TerasovaSahara - 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod radkiii » 24 črc 2021 20:41

Krása, nepridávaš náhodou sytost v editore fotiek? :D
No ale vážne, fakt paráda. Hlavne tie rajčata sa mi ľúbia. Takéto pekné listy som snáď nikdy nemal.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 24 črc 2021 22:25

Mno rajčata jsou sice letos nejpozději, ale kytky vypadají asi nejzdravěji za celou dobu co pěstuju. :)
Myslím že to je souběh více vlivů:
- malá část je to že jsem vyséval docela pozdě takže jsou to vlastně ještě docela mladé kytky,
- malá část je průběh teplot který se rajčatům nakonec celkem dobře trefil do růstových fází,
- vetší část je je tím že jak bylo chladno tak se během jara prakticky neobjevili škůdci (a naštěstí ani plísně),
- a největší část je myslím tím, že letos jsem měl poprvé víc než dostatek žížalího čaje, takže jsem mohl kombinovat organiku a anorganiku přesně v takovém poměru, jaký jsem v tu chvíli považoval za optimální.

A ještě jedna drobnost, u té fotky Subarcticu je to pohled na severní stranu kytky. Na téhle straně nehrozí že by mohlo slunce nějaký list připálit. Právě naopak, kytka tam chytá každý dostupný foton a nejspíš proto ten maličko tmavší odstín v porovnání s rajčaty na JZ straně.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 26 črc 2021 20:15

rajčata: soutěž o letošní první dozrálé rajče je nakonec plichta, první místo si rozdělila Black Cherry a Green Tiger. Už jsem to dneska nevydržel a zobnul z každé kytky po jednom plodu. :) Oba už byli dozrálé, ale kdybych je nechal na kytkách ještě tak 2-3 dny tak by to vůbec neuškodilo, chuť ještě nebyla plně dotvořená.

chilli: spojil jsem dneska zálivku s kontrolou/obhlídkou stavu plodů a z výsledku mám maličko pocit, že pár kytkám by prospělo přitlačit s vápníkem. Né že by někde přímo černaly špičky, ale semtam se nějaký ten plod poněkud zvláštně (pro odrůdu nestandardně) ohýbá nebo prohýbá. Takže v příští zálivce to jistí dávka vápenatého ledku, bude to lepší než jen na list, dneska i v předpovědi na další dny jsou každou chvíli nějaké ty krátkodobé deštíky takže z listů by se vápník nestihl vstřebat.

do poznámek:
- rajčata letos začala dozrávat až na přelomu červenec/srpen.
- Aji Golden (baccatum) docela překvapila, s přehledem předběhla dozráváním i všechna rajčata, k datu prvních dozrálých rajčat už měla cca 15 dozrálých plodů. Příští rok ji dát klíčit ve stejném termínu jako letos, tj. cca 25. února.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 26 črc 2021 23:39

Došlo mi že nemám ve vlákně letošní měsíční souhrny počasí za první půlku sezóny. A to by byla škoda, proti průběhům před pár lety se to docela lišilo. Leden a únor neřeším, to mám stěží vyseto, zajímavé je to řekněme od března (kvůli slunci skrz okna a oživování substrátu) a dále. Takže:
75280
75281
75282
75283

Pro nárazy větru platí totéž co v souhrnech předchozích let, vzhledem k poloze meteostaničky v částečném závětří mezi domy je potřeba vynásobit cca 1,6-1,8 krát (měřeno ručním anemometrem před pár lety během příchodu a průběhu jedné typické bouřky) aby to dalo typickou skutečnou rychlost v větru v nárazech na úrovni mého balkónu.

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod Blixa » 27 črc 2021 10:44

zdravím chris!
Super dáta z meteostaničky. Tiež mám prístup k meteostanici, kolega ju má na budove firmy cca 500m od mojej záhradky, dáta sú celkom relevantné. Napojená na meteo-pocasi.cz takže mám rovnaké výstupy hodnôt ako aj ty :thumbup:
..a terasu máš tip top.
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 27 črc 2021 12:09

jj, stanička je fajn. Jediné co mi v těch souhrnných statistikách trochu chybí pro účely pěstování je celková doba svitu slunce za týden/měsíc, škoda že tam zobrazují jen maximální hodnotu za dané období. Protože ze surových dat které stanička uchovává by to spočítat šlo. Ale mám jen několik km daleko plně profi stanici čhmú a na jejím webu tohle všechno je (včetně dlouhodbých min/avg/max), takže celkem pohoda. :)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 28 črc 2021 16:38

Sice celý den každou chvíli mrholí, ale ani omylem to neznamená že by člověk nemusel zalévat, po dvou dnech si balkón vzal 7,5 konve.
Mno alespoň jsem udělal při zalévání pár momentek:
75317
Před časem adoptovaná přebytečná sazenička Bajaji, pohozená v látkáči (s květináčem sloužícím jako podmiska) do tmavého kouta za chinesky, a s naprostým minimem péče (občas tam vyleju zbytek z konve co zůstane po zalévání pelotonu), se docela snaží. :)

75316
Takhle vypadá Stupické když se mu nechá volný růst. :D
Optimista ve mne si říká jaká by to byla paráda kdyby se to všechno proměnilo v dozrálé plody, realista ve mne ví že víc než půlku během pár týdnů zláme vítr jakmile se květy změní v malé plody a maličko zatíží výhony. Bohužel zrovna na tomhle místě není moc možnost nějakého vyvázání, všechny ty květy jsou už nad výškou konce opěrné tyčky. Asi to zkusím svázat stylem "do snopu", ale zkušenosti z minulých let říkají, že šance nejsou veliké.

75318
Aji Margariteno - pohled "pod sukně". :)

Btw, heirloom Peperoncino: jsem rád že jsem zachytil rané příznaky napadení sviluškami, ale i ta první část podezření, tj. problém s výživou, byla správně. Chyběl vápník. Zjevně má proti Shishitu (se kterým je na stejné zásobní vodě) výrazně větší nároky.
Takže počínaje tímto týdnem změna v přihnojování zálivkou. A rovnou pro všechny kytky, ono se to hodí, je to tak akorát včas i jako prevence pro rajčata.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 12 srp 2021 17:41

Aktualizace ke dnešku:

Začnu tím že poprosím o konzultaci, o názor.
Zatímco chinesky i baccatum jsou s výživou zcela spokojené, tak na 2 ze 3 anumek se mi letos projevil tenhle nedostatek ve výživě.
Zjevně to není dáno pěstební pozicí protože jedna je na severu v polostínu, druhá na solidně osluněné JZ pozici.
Jsem si jist že tohle vidím na vlastních kytkách poprvé za dobu co pěstuju.
A taky jsem si jist že tohle už jsem někdy někde viděl na obrázcích ilustrujících nedostatek nějakého prvku (případně bídnou dostupnost kvuli nevhodnému pH).
Ale nějak si nejsem jist o co přesně se jedná a nedaří se mi vzpomenout si kde jsem to na netu před lety zahlédl...
Napadá mne několik možností, např. je klidně možné že shodou náhod obě anumky rostou v mém nejstarším, tj. 5 let používaném, substrátu a že definitivně se vyčerpala zásoba některého z mikroprvků. Ale jistotu nemám, poznáte někdo s jistotou o co jde?

75743
Tohle je asi nejtypičtější projev. Objevuje se to jak u starších, tak u novějších listů (nikoliv u zcela nových mladých), a spíše v horní polovině kytky, takže nejspíše některý ze středně nebo méně mobilních prvků.

75739
Další příklad - lícní strana listů.
75740
Další příklad - rubová strana listů.


S minulým, mokrým obdobím, kdy krápalo či zapršelo každý den, bohužel dorazily plísňové choroby na rajčata. :(
75745
Asi polovina odrůd rajčat má napadené nějaké ty listy, ale u dvou už se to dostalo i na pletivo některého z výhonů. Na fotce Green Tiger, kde to pokročilo nejvíce. Dobré je, že zbytek Tiger kytky zatím statečně odolává. :)

75747
75746
Subarctic zareagovalo na počasí a pokus o napadení dost zajímavě, letos se, na rozdíl od předchozích let, začalo chovat jako totální determinant, spustilo hromadné dozrávání. A ke dnešku vypadá jako někdy cca na konci září v předchozích letech. :dunno:
Jestli to takhle půjde dál, tak bude mít do cca 10 dní odplozeno a já nakonec budu muset ještě vymýšlet jestli a co dát na jeho pozici na zbyteček sezóny... :wink:

75749
"Stupický snop" :) si ze mne letos taky dělá dobrý den, nasazeno má párádně, napadení se ho netýká,... ale sakryš práce, letos tohle světoznámé ranné rajče, navíc na parádně osluněné pozici, v okamžiku kdy už začala dozrávat i první chineska, nemá ke dnešku ještě ani jeden jediný dozrálý plod. :-O :dunno:



75750
Baccatum jsou letos zatím hodně v pohodě. :D
A taky je dobře vidět že dávat na tyhle pěstební pozice anumky (letos jala maylon) je vyloženě plýtvání. :)

75742
Aji Golden - jeden ze dvou ranných plodů na semínka.

75741
Aji Golden - jeden ze dvou ranných plodů na semínka (tenhle už je více než plně dozrálý, už začiná pomaličku vysychat).
Btw, v plodech není zrovna mnoho semínek. Což je super na zpracování, ale i pro minimální zásobu na další rok (tj. 8-10 semínek) to chce vzít nejméně ze dvou plodů.

Závod o letošní první dozrálou chinesku vyhrála CGN21500, ke dnešku má cca 5-7 dozrálých plodů.
75748

75744
Jeden ze dvou ranných plodů na semínka.

A na závěr ještě souhrn počasí za červenec:
75738


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů