhaduju že půdní profil venkovních záhonů se letos prohřál na teploty které vyhovují kořínkům sazenic chillin až někdy začátkem června.
Naposledy upravil 2 dne chris; celkem upraveno 1x.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3661
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod MartinS » 01 říj 2021 12:10

Ono mozna i proto, ze nebyly vlastne prakticky zadna vedra, tak ja jsem jako ty prakticky nezaznamenal opad kvetu.

Jsou roky kdyz treba Habanero shodi nekolik stovek kvetu nez vubec zacne plodit. Ted jsem to mel stejne. Prakticky vse se chytlo.
Sice pozdeji diky dlouhe zime, ale defacto vse.

Rozhodne to vitam, toho co jsem ujidal bylo minimum. Hlavne ty varky zralych plodu defacto delil jen tyden.
Predminulou sobotu jsem otrhal vse zrale a ususil.
tj hlavni sklizen 18.9.2021
Minulou sobotu jsem otrhal celou krabicku na festival a vymenil s lidmi, krabku jsem dal do lednice.
V utery jsem pridal dalsi habanera od mamky a ocesal co stihlo za ty 4 dny opet dozrat a udelal druhou varku suseni.
druha sklizen tedy 28.9.2021
Defacto vse krome okrasky od Scoo a Ora, je sklizene a zbyva na kytkach jen par plodu.

I kdyz to diky vlekle zime vypadalo blede, paradoxne me prijde ze toho je vice, jak je to najednou. Akorat tedy o 3-4 tydny pozdeji nez jine roky.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 01 říj 2021 13:11

JJ, jenže kde brát koncem záři čas (pracovní frmol) a místo v bytě na takovéto žně??

Pokud má člověk barák se zahradou, tak je na to jakžtakž zařízen, sušáky, hořáky, velikost hrnců, počet zavařovacích sklenic, zapřáhne nevolní... eh, čo to trepem, chci říci pomocníky z rodiny,... prostě má to dimenzováno na jednorázovou masivní sklizeň.
Já se v minulých letech namlsal na to, že můžu udělat už během léta občasnou probírku když zrovna vyšlo pár hodin volna na její zpracování, a taky pokaždé jen v objemu který se v pohodě vejde naráz na kuchyňskou linku.
Zatímco letos, třeba tento týden: nedělám po večerech nic jiného než že suším, krájím, nakládám,... začal jsem v neděli večer marinováním pravidelné várky masa na sušení a zastavil se až včera večer kdy jsem konečně dodělal větší várku polosušených rajčat do oleje. Být to někde na baráku tak to dělám někde ve stodole/kůlně a nebudu se obtěžovat každodenním poklízením náčiní atp. Což se v bytě jaksi nedá.
A minimálně jeden den z tohoto víkendu na to taky musím obětovat (venku panuje nádherný začátek podzimu který vyloženě láká někam na výlet do barevných lesů). Taky jsem včera zjistil že mi zbývají už jen poslední dvě menší prázdné zavařovačky, musím to během pár dní nějak pořešit, až dokvasí letošní sriracha a chunanka na které se o víkendu chystám, tak je v tuhle chvíli nemám do čeho uskladnit.

Prostě, jsou to sice docela fajn starosti, o tom žádná :-) ale dal bych přednost průběhu počasí alá rok 2018 a tím pádem možnosti příležitostné průběžné sklizně.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 1x.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 01 říj 2021 14:13

Když už zmiňuju to sušení: jedna z velkých nevýhod letošní pozdější sklizně je doba sušení.
Platí to i pro chilli, ale nejvíc je to poznat na rajčatech.
V minulých letech jsem letní probírky nechával nejdřív pár hodin zavadnout na slunci buď na pečícím plechu nebo v případě chilli třeba i volně poházené do zavěšené síťoviny. Typicky několik hodin za poledního vedra o víkendu. A až pak podvečer šli do sušičky.
Což letos odpadlo.
A hlavně u rajčat je to sakra poznat. Pro jejich sušení Jednoznačně preferuju krájet tak aby šťáva nevytekla, aby se postupně všechna koncentrovala do výsledné polosušené "křížaly-žužlavky". Takže záměrně nekrájím na kolečka, jen na měsíčky, nebo u drobotiny na půlky. A bez toho prvotního zavadnutí na slunci se u šťavnatých odrůd (které preferuju) čas v sušičce dost nepříjemně prodlouží, o několik hodin, odhadem tak o 1/3 celkové doby.
Pokud budu dělat ještě poslední várku rajčat, tak už se s tím nebudu piplat, není to sice úplně košer, ale nejspíš je vezmu v režimu alá maso, tj. první 2-3 hodiny na plný výkon sušičky. Sice tím denaturuju enzymy, várka bude poněkud vařeno-pečená, teplotami poblíž pasterizačních se výsledná chuť proti pomalému sušení poněkud změní, ale i tak z toho vyjde dobrota náramná (vyzkoušeno v předchozích letech, sušení v troubě).

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 01 říj 2021 17:03

76664
Souhrn počasí za září.

76665
Zcela zaplněná 4 patra sušičky se na konci procesu tak akorát vejdou do dvou sklenic.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host