Petr Polášek - Sezona 2020

Naše pěstitelské snažení v roce 2020
Uživatelský avatar
Chose Manuel
Stálý člen
Příspěvky: 241
Registrován: 20 pro 2016 08:03
Reputace: 602
Obrázky: 0
Bydliště: Vlašim

Re: Petr Polášek - Sezona 2020

Příspěvekod Chose Manuel » 09 bře 2020 11:58

parádní...hlavně druhá fotka se mi velice líbí :thumbup:

Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: Petr Polášek - Sezona 2020

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 10 bře 2020 12:02

Nevím, čím to je, ale tvé pozitivní vyhlídky na počasí mě vždycky neskutečně uklidní. 😃👌 Máš to pěkný, jsi tak o dvě patra přede mnou. 😉
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Polášek - Sezona 2020

Příspěvekod petr.polasek » 12 bře 2020 10:35

Tak se snad klíčení rozjelo, po 14 dnech od výsevu se začínají ukazovat Anuumky i některé Chinensky z druhé vlny :jalapeno:

EDIT: Přidaly se i další Baccatum :naga:

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Polášek - Sezona 2020

Příspěvekod petr.polasek » 17 bře 2020 13:41

Dnešní update bez fotek slouží jako rekapitulace dosavadního vývoje. Fotoreport dám do samostatného příspěvku. Letos je vše opožděné, něco se dere ven 3 (!) týdny od výsevu. Ale snad zatím není nutné panikařit. Vypadá to, že vše bere závratné tempo a příroda se snaží vše dohnat. Rozhodně jí v tom nebudu bránit. Jako vždy rozdělím rekapitulaci do tematických celků.

Všeobecně
Vše letos klíčí pomaleji bez ohledu na botanický druh papriky, něco bylo nutno klíčit ve více vlnách. Spousta rostlin po přesazení má tendenci světlat i přes výživu. Lze si to vysvětlit přednostní tvorbou kořenového systému, až poté rostlina hezky vystřelí vzhůru a tmavne. Důkazem pro to budiž rostliny přesazené do průhledných kelímků, kde pozoruji toto poprvé v takové míře. Mohla by to ale stejně být částečná blokace příjmu prvků (ale nevím z čeho).

C. Chinenses
Osevní plán se podařilo splnit, pouze jedna odrůda (Habanero Green) byla přesazena až nyní. Myslím, že to ale rychle dožene; do finální výsadby jsou ještě 2 měsíce. U Chinensek letos nebyla potřeba druhá vlna výsevu, vzešlo prakticky vše na první dobrou. Jedinou výjimku představuje výše zmíněné Habanero Green, které vylezlo napotřetí; použil jsem proto ve třetím pokusu jinou várku semen. Po přesazení měly rostliny tendenci světlat, po aplikaci výživy se postupně krásně rozjely. Oproti loňsku začaly dostávat dříve větší dávky živného roztoku; je to dáno výše uvedeným stavem. Jedinou hérečkou je JPGS, který má trochu pokroucené listy. Přehnojen být ale nemůže vzhledem k barvě rostliny. Důvody mohou být různé, uvidíme, co bude dál.

C. Baccatum
Zde jsou oproti Chinenskám pozorovány mírné problémy. Některé odrůdy musely být vysety ve více vlnách, ve většině případů stačila druhá vlna, Aji White Fantasy vyklíčila až napočtvrté. Rovněž jsem pozoroval v jednom případě uhnití rostlinky; bylo to ve stádiu po vyklíčení, odešly děložní lístky. U odrůdy El Oro De Ecuador jsem vysel pojistnou rostlinu, současná je nějaká zaseklá. Ale mám pocit, že se po přesazení rozjíždí pěkně. Stejně jako v případě Chinensek rostliny po přesazení světlají. Díky aplikaci výživy tmavnou a nasadily pěkné růstové tempo. Mám i pocit, že mají oproti loňsku pevnější stonky. I zde se osevní plán podařilo splnit, hotovo bude okamžikem přesazení Aji White Fantasy.

C. Anuum
Výsev byl proveden před třemi týdny a teprve teď se první kousky derou ven. Objevily se sice první vlaštovky v podobě 2 ks Pimiento de Padron, ale pak nastala odmlka. Uvidíme, jak to půjde dál, v sobotu namočím event. druhou vlnu. Dnes půjdou namočit fialové okrasky a neznámá odrůda z Bali (jsem na ni zvědav). Kusy, které byly vysety do Jiffů jsou již venku (Ancho Poblano, Bola, Hungarian Wax) a mají se k světu.

C.Frutescens
Letos pěstuji pouze odrůdu Purrira, zde je vše bez problémů. Z Jiffu vykoukla poměrně rychle.

Co dál?
Předpokládám, že brzy již začnu slunit první sazenice, ať si zvykají na přirozené světlo. Dále první kusy odrůd C. Baccatum přesadím do litrových květináčů, ve kterých zůstanou až do finálního výsevu. Co nasadí druhé patro pravých lístků, jde do květníčků (platí pro výsev v Jiffech).

Víc se do dnešního reportu nevejde, další s fotografiemi zde (doufám) přistane večer :tiphat:

EDIT: průběžně odstraňovány překlepy
Naposledy upravil 1 dne petr.polasek; celkem upraveno 18x.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Petr Polášek - Sezona 2020

Příspěvekod chris » 17 bře 2020 14:17

Ten všeobecně světlejší odstín listů pozoruju letos taky. U mne ho ale přičítám tomul že letos u mne sazeničky dostavají výživu s výrazně menší převahou dusíku proti tomu čím byli krmeny loni. Budu jim trošku zvyšovat podíl dusíku, ale né až tolik jako loni, mám totiž po loňsku trochu pocit, že velká hojnost dusíku vede následně na trochu obtížnější zvykání si na venkovní slunce.

Tři týdny klíčení je na anumky imho poměrně hodně, osobně bych okolo 18-19. dne čekání vyséval další vlnu. Nemám zrovna po ruce evidenci abych se podíval přesně, ale mám pocit že anumka mi klíčila nejdéle 17. dní, a i to byla dost vyjímka. Ale taky je fakt že já vysévám jen do tablet a ty už ti, jak píšeš, vylezly. Nějaký čas ještě máš, první rok když jsem začínal, jsem anumky vysel až 26. března a taky to stihly až do parádní úrody.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Polášek - Sezona 2020

Příspěvekod petr.polasek » 17 bře 2020 21:05

V předchozím souhrnu jsem se pokusil shrnout dosavadní vývoj, pojďme na obrázky.
Pěstební koutek
63827
Odrůdy C. Chinenses a C. Baccatum
63828
63829
V tabletách se již nachází vyklíčené odrůdy C. Anuum a Frutescens, dále C. Baccatum a C. Chinenses; jsou určeny na sazenice pro zájemce. Nachazí se mezi nimi i poslední má Baccatum - Aji White Fantasy.
Klíčení
63830
Vše se pěkně rozjíždí.
Nějak jsem zapoměl na odrůdu Cheyenne
63831
trochu ji ostříhám a nechám v izolaco za účelem získání čistého osiva. Je pravda, že jsem vminulé sezoně tuto odrůdu pěstoval odděleně, ale nyní to bude na 100% :jalapeno:

Dnešní report je u konce, další bude zase brzy. Ať Vám vše klíčí a roste :tiphat:

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 781
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2386
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: Petr Polášek - Sezona 2020

Příspěvekod vsezved » 17 bře 2020 21:21

:angry1: :respect: :naga: Pěkný lopuchy u Chinenses
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Polášek - Sezona 2020

Příspěvekod petr.polasek » 20 bře 2020 19:10

Letos to jede opravdu nějak divně, tolik pater pravých lístků jsem zatím na kytkách (C. Chinenses i Baccatum) v tomto čase ještě neměl. Výsev i další fáze předpěstu včetně výživy jsou +/- analogické jako v mých minulých sezonách. Je pravda, že si kytky samy začaly říkat o větší dávky výživy soudě dle barvy listů. Ať porovnávám jak porovnávám dle deníků i fotek, letos je vše jinak. Podobné chování vidím i u jiných pěstitelů (i mimo toto fórum), něco jsem v tomto řešil i s Chrisem po telefonu. Zde bych poprosil zkušenější o názor - čím to může být způseobeno?


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2020“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů