Kustovnice čínská (goji) - Laďova zahrádka

Co pěstujete mimo chilli papriček
Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2122
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2411
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kustovnice čínská (goji) - Laďova zahrádka

Příspěvekod gandalf » 15 kvě 2020 18:08

Jak jsem psal už loni - dejte si bacha, aby vám neprodali Kustovnici cizí /Lycium barbarum/ - to je invazivní rostlina, někdy píší, že je jedovatá. Mně se to stalo v Č. Budějovicích. Měli na nich cedulky že prý čínská.

Kaja
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 02 zář 2022 18:29
Reputace: 5
Obrázky: 0

Re: Kustovnice čínská (goji) - Laďova zahrádka

Příspěvekod Kaja » 19 bře 2023 11:21

Z běžně prodávaných plodů nemusí vyrůst kustovnice čínská (Lycium chinense), ale často to mohou být různé šlechtěné odrůdy kustovnice cizí (Lycium barbarum), která je stejně často pěstována pro produkci plodů goji. Známá je například k. cizí 'SWEET LITTLE BERRY'. Unikátem je kustovnice ruténská.

Kaja
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 02 zář 2022 18:29
Reputace: 5
Obrázky: 0

Re: Kustovnice čínská (goji) - Laďova zahrádka

Příspěvekod Kaja » 19 bře 2023 19:30

gandalf píše:
15 kvě 2020 18:08
Jak jsem psal už loni - dejte si bacha, aby vám neprodali Kustovnici cizí /Lycium barbarum/ - to je invazivní rostlina, někdy píší, že je jedovatá. Mně se to stalo v Č. Budějovicích. Měli na nich cedulky že prý čínská.
To jsem přehlédl, že varuješ před kustovnicí cizí. Mě se taky moc nezdá a nezdála. Ale před pár rokama jsem byl překvapený, když bylo u sušené "goji" a ve složení napsáno právě Lycium barbarum. Pak jsem si dohledal, že se běžně konzumuje. Na anglické wiki pro Lycium barbarum píšou, že je jedním ze dvou druhů, používaných na plody - ve zdrojích jsem si pak dohledával podrobnosti, ale jak to je s tou jedovatostí dodnes moc nevím, ty naše invazivní divoké bych nepozřel:D.
Nicméně jsem nabyl dojmu, že široko - světle listá Lycium chinese prostě neplodí, a když už někomu kustovnice plodí, tak je to Lycium barbarum... ale třeba se pletu.

Laďa
Stálý člen
Příspěvky: 162
Registrován: 30 zář 2016 19:40
Reputace: 219
Obrázky: 0
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Kustovnice čínská (goji) - Laďova zahrádka

Příspěvekod Laďa » 15 srp 2023 12:45

Tak mám tady update po dlouhatánské době. Kustovnice v posledních letech sice plodily, ale nebylo to nic moc. Často na to chodili ptáci a mravenci. Letos mi to vskutku dělá radost :)

Já jsem byl teď rok v zahraničí, takže mi zahrádka dost chyběla. Akorát jsem se vrátil a čekalo tady na mě moc hezký překvapení :)

82417824208241882419


Zpět na „Ostatní“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů