TerasovaSahara - 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 08 zář 2021 13:56

@radkii: chuťově jsou v pohodě, ono samozavlažováky proti pěstování na volno v půdě hodně vyrovnávají rozdíl mezi suchým a mokrým počasím. Jen to teď během deštivého období docela dost popraskalo, odrůdy které jsou na to náchylnější (např. Black Cherry) to chce průběžně ozobávat.

@Blixa: Vůbec né, je to dost zajímavé porovnání, speciálně když vidím v jaké nadmořské výšce pěstuješ.
Trošku mne překvapila maximální teplota vzhledem k té tvojí nadm. výšce, ale to může být snadno dáno detailem umístění staničky. U mne je to uprostřed parčíku/loučky (optimální) mezi bytovými domy (tohle dost zkresluje=snižuje reálné nárazy větru), a když koukám do mapy tak jestli je to u tebe někde poblíž hrany ploché střechy a nebo vedle asfaltové silnice/atp. tak rozehřátý vzduch ten rozdíl v maximu snadno udělá.

Ta 100% relativní vlhkost u tebe bude (z toho co vidím na mapě) těmi údolími okolo, taky to tu mám, studený vzduch teče v noci dolů a relativní vlhkost jde na 100+%. Moje stanička je na takovém kopečku mezi dvěma údolími, stačilo by aby byla tak o 3 ulice níže a měl bych každé svítání taky 100% už během srpna, a né až někdy během podzimu.
Btw, jsou to občas moc pěkné pohledy jak touhle dobou při rozednění vystupuje stěna mlhy z údolí a rozpouští se jen pár desítek metrů od baráku. :)

Anebo taky né, před lety jsme mívali část trasy místní komunitní sítě pomocí 100Mbit laserového pojítka, a pravidelně tu na jaře a podzim bylo pár týdnů kdy chvílemi večer a pár hodin za svítání kvůli tomu nebylo použitelné (nakonec jsem ho nahradili rádiovým spojem).
Klasická hláška z té doby z naší komunitní sítě: "Jak je venku? Mno, zrovna teď nejde net, takže proč se dívat z okna, venku je mlha hustá tak že nedohlédneš na 30 metrů." :D

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 08 zář 2021 23:01

Udělal jsem dneska večer inventuru zásob sušeného... a zjistil, že i kdyby bylo nejhůř a já musel příští sezónu celou vynechat kvůli rekonstrukci střechy, tak že se zásobami sušeného které mám z minulých let, plus s tím co mám ke dnešku z letoška, už vystačím na celý příští rok. :D :jalapeno:

Takže změna plánu, nadcházející první velká probírka kterou chci udělat koncem týdne nepůjde sušit, bude to Sriracha style :)

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod Blixa » 09 zář 2021 11:52

Zdravím ťa chris.
Pre upresnenie, meteo stanička je vzdialená od miesta kde pestujem cca 500m vzdušnou čiarou a je zhruba o 30m vyššie, umiestnená na komíne budovy firmy kde pracujem. Ohľadom teploty to nie sú asi presné čísla, lebo stanička je celý deň na slnku pokiaľ svieti a tie hodnoty sú určite vyššie ako reálne čísla.
S vlhkosťou máš pravdu, je to presne tak v našej doline, a ja som vlastne ešte nižšie ako stanička, po rannej obhliadke sa vraciam z dvora s premočenými šľapkami :D
Inak ako sa trošku oteplilo tak túto noc vlhkosť kulminovala k 100% iba nad ránom zhruba na hodinku, celodenný slnečný svit robí svoje :thumbup:
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 10 zář 2021 23:29

První letošní várka kečupu pečenáče.
76395
Základ.

76396
Finální směs před pečením.
Do téhle várky šlo Aji Mango, Aji Golden, a heirloom Peperoncino.

V tuhle chvíli chladne ve sklenicích 5 litříků. :)

Subarctic Plenty prakticky komplet sklizen, zůstávají mu poslední 3-4 (skoro dozrálé) plody. V neděli nebo začátkem dalšího týdne už ho ukončím.
Což bude o dobrých 5-6 týdnů dříve než v minulých letech. :-O
Ale s úrodou naprostá spokojenost i letos, je to každoroční spolehlivý pracant. :)

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod Tea Racer » 11 zář 2021 10:19

Vypadá to hodně lákavě. Jak dlouho to pečeš a na kolika stupních?

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 11 zář 2021 11:06

Trochu záleží na objemu zapékací nádoby. V tomhle pekáči mi to vychází tak na 45 minut pod pokličkou, a pak cca 30 minut bez poklice na zredukování. Záleží na tom kolik šťávy mají plody té které použité odrůdy. Trouba na 220 °C.
Dá se i v remosce (čili nějakých 170°), ale u té ti čas nepovím, u těch menších dávek co v ní občas dělávám to beru od oka, dle toho jak se mi líbí dosažená hustota.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod Tea Racer » 11 zář 2021 13:38

Díky za info, chtel jsem to orientačně a takto mi to stačí.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 13 zář 2021 11:25

Nedělní přechod lokální bouřky nepotěšil, CGN21500 neunesla násadu plodů, odlomily se jí ve větru další 2 větve obsypané povětšinou ještě nedozrálými plody. Tím pádem tak 35-40% násady téhle kytky holt letos nedozraje. :(

Je to tak trochu i moje chyba, nemyslel jsem si že by potřebovala na té závětrné pozici (kde se navíc opírá o zeď) nějak vyvazovat.
A taky je to tím že v předchozích letech se chineska na téhle pozici vždy schovala pod nějakou rychlerostoucí obludou, jeden rok se o svazování dokonale postarala ačokča :) další rok to kryla shora a podpírala z boku Mochyně peruánská,...

Takže poučení do dalších let: takhle koncem sezóny stačí aby přišlo čelo bouřkového větru jen z trochu jiného směru než je obvyklé, a rozrostlé větvičky chinesek zatížené touhle dobou spoustou plodů to nedají ani na mých nejvíce chráněných pozicích. Chinesky musím preventivně vyvazovat všude, nejen na těch pár exponovaných návětrných pozicích.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host