TerasovaSahara - 2020

Naše pěstitelské snažení v roce 2020
Uživatelský avatar
mexi
Stálý člen
Příspěvky: 143
Registrován: 07 led 2017 14:49
Reputace: 365
Obrázky: 0
Bydliště: Praha Komořany

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod mexi » 08 bře 2020 14:43

:angry1: :angry1: :smoketoil: :respect: Jak tak pročítám tvé kulinářské pokusy, začínám slintat, ruce se mě chvějí a jak to vypadá budu muset taky něco vyrobit abych se toho zbavil.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 08 bře 2020 15:20

Jdi do toho, kimchi je fakt návykové, a navíc je prima že ho člověk může udělat na spoustu různých způsobů dle toho jaké suroviny (k těm pár základním) má zrovna doma po ruce. Např. minule jsem neměl klasickou bílou ředkev tak jsem dával kedlubnu a v kimchi konzumovaném po cca týdnu byla výborná.
A taky jsem usoudil že vůbec není špatné použít i podíl klasického českého zelí, i při delším nasolení zůstane mírně křupavé, což já rád. Pro moji chuť bych to viděl na poměr 3-4:1 pekingského a českého jako optimální.
Navíc se kimchi jeví jako hodně tolerantní kvašák, docela hodně to flákám a zatím musím zaklepat, žádná plíseň na povrchu přesto že se neobtěžuju zatížit povrchovou vrstu ani nepoužívám nádobu s vodní zátkou.

Ale je pravda, že já si už předloni a loni na kvašení povícero dávek srirachy vyzkoušel, že v mých podmíkách je kvašení hodně bezproblémový proces. U prvních několika dávek srirachy jsem byl daleko pečlivější s vyvařování sklenic, hygienou při krájení, kontrolou svižného poklesu pH během kvašení a cílové hodnoty... a zlenivěl jsem až postupně, když už jsem si byl jist že už mám trochu schopnost pohledem a počuchem rozpoznat jestli se kvasný proces ubírá tím správným směrem a rychlostí. A zatím musím zaklepat, z toho co jsem kvasil (případně zavařoval) se mi zatím za ty 3 roky nezkazila jedinná sklenice.
Takže doporučuju dělat první kvasné pokusy pečlivě, než si člověk ověří jaká parta breberek v jeho domácích podmínkách převažuje, a které z nich maji tendenci se nejvíce namnožit v prvních desítkách hodin. A případně použít nějaký příhodný startér a maličko více soli. Já dávám do kimchi preventivně lžičku nepasterizované odleželé srirachy (u mne spíše jako urychlovač, ušetří mi to cca den čekání na okamžik kdy už to má ten správný šmak).

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 08 bře 2020 15:37

Btw, počasí: dneska byl přesně takový březnový den, kterému jsem předloni podlehl, nastartoval na balkóně sezónu, a vysel veškerý salát. A nějakých deset dní potom přišli kruté mrazy.
Takže i když mne to dnes hodně lákalo vytáhnout na balkón první truhlík a nastartovat sezónu, tak se budu důsledně držet použení z předloňského krizovéhé vývoje (z celého výsevu přežila jedninná rostlinka) a nevyseju ven nic dříve než 21. března, tj. než nastanene rovnodennost.

Tím pádem se ale zbýva popasovat se svrbějícími pazourami které by chtěly něco vysévat... takže dnes půjde do země indoor bazalka, petržel a pažitka... a i když jsem to původně letos nechtěl a v termínu pro klasického předskokana (cca 20. únor) nedával (znechutil mne předloňský a loňský neúspěch), tak dneska přecijen nakonec vyseju jedno rajče.
Pokud vyleze, bude to takový polopředskokan, bude indoor ale už ve finální nádobě, vyberu nějakou rannější odrůdu, a za ideálních podmínek by pak šlo ven už lehce nakvétající. Ale budu se muset semtam pomodlit ať tu letos nejsou mrazíky až do půlky května, v letošním playlistu u mne není žádná miniaturní odrůda. :-)

edit: tak lupení vyseto. V jednom slotu je nakonec (stejně jako loni) substrát z předchozí sezóny, takže se myslím můžu koncem týdne chystat na nákup lepových desek až se to všechno z přes zimu vyschlého, dnes zalitého substrátu vylíhne.
Njn. hlavně že o tom vím už z loňska, komu není rady...jestli se z toho vylíhnou nějaké agresivní sviňky (při teplotách letošní pseudozimy neměl uložený substrát vůbec šanci alespoň trochu promrznout) a vrhnou se mi na sazeničky co jsou hned vedle, tak budu moci nadávat jen a jen sám sobě.

Z playlistu rajčat jsem vybral Subarctic Plenty, je z letošních odrůd teoreticky asi nejméně vysoké. :-) A dostane do slotu čerstvý, ještě nepoužitý substrát. Už se čochtá a večer půjde do tablety. Alespoň si s předstihem otestuju teplotu nastavenou pro rajčata.
Nicméně až dojde za 14 dní na standardní výsev rajčat, tak ho dám raději ještě jednou klíčit jako zálohu, po předchozích letech si s indoor předskokany zrovna moc nevěřím.
Naposledy upravil 4 dne chris; celkem upraveno 8x.

Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 08 bře 2020 16:43

No já doufám, že zmrzlí přijdou dříve, než ve stanovenou kalendářní dobu. 1. května bych už chtěl mít kytky na balkoně.
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 08 bře 2020 17:07

Přesně tak, na dvě nejlepší pozice (JZ a v závětří) šly kytky poslední 3 roky už během dubna, 1. května už bylo venku všechno.

A od toho mám odvozeno jak data výsevů, tak velikost kelímků. Fakt nemám prostor doma u oken na 16 kytek vysokých okolo metru, které by se navíc nesmyslně trápily v těžce poddimenzovaných kelímcích a květináčcích kdyby v nich musely být až někam do půli května.
Kdyby na to nedejbože došlo tak bych musel řešit nějaké nouzové přesazování (alespoň do 1l) abych jim brutálně nezarazil růst na několik týdnů.
Speciálně rajčata, ty mají jen 0,35 l květináčky a bývá to hodně těsné, většinou mne i tak jedna či dvě odrůdy donutí přesadit jí na posledních cca 10 dní do 1,2 l.

Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 08 bře 2020 17:19

Á propos, píšeš o JZ straně. Toto situování mě teď dosti zajímá. Jak ti na této JZ pozici vše stíhá do konce sezóny dozrát?
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 08 bře 2020 17:48

JZ je pohoda. Viz název mého vlákna. :-) To že mají kytky v zádech stěnu domu a pod nohama dlažbu která se přes den prohřeje (v létě spíš rozžhaví :-) ) a v noci pak sálá teplo udělá během začátku podzimu docela hodně. Pokud tedy občas svítí slunce (pokud není zrovna týden zataženo).
Mám i jednu či dvě v podstatě čistě Z pozice, tam už to není uplně ono, třeba taková Aji Amarillo by tam nedozrála. A ani některá rajčata která mají dlouhou dobu dozrávání.
Mno a pak mám pár nízkých SV pozic optimisticky řečeno "v polostínu", tam to zachraňuje hlavně to, že nade mnou už není další balkón takže je tam relativně dost rozptýleného světla z oblohy. Tam to chce hodně vybírat co a kdy tam dát. Mám pár vybraných annumek které tam dají sklizeň, ale cca 50% chilli úrody tam sklízím na konci sezóny ještě zelenou, chybí tak 2-4 týdny "světlotepla" a plody dozrávají až doma mimo kytku. Pokud tam dám ranné keříčkové rajče, chová se v nejlepším případě jako polopozdní a hodně riskuju plísňové choroby. Na tyhle pozice přesouvám začátkem léta hlavně salát a kuchyňské lupení všeobecně, to je tam vyloženě spokojené.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 10 bře 2020 20:52

Dneska podvečer jsem kotroloval jak prťata zareagovala na první 1/3 dd přihnojení (líbilo se i nejmenším), a jak zareagovali na druhé (1/2 dd) přihnojení chinesky. A taky jak jsou na tom s kořenovým systémem.
A hodně se líbí co vidím, typický stav:

63653
CGN21500, 39 dní od výsevu semínka.

A definitivně jsem si potvrdil dojmy z loňské závěrečné etapy klíčení:
- supresivní výsevní je zcela minimálně vyhnojen, není třeba se bát začít jemňouce přihnojovat už dosti brzo, klidně hned poté co vyrostou první pravé lístky a semenáček začíná nasazovat druhou dvojici. Tohle asi nemusí každému vyhovovat ale pro mne je to super, nemusím řešit nějaké obavy abych náhodou nepřehnojil když bych nevěděl jak silná je vlastně koncentrace v substrátu (btw, např. proti výsevnímu Agru je imho rozdíl minimálně 10 dní).
- supresivní výsevní má imho optimální strukturu, nemám důvod ho nějak dolaďovat. Takže mám vybráno už nastálo.
- sundavání košilek z kokosových tablet má smysl, kořínky rostou do stran jednoznačně o pár cm výše než kdybych je nesundaval. Vyřešeno nastálo.
- trochu smutné je, že během 3-5 dní by za ideálních podmínek už potřebovaly nejstarší sazeničky do větších květináčů, byl by tak akorát čas je přesadít. :-(
Mno to maj holky smůlu, není každá kytka soutěžní dorsetka jako byla ta loňská, a letos nemám soutěžní rok, dalších 40-50 dní si budou muset jedna každá vystačit s tím co mají už teď. :-)


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2020“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti