TerasovaSahara - 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3658
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod MartinS » 13 zář 2021 14:56

Ja jsem na balkone vyvazoval k pradelnim snuram.
NA fotce je to trochu videt. Hlavne na tom BRMX je to videt, jsou svazane jednotlive vetve i k sobe, kdyz prijde vitr tak to hazelo predtim s celou kytkou.

76440
76400

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 13 zář 2021 17:08

Jj, úvazky nahoru jsou super (když je na co), takhle mám chycený vrcholky svislých opěrných tyček na JZ straně, mám navrtaný háčky do podbytí krátkého přesahu střechy a je to super, stabilizuje to opěrné tyčky a tím pádem si můžu dovolit mít skrz to propletené vodorovně bambusové tyčky stylem florida_vazba rajčat.
Když tím chiliny plus rajčata prorostou (s trochou jarního navádění aby šly na střídačku předem a zadem) tak se mi celá "The Wall" parádně stabilizuje a umí odolat všemu co zatím za 5 let přišlo.
Pravda, s vyjimkou jednoho downburstu, ale i ten, přesto že tehdá dokázal přetrhnout horní úvazek a ohnout jednu rohovou hliníkovou opěrnou tyčku (a k ní přivázanou kytku) v pravém úhlu až k zemi, tak nedokázal sejmout celou tuhle propletenou stěnu.

Ale ta cgnka byla jinde, ve slepém koutě balkonoterasy, v zádech ve směru odkud typicky chodí vítr má stěnu domu,... prostě mi nedošlo že jak jsou na konci sezóny větve dlouhé víc než metr, a jak letos oproti loňsku dostala férovou (jen stejně vysokou) sousedku, tak že se fukejř na čele bouře může dostat i do toho slepého závětrného kouta. A že na téhle straně není kytka s ničím propletená, že je tam cca 35 cm volného prostoru kde se nemá o co opřít. :(

A navíc proti vedle rostoucímu Margaritenu které má habitus klasické chinesky (a tudíž by se lámala typicky někde v půlce větve) má cgnka poněkud jiný habitus, větve jsou na svoji délkou tenčí, pevnější=více zdřevnatělé, méně ohebné. Všechny tři co se za posledních 10 dní zlomily, se odlomily až těsně u hlavního kmenu, skoro bych řekl že se spíše vylomily ze kmene. Prostě ta páka s váhou spousty plodů až ke konečkům byla pří nárazu větru už moc veliká.

Příští sezónu to budu preventivně vyvazovat k centrální kovové opoře (ta má i horní fixaci), když se to udělá včas, tj. ještě předtím než se na sekundárních a terciálních rozvětveních vytvoří plody, tak není problém, kytka se přítomnosti radiálních úvazků umí během růstu přizpůsobit. a vytvoří plody tak, aby se o úvazky ani ve větru neočesali.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3658
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod MartinS » 13 zář 2021 19:18

Ja loni u Ajiny mel vazacim dratem vyvazanou prakticky kazdou vetev zvlast. Jedinna moznost u 2m kytky na balkone kde to nekdy znacne fouka

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod Chozee77 » 13 zář 2021 19:44

Mě se osvědčilo omotat je všechny dokola... Je to rychlé a funguje to... 👍🙂
Hlavně ty vysoké ájina co mají tři zadky větví...
Nižší superhoty přitahuju k hlavní opěrné tyčce větvičky zvlášt..
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 20 zář 2021 13:25

stav ke dni:
- rajčata čeká tento týden poslední velká probírka, u většiny kytek už to bude finální sklizeň, a u těch co dostali nejvíc za uši od plísní asi už i ukončení kytek. Sranda je, že ty výhony které nezabila plíseň docela dost znovu nakvétají. :)

- výhon Black Krim příjemně překvapil, kytka je sice víc mrtvá než živá, ale to jí nezabránilo dozrát všechny plody které měla. Cca 1,5 kg na zelený šlahoun co jsem někdy těsně před půlkou sezóny zapíchnul do hlíny v nevyužitém stínu po salátu, nahoře přivázal k tyčce a víc se o něj nestaral, to věru není špatné :-)

- myslel jsem si že na list už nebudu letos nic dávat, ale když jsem viděl jak baccatum i chineskám rychle světlají mladé lístky, jak se snaží tvořit další várku květů a taky jak se na pár plodech v horních patrech začínají objevovat první lehounké náznaky nedostatku vápníku, tak holky dostaly po dlouhé době (okolo 7 týdnů) ještě jednou, naposledy, Wuxal sus Cal na list aby si pro finální dozrávání doplnily jak mikroprvky, tak vápník.
Tím pádem o několik dní odkládám velkou probírku ať mají kytky čas to zpracovat a přeměnit na organickou dobrotu. :)

- s příští zálivkou (někdy koncem týdne) nejspíš taky dostanou chiliny poslední příkrm s dostatkem draslíku. Sice ještě bude trochu záležet na počasí, ale myslím si, že pokud nebude babí léto až někam do konce října, tak už by to poté měly bez problémů dotáhnout do finále jen s tím zůstalo po sezóně v substrátu a vodou.

- nechci to zakřiknout, ale stejně jako loni se mi i letos během sezóny zcela vyhnuly kroupy, žádné prostřílené listy, žádné ustřelené větvičky ani plody. Hodně příjemná změna proti předchozím rokům kdy tu bývaly minimálně jednou, spíše však třikrát během letní části pěstební sezóny. :D

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 23 zář 2021 18:19

ČHMÚ si po pár měsících od aktualizace (a po třech týdnech od momentu kdy jsem jim to reportoval :) ) opravilo zobrazení historických měsíčních teplot a srážek, takže ke dnešku už je to opět dostupné nejen z jejich intranetu :wink: ale i na veřejném webu pro všechny.
Ideální to okamžik na pár grafů dlouhodobého vývoje teplot:
76542
76543
Btw, lokální zářijový průměr vychází ke dnešku na 15,3 °C, uvidíme jaké bude finální číslo...

Jednoduše shrnuto: je dobře vidět jak se posledních několik let vrací průměrné měsíční teploty k dlouhodobému normálu 1981-2010 (což není pro pěstování chillin na balkóně zrovna ideální).
Už před dvěma lety jsem si řekl že (ač nerad) vyřadím z týmu stálic pár odrůd které v mých podmínkách nestíhaly dozrát hlavní úrodu (Aji Amarillo například) ... a když koukám na letošní dosavadní průběh, tak si říkám, že jsem dobře udělal.

Asi nejlépe je to letos vidět na porovnání Aji Golden a El Oro. Goldenka (pro mne objev letošní sezóny) začala dozrávat hodně brzy (z baccatum byla letos nejrychlejší) , a pak to měla průběžné. V tuhle chvílí už dozrávají plody i v celém středním patře kytky, dozrála už určitě 1/2 úrody.
Naproti tomu El Oro má ke dnešku dozrálých tak maximálně 1/3 plodů, celá hlavní sklizeň = horní patro kytky, je stále ještě zcela zelené.
Naposledy upravil 2 dne chris; celkem upraveno 24x.

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 775
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2350
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod vsezved » 23 zář 2021 19:25

Teda tahle tvoje zamyšlení miluju. Člověka to donutí trochu uvažovat a zhodnocovat dle jeho poměrů. Sic mám skleník, oproti jiným členům jsem i ve skleníku hooodně pozadu. Třeba Aji melocoton yellow mne svojí úrodou vůbec nepřesvědčilo. Letos mám sklizeno tak 30 zralých plodů a přes 90% toho je na kytce. Plody jsou tenkostěnné a hmotnostní výnos vzhledem na potřebu prostoru opravdu špatné. Pak mám Aji challuaruro yellow a i když je venku na jihu před skleníkem, tak mám při letošních poměrech opačný pocit. O víkendu ji plánuji nahodit do skleníku na novè místo. Snad ji ještě hodně podojím.
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 26 zář 2021 16:25

Poté co jsem se v sobotu potkal kousek od chillifestu s Baculou a porovnal si přitom plody Aji Mango mojí a její genetiky (oboje ta podlouhlá varianta) tak jsem zcela jist podezřením které mám už několik let, tj. že moje genetika se hned první pěstební rok sčuchla buď s Aji Habanero, nebo ještě spíše s Lemon Dropkou která rostla hned vedle zprava (zleva) a se kterou byla propletena. :)
Od té doby je ta moje genetika stabilní, dávám jí každý rok, letos je to tuším už 3. následná generace.

Výsledek je takový že moje současná genetika Aji Mango:
- dozrává jen do vybledlé béžovo-oranžové, někde na půl cesty mezi žlutou lemonky/ajihaba a celkem sytou oranžovou čistého aji mango.

- po lemondropce (případně aji_haba) zdědila vynikající úrodnost. Tohle byl (spolu s vybledlou dozrávací barvou) hlavní důvod mého víceletého podezření, na všech fotkách co jsem viděl na netu mělo aji mango odhadem tak o 25-30% menší hustotu plodů.

- chuťový profil je tak 2/3 aji mango, 1/3 směrem k lemondropce.
Kdybych měl více pěstebního místa tak by mne tohle štvalo a chtěl bych obě odrůdy separátně, tím že mám jen pár pozic tak mi mírně potlačená ovocnost a jen málo znatelné tóny manga až tolik nevadí, ta parádní výnosnost, vitálnost kytky a její nižší výška, plus každoroční spolehlivé plození a postupné dozrávání mi to velice dobře vynahrazují. I když...

Jsem hodně v pokušení na další sezónu vynechat El Oro které u mne dozrává o maličko později než bych potřeboval a dát příště do baccatum truhlíku trojici Aji Golden + Aji (Li)Mango (aneb mojí genetiku) + Aji Mango (klasiku, genetika z plodu od Martiny).


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů