TerasovaSahara - 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 26 srp 2021 20:16

Pár poznámek z posledních dní:
- dnes utrženo první dozrálé Stupické :-O

- už minulý týden stačilo zalévat 2x týdně (místo nejpozději každý 3. den)... léto se pomalu loučí.

- včera přepnuto vodní pšoukadlo z letního 4. stupně na jarně-podzimní 3. stupeň, i přes zamračenou oblohu dávalo trošku moc vody, spolu s deštěm co je na dalších x dní v předpovědi by nenechalo prostor ve vodních rezervoárech pro pravidelné týdenní přihnojení vodorozpustným.

- na KBXu, na jeho druhém vijanu, nedozrávají tři mackové, ale čtyři :-)

- minulý týden jsem začal postupně vybírat semínka jednotlivých odrůd z ranějších plodů chilli a rajčat. Ke dnešku už se suší či kvasí víc než 50% letošního playlistu. :)

- kuchyňské lupení druhé trati (slot po salátu), tj. petržel, bazalka a libeček, které vesměs celé léto naprosto stagnovalo (buď se neobtěžovalo vyklíčit, nebo sice vylezlo, ukázalo děložní lístky, ale pak v tomhle stavu zůstalo zaseknuté výrazně více než celý měsíc aniž by jim narostl jediný pravý lístek), zareagovalo na zkracování dne a pokles teplot tím že konečně začalo pěkně růst. Speciálně u bazalky je to geniální, nové voňavé lístky jsou synchronizované a připravené k utržení přesně s tím jak (opožděně) dozrává hlavní úroda rajčat. :D

- do druhého z volných slotů po salátu (na severní straně v polostínu) jsem před časem zapíchnul ustřihnutý výhon Black Krim. Uchytil se moc pěkně, nasadil plody, ale jestli něco dozraje je velmi nejisté, poprvé od roku 2017 se mi tu letos na rajčatech objevila (nafoukáno větrem na pár návětrných, neosluněných a dešti vystavených pozic) ataka agresivní plísně. Dle toho že napadá í plody, jak to napadení vypadá, a taky dle data v kalendáři se obávám že to je to nejhorší, tj. plíseň bramborová. :(
Nicméně odrůdy pod nevelkým přesahem střechy na JZ straně nejsou ke dnešku dotčeny, takže už teď je jisté že ani letos nepoužiju žádnou tvrdou chemii a udržím 100% BIO skóre mého balkónového pěstování. :oldtimer:

- chinesky: obě ke dnešku stále bez jediného problému, dělají mi radost, vzhledem k datu jejich výsevu i pěkně dozrávají, byť hlavní násada má k dozrání stále ještě daleko.

- baccatum: s násadou letos naprostá spokojenost, jen to dozrávání (mají JZ stranu) teď maličko zpomalilo v důsledku počasí. Budou potřebovat pěkné babí léto.

- anumky: letos žádný odvaz, pokud tedy nepočítám jednu ze dvou kytek Shishito. Ta mi dělá radost. Jsem hodně rád že jsem se včas odhodlal ukončit větrem zlomenou druhou kytku ve stejném slotu, tím že jsem to udělal brzy tak první kytka měla dost času vyplnit celý dostupný prostor a nahradit úrodu z nebohé sestřičky. :)

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod Erben61 » 27 srp 2021 08:06

:respect: Jako vždy vyčerpávájící příspěvek Chrisi, zajímavá úvaha ohledně plísní. Faktem je, že když jsem byl u dcery vzpomněl jsem si na tebe a mluvili jsme o balkonovém, resp terasovém pěstování. Zvláště tedy o pěstování v truhlících, tedy úplně přesně, řeč byla o nákupu samozavlažováků. Ona má totiž dcera pár truhlíků na jižním balkonu, na okenní římse a moc pěkně ji to tam zraje, jen hodně moc vysychá, přesto že vnučka ráda a dost zalévá. Tam tedy nejde až tak o výnos, jde o to že to holky baví a samozřejmě, že líp inspiruje obsypaná kytka než nějaká netykavka s dvěma plody. Proč to všechno píšu, napadlo mě, že letos bys možná mohl přejmenovat vlákno, Sahara je trochu v letošním létě nadsazená. Což takhle Chrisovo vědeckofantastické terasové pěstování. Hodně zdaru kamaráde. :respect: :tiphat:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 31 srp 2021 22:14

Dneska sklizeno první dozrálé KBX. 330 g. :D
Takže sice těsně, ale do konce prázdnin nakonec stihlo letos začít dozrávat nejen všechno chilli, ale i všechny odrůdy rajčat. :-O

A taky jsem udělal pár fotek (konec prázdnin plus doufejme konec studeného období) ale už jsem teď línej je sem nahrávat. Takže až zítra nebo pozítří až se, doufejme, dle předpovědi zapne babí léto. :D

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 03 zář 2021 18:56

Sice jsem tak nějak vnímal že to v posledních týdnech dozrávalo nepěkně pomalu, ale až když jsem dneska juknul na souhrnná měsíční čísla z meteostaničky, tak mi naplno došlo jak moc byl průběh teplot v letošním srpnu (speciálně v jeho druhé polovině) odlišný od předchozích let:
76270

Btw:
- průměrná srpnová teplota proti loňsku: -2,7 °C.
- průměrná srpnová teplota proti optimálnímu roku 2018: -4,7 °C.
- za celou dobu co pěstuju byla průměrná srpnová teplota v porovnání s letoškem vždy vyšší nejméně o 2,3 °C.
Docela mazec.

Takže kdyby chtělo babí léto co teď přišlo zůstat bez větších přestávek zapnuté až do konce října, tak bych se vůbec nezlobil. :wink:

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod Chozee77 » 03 zář 2021 20:30

Kryštofe ti jsi tady ten největší puntičkářský growchilenec 👍👍😎
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 06 zář 2021 12:58

Pár fotek z poslední doby:
76282
Black Krim

76283
Black Krim

76284
Subarctic Plenty

76285
Black Cherry

76286
Green Tiger

76289
KBX.


76290
Rajčata pod nepatrným přesahem střechy jsou zatím docela v pohodě. :)

Na návětrné straně, navíc v polostínu a vystavené dešti je to horší, kytky se perou s větrem přinesenou plísňovou nákazou.
76287
76292
Subarctic to zvládl velmi dobře a už jistě dozraje veškerou násadu, u zakořeněného zálistku Black Krim mám dost pochybnosti jestli něco stihne dozrát než ho nemoc definitivně zkosí.


76291
Moc pěkně si to letos baccatum rozdělily, Mango si zabrala spodek, Goldenka většinu středního patra, a El Oro vyplnilo horní patro a směr k rajčatům. Kdesi vlevo vzadu se krčí taky ještě Jala Maylon, ale tu zmiňuju jen do počtu, tohle je letos zcela zjevně baccatum_only truhlík :)

76293
Chinesky jsou letos nejen bezproblémové, ale s výjimkou jedné větve jsem je doposud vůbec nemusel vyvazovat.

Ale teď v neděli podvečer jsem zjistil že jedna schovaná zadní větvička CGNky se zlomila pod váhou nezralých plodů. Tak jsem jí odstřihnul, obral o nedozrálé plody, a oběma kytkám trochu odlehčil od zatím dozrálých plodů.

76288
Výsledek potěšil, zaplnilo to 3 ze 4 plat sušičky.

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod radkiii » 08 zář 2021 00:04

Rajčátka sú krásne. Len dotaz, chutia rovnako ako vyzerajú? Lebo mne všetko, čo dozrieva v týchto dňoch chutí tak priemerne. Dužina je taká akoby drolivá a oproti rajčatam z pred mesiaca sa to nedá ani trochu porovnávať.

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod Blixa » 08 zář 2021 09:48

chris píše:
03 zář 2021 18:56
76270
.................... 76357
Ahoj chris, tieto štatistiky ma celkom bavia :) Vkladám do tvojho vlákna, dúfam že sa nehneváš :cool2: Len pre zaujímavosť. Ja zatiaľ nemám čo porovnávať pri mojej prvej sezóne. Máme dosť podobné priemerné hodnoty až na tú vlhkosť, priemer máš o dosť nižší a max. hodnota nedosahuje 100% čo u nás je 100% vlhkosť tak 6-8 hodín v priebehu noci posledné 2 týždne a pravidelne od polky července/júla. Pri papričkách asi dosť silný faktor.
To babie leto je už aj tu (cez deň keď svieti slniečko) ale noci sú už také jesenné, tak nech to rýchlo dozrieva :thumbup:
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů