TerasovaSahara - 2020

Naše pěstitelské snažení v roce 2020
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 11 kvě 2020 21:38

Zrovna jsem si prošel předpověď, radar, satelit a okolní online stanice... a risknu to bez netkanky. Ten propad teploty se trošku zpomalil, teď je tady 2,5°, okolní stanice ve směru příchodu fronty ukazují v 590 mnm 0,2°, v 410 mnm je to 1,1°, a hlavně vyjasnit by se mělo až zítra ráno, už po východu slunce. Snad si nebudu ráno nadávat a litovat toho.


Bullets
Stálý člen
Příspěvky: 1010
Registrován: 01 bře 2015 20:51
Reputace: 643
Obrázky: 0
Bydliště: kajsik v Goralii

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod Bullets » 12 kvě 2020 10:07

U nás ráno když jsem vstával 0 a sníh... :(

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 781
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2386
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod vsezved » 12 kvě 2020 11:43

20km od Plzně na západ bylo v 5 ráno -2°C. Na autě námraza, že jsem se pral s otevíráním dveří.
Naposledy upravil 1 dne vsezved; celkem upraveno 12x.
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 12 kvě 2020 11:43

Pro pár ranných květů to asi bude špatné a především Shishito měla ráno horní listy výrazně polosvinuté, ale vypadá to že asi ok. Pod nulou bylo naštěstí jen mezi cca 04:30-06:30, t.min. byla -0,9°. Od východu slunce je skoro jasno, vyfoukáno takže parádní dohlednost, jen semtam bílý obláček, aktuální teplota je 9,3°, tak se snad kytky během dne na slunci trošku prohřejou. Uvidíme odpoledne.
Ono to loni touhle dobou bylo teplotně ještě o fous horší, sice v květnu nepadal tajícící sněhový poprašek, ale v noci na 7. května bylo při vyjasnění a bezvětří nad ránem (stanička měří ve výšce 2,4 metru, v parku mezi domy) dokonce -1,9 °C.
Hlavně doufám že se nezopakuje loňský květen, tj. souvislé řady dní kdy je přes den zataženo, denní teploty nevylezou nad 10° a v noci okolo nuly.
Btw, za včerejšek tu napršelo 24 mm.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 16 kvě 2020 16:46

Máme po letošních zmrzlých, takže pár poznámek:

Průběh počasí vypadal takto:
65257
T.min byla -0,9 °C 12.května. A za ten necelý týden tu napršelo 31,2 mm.

Dneska jsem to už s čekáním na vývoj u zombie Peperoncina nevydržel. Furt se neměla ani k tomu a by umřela, ani aby ožila. A záložní bytové rajče Pink Tiger už bylo v plném květu. Takže Peperoncino šla ven z truhlíku a P.Tiger na její místo.

Furt nevím co byla příčina toho zezombovatění Peperoncina, ale když jsem viděl kořenový bal tak se mi zdál relativně v pořádku, jen se prostě nerozrůstal. Takže pracovní doměnka je ta, že nedala šok ze střídání velmi nízký teplot s rozumnými, v kombinaci s tím, že substrát byl moc mokrý. Zřejmě se projevilo že ho mám namíchán tak, že počítá s tím že z něj budou sát dvě kytky v jednom slotu, a peperoncino v něm bylo samo.

Plus stejná chyba jakou už jsem udělal loni, špatně jsem odhadl průběh počasí a zalil truhlíky doplna jen dva dny před příchodem deštů. A jak jsou po vysazení ven kytky ještě neveliké, tak nestihnou vodu vypít a tím pádem nenastane (i víc než dva týdny) "perioda sucha". A čerstvě přesazená sazenice která ještě nemá vytvořené vzdušné kořeny v meziprostoru nad vodou se s tím dost špatně vyrovnává.

do poznámek: Na tohle nesmím zapomenout příští rok až budu substrát oživovat výrazně větší dávkou vermikompostu (vododržný) musím přidat taky nějaký podíl čerstvý neslehlých kokosových vláken plus zvednout podíl perlitu. Což je věc kterou jsem zatím u znovupoužitého substrátu při oživení nedělal, ladění mixu proběhlo jen na samotném začátku v prvním roce použití hned po koupi, kdy jsem přídával cca 10% perlitu abych ještě trošku zvýšil provdušnění už tak dost vzdušného substrátu s kokosovou složkou.

do poznámek: Musím příští rok posunout o cca týden termín oživování substrátu v truhlících, někam nejpozději mezi 01.-10. dubnem. Substrát potřebuje po oživení pořádně prolít a minimálně 7-10 dní odležet. Ale: v okamžiku přesazení by (po zalití sazenic) nemělo být v zásobnících víc ne cca 1/2 maxima, když to tak nebude tak holt přebytečnou vodu bude potřeba odsát hadicí a nechat třeba v konvi coby budoucí zálivku.

Peperoncino zombie dostala Root pouch brown #2 (2 gal neboli 7-8 l) s čerstvým substrátem, ještě musím najít či zbastlit nějakou vhodnou podmisku (zatím sedí provizorně v kyblíku), a uvidí se co bude dál.

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 781
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2386
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod vsezved » 16 kvě 2020 20:42

Kde scháníš kokosová vlákna na úpravu substrátu? Perlit je všude, sice jen 3-5kg za pěknou raketu. U tří prodejců jsem se perlit snažil koupit ve větším ekonomičtějším balení 100-120 litrů, ale po objednávce to vždy zrušily, že prý jen osobní odběr. Nenašel jsem dodavatele většího množství perlitu poblíž (v okolí Plzně). Prodejce samotných kokosových vláken jsem taky nenašel, jen vlákna přimíchaná v nějakém substrátu. Mám zeminu docela těžkou a kupovat pytle se substrátem je pěkně neekonomické.
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 16 kvě 2020 21:41

Tohle je jedna z mála výhod balkónu, je to prťavé. Sice mám velkoobjemové truhlíky, ale furt je celkový objem jen okolo 200 l. Tím pádem si obvykle vystačím s malospotřebitelskými baleními. Tu před 3 lety už ani nevím kde 15 l perlitu za dobrou cenu, tam lisovaný kvádřík kokosu který mi přišel relativně důvěryhodný (a nikoliv zběsile předražený) když jsem měl loni cestu okolo nějakého growshopu a ze zvědavosti se mrknul dovnitř.

NIcméně ceny malospotřebitelských balení mne taky štvou, na to už je to velké dost. Speciálně když si to porovnám s cenou typu 150 l pytel perlitu, půl palety nebo big bag profi substrátu, nebo 25 kg pytel hnojiva. S velkoobjemovým prodejem kokosu u nás imho bude ten problém, že rašelina je zavedený tradiční produkt. Čekal bych že profi firmy to mít budou, ale pokud nebudeš brát celou paletu nebo big bag, tak si pro to budeš muset dojet třeba s přívěsem. A typicky mívají jen jeden sklad pro čechy a jeden pro moravu, čímž je celá cenová efektivita v háji. Tedy pokud ten sklad člověk shodou náhod nemá někde za humny.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 17x.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2020“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů