Vsezved 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 775
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2350
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: Vsezved 2021

Příspěvekod vsezved » 10 dub 2021 22:54

Chtěl jsem dál od skleníku, ale vyráběl jsem držák z materiálu, který jsem měl po ruce. Výš jsem to dávat nechtěl, protože jsem se chtěl přiblížit teplotě ve které se pohybujeme. Proto nevidím důvod měřit 7m nad zemí.
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vsezved 2021

Příspěvekod Tea Racer » 10 dub 2021 23:04

Jak jsi přišel na 7 m nad zemí? To někdo takhle někde měří?
Teplota se měří 2 m nad zemí, ideálně. Jinak se udává 2-3 m nad zemí. Takhle to je udáváno pro meteorology, ale jak jsem psal, pro naše účely to je asi jedno. Důležitý je ten radiační štít.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Vsezved 2021

Příspěvekod chris » 11 dub 2021 00:55

afaik:
- vitr 10 m nad zemí, a taky v místě kde ho nenarušuje budova/strom/atp. Bere se průměr za 10 minut (btw, poryvy větru pak typicky dosahují až dvojnásobku takto měřené rychlosti). Tohle není zrovna snadné splnit v amatérsko-zahrádkářských podmínkách. Málokdo má kus louky kde by mohl vztyčit uzemněný stožár a dotáhnout k němu ethernet či alespoň dvoudrát s napájením. :)
- teplota 2 m nad zemí. Tohle už je o dost snažší dodržet, jediné co je potřeba pohlídat je aby to nebylo nad či těsně vedle nějakého povrchu který se sluncem rozpálí, a/nebo který má velkou teplotní kapacitu a tím pádem pak večer topí.

Plus pro pěstitelské účely muže být imho docela užitečné (když si chce člověk hrát) měřit i dvě další teploty:
- přízemní teplotu
- teplotu (a případně vlhkost) 10 nebo 20 cm pod povrchem země.
A pokud má člověk i skleník, tak samozřejmě měřit (alespoň) teplotu i v něm. A případně nějaké alarmy a na ně navázané akce na nízkou, ale hlavně na vysokou teplotu. A na sucho.

Btw, k té teplotě volné půdy jedna citace (hodí se vědět když ji člověk neměří):
"...
Amplituda výkyvů teploty klesá geometrickou řadou, vzrůstá-li hloubka aritmetickou řadou. V praxi tzn., že již v 50 cm hloubce jsou denní výkyvy teploty velmi malé a v hloubce 1m se teplota v průběhu dne již nemění, i když na povrchu půdy zaznamenáme rozdíl 40°C.
Čas maxima a minima teploty se s hloubkou opožďuje asi o 3 hod. na 10 cm. Znamená to např., že v hloubce 20 cm je nejvyšší teplota půdy až v 18.00 hod. V ročním chodu teploty činí opoždění 20-30 dní na 1 m hloubky.Únorové mrazy se tedy projeví na teplotě půdy v hloubce 1 m až v měsíci březnu.
Hloubky stálé denní teploty a roční teploty jsou v poměru druhých odmocnin period výkyvů:
V1 den : V365 dní = 1 : 19
Jestliže denní teplota se nemění již v hloubce 1 m, pak roční teplota se nemění v hloubce 19 m a odpovídá průměrné roční teplotě vzduchu.
..."

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vsezved 2021

Příspěvekod Tea Racer » 11 dub 2021 10:16

Chris: Ano, nechtěl jsem se tak rozepisovat, o dalších veličinách, měřit se toho dá mraky, spousta z toho nedává smysl, viz předpověd CHMU, kdy hození kostou má vyšší pravděpodobnost.
Tak bavili jsme se o teplotě, vítr je jasné, že se neměří metr vysoko u skleníku. :-)

Divil by ses, kolik lidí je schopno se hádat, že naměřili třeba 44 °C, protože jsou tropy. Pak se jich zeptám čím a kde měří...(teploměrem z hypermarketu, který maji tesně přilepený na okně v 7. patře. :-) (s radiačním štítem co je aktivní jsem měl o 30 m vedle "pouhých 31 °C.)

Pro zajímavost: Jen rozdíl teplot kdy mám rostliny u zdi na balkoně a u zábradlí, je v noci klidně 7 °C, u zábradlí to omrzne a u zdi jak vydává teplo vůbec. To jsou ty dohady, že někdo naměřil mráz -4 °C a druhy řekne, blbost že byly 3 °C nad nulou. :-)

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 775
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2350
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: Vsezved 2021

Příspěvekod vsezved » 12 dub 2021 14:41

Rajčata tahají jak blázen. Ubývá místo, musel jsem dát kytky i na východ.

Rajčata u pomocníků, papriky především Bacatum
72724

Sladké na východě, začínající plody mám pouze na sladkých
72725

Rocoto mini hnědé
72723
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Vsezved 2021

Příspěvekod Bonebreakers » 12 dub 2021 15:24

Se Ti nějak to rocoto tahá do výšky, když to srovnávám s tím mým mini rocotem brw. , tak je to podstatný rozdíl. Ono i nakonec, potom celkově ta rostlina oproti mini je obří obluda.
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 775
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2350
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: Vsezved 2021

Příspěvekod vsezved » 12 dub 2021 15:47

Ono se to rocoto zacalo vetvit, ale dal roste jen ra jedna odnoz a taahne se do pryc. Fakt asi chce vice svetla. A premyslim, jestli ho fiknout. No a taky mi schodilo dost spodnich listu. Hrozne se kroutili, jako z prehnojeni.
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 775
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2350
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: Vsezved 2021

Příspěvekod vsezved » 18 dub 2021 21:42

Dny jsou již delší, ale přesto slunce svítí jen vyjímečně a noci jsou chladné. Za chvíli již neuvidíme přes okna ven. Nechtělo se mi vytahovat kytky, abych je fotil jednotlivě, tak jsem je dnes cvaknul jen přes okno z venku.

Hlavní tábor, okno na jih
72825

U pomocníků, okno na jih - rajčata a jemnopalky
72824

Okno na sever, pouze sladké, které kvetou jak o život
72823
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů