Gandalf 2019

Naše pěstitelské snažení v roce 2019
Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2122
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2411
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Gandalf 2019

Příspěvekod gandalf » 18 kvě 2019 22:24

Dnes jsem splnil plán :-) Vysázel jsem na záhon kolem 100 venkovních, celery, rajčata a nějaké ledové saláty. Zbudoval kolem těch paprik zástěnu, stínění proti úpalu .... Šel jsem to dělat až později odpoledne, až když bylo trochu pod mrakem. Přiznám se, že toho mám dost, tak se kurýruju skotskou a nějakým strong pivem /doplnění cukrů/ a koukám na seriál Protiúder jo a jedním okem sleduju hru Settlers /ve Far Cry 5 mně zase zabili, neb mi došlo střelivo do omylem sebraný zbraně/ :-). Nemáme to lehký, my, co máme blíž k devadesátce, než k padesátce :-)
Ještě edit - vypadá to slibně, vše jsem sázel už s plody. Uvidím, jestli to vyštipování květů, co jsem dělal, nebyla blbost /když jsou sazenice v síle/.

Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: Gandalf 2019

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 19 kvě 2019 08:17

Toť otázka do pranice, někdo vyštipuje, jiný ne. U přezimovaných nevyštipuji vůbec, u nově zasazených vyštipuji do konce května, pak ať si to dělá co chce.
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Gandalf 2019

Příspěvekod chris » 19 kvě 2019 12:29

Já nevyštipuju. A důvody pro to mám dva.
První je ten že kytky po přesazení ven mají najednou řádově více světla a prostoru odkud čerpet živiny. Takže pokud počasí trochu spolupracuje, tak na přesazení reagují explozivním růstem. Za pár týdnů se listová plocha několikrát znásobí a kytky nemájí problém souběžně živit jak první ranné plody tak svůj další růst.
A druhý důvod je to, že cíleně sázím relativně pozdě, mám pro kytky v bytě jen omezený prostor u oken, na balkón toho taky víc nenacpu, takže mi nedává smysl trápit velké dospívající kytky indoor s málo světlem a v malých nádobách.
Jiná věc by byla kdyby se nějaká kytka zbláznila a velmi brzy vytvořila ještě indoor povícero plodů, v takovém případě bych nějakou tu populační politku aplikoval a v chuti do plození ji omezil, nechal jí tak maximálně 2-3. Ale tohle se mi zatím, už kvuli termínům výsevu, ještě nestalo.

A teď jak to píšu mne asi napadá ještě jeden důvod, v první půlce zaří, v době kdy je případné babí léto ještě v nedohlednu, tu mívám docela výrazné ochlazení. Třeba zrovna loni to bylo dost hraniční, pár dní v noci se teploty podívaly i těsně pod nulu. Takže čím dříve se vytvoří nějaké plody, tím dříve je první úroda s jistotou sklizena. To že mi tu pak skoro jistě přijde ještě 6-7 týdnů použitelného počasí okolo babího léta a dozrají další kila úrody je pak prima bonus :-)

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Gandalf 2019

Příspěvekod Tea Racer » 19 kvě 2019 13:58

Tak já si s tím občas hraju, ale některé rostliny mě totálně ignorují :-) a dobře dělají, jelikož pak vznikají ty nejhezčí keře.
Praetermissun je kravina zaštipovat, to už vím. Ale navzdory všeho z ní mam doma parádní bonsai, ale rok to težce nesla, druhy obrazila a třetí už krásne plodila.

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2122
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2411
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Gandalf 2019

Příspěvekod gandalf » 20 kvě 2019 20:52

Hlásím mírný pokrok :-). Zbytek kytek jsem vystěhoval z bytu do folijovníku /dvakrát jsem se otočil autem/, roztřídil na ty co půjdou do země a do nádob, zalil ..... Ulomil jsem při manipulaci jeden asi 12cm plod tý kytky z ebay a ochutnal - pálí docela solidně, tak jsem ji dojedl k večeři. Těm, co mám už na záhonu tohle počasí vyloženě prospělo, mně ne.
Ještě musím někomu vnutit pár salátů co tam překážejí :-)
Edit.: nepřeju vám slyšet ty řeči, když manželka po těch sazenicích uklízela :-)

Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: Gandalf 2019

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 21 kvě 2019 10:57

Nejsi sám, komu domácí brble. 😂
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:

koniash
Stálý člen
Příspěvky: 1548
Registrován: 19 lis 2016 18:44
Reputace: 4844
Obrázky: 0
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Gandalf 2019

Příspěvekod koniash » 21 kvě 2019 21:00

:tiphat: tak lítost nad vámi přátelé,mne velevtipná chválí a když je třeba přiloží pomocnou ruku :dance2: :dance2: :dance2:
co pálí jak sviňa,nestíhá bolet

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2122
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2411
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Gandalf 2019

Příspěvekod gandalf » 21 kvě 2019 22:25

Ty poznámky jsou jen takový folklór :-)


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2019“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů