Mulčovací kůra pod papričky

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
jeffes
Nový člen
Příspěvky: 44
Registrován: 15 kvě 2018 12:03
Reputace: 93
Obrázky: 0
Bydliště: Olomouc, 219 m.n.m Husitská

Mulčovací kůra pod papričky

Příspěvekod jeffes » 11 led 2019 14:20

V návaznosti na debatu z jiného vlákna bych chtěl poprosit o radu zkušených. Můžu papriky na zahradě podsypat mulčovací kůrou? nepřekyselí to půdu?.. Případně co používáte? (jde mi o boj s plevelem a udržení vlhkosti. Bohužel mívám přes léto problémy s vodou na zahradě.)

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Mulčovací kůra pod papričky

Příspěvekod Lexter » 11 led 2019 17:39

Ve fóliáku používám černou netkanku a u rostlin petky. Spotřebu to tam snížilo o čtvrtinu až třetinu.

Obrázek
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3561
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3783
Obrázky: 0

Re: Mulčovací kůra pod papričky

Příspěvekod MartinS » 11 led 2019 18:04

Podsypat nebo posypat? Ani jedno neni dobry napad. Pouziva se to u jehlicnanu a treba u Kanadskych boruvek.. Zkusil bych spise pridat Perlit nez kuru ktera ti bude zasadne ovlivnovat PH a muze tak zapricinit neschopnost vstrebavat nejake prvky potrebne pro rust.

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Mulčovací kůra pod papričky

Příspěvekod Lexter » 11 led 2019 18:48

MartinS píše:
11 led 2019 18:04
...ktera ti bude zasadne ovlivnovat PH a muze tak zapricinit neschopnost vstrebavat nejake prvky potrebne pro rust.

Četl jsem že několik týdnů kůra vstřebává dusík z půdy a než se celá nasytí tak půdu ochudí. Co je na tom pravdy nevím.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Mulčovací kůra pod papričky

Příspěvekod JurassicChilli » 11 led 2019 18:51

Mulčovaciu kôru by som ku paprikám tiež nedával. Lepšia je čierna, netkaná textília. Za komunizmu, kým nebola na trhu čierna, netkaná textília sa namiesto nej dával na záhon čierny igelit, ktorý otepluje pôdu a zadržuje vlahu ešte lepšie ako netkaná textília. Igelit má ale tú nevýhodu, že je nutné ho husto perforovať, aby voda po ňom nestekala mimo záhon, ale aby cez dierky vsiakla k paprikám. Nie som si istý, ale tuším som už v obchode videl aj priamo upravený, dierkovaný čierny igelit určený na mulčovanie. Teraz je výber mulčovacích materiálov oveľa pestrejší ako v minulosti.

jeffes
Nový člen
Příspěvky: 44
Registrován: 15 kvě 2018 12:03
Reputace: 93
Obrázky: 0
Bydliště: Olomouc, 219 m.n.m Husitská

Re: Mulčovací kůra pod papričky

Příspěvekod jeffes » 11 led 2019 18:58

Děkuji moc za odpovědi, myslel jsem si, že by to mohlo dělat problémy.. myšlenka byla taková, že natáhnu černou netkanou textilii a na ni nasypu tu mulčovací kůra kvůli zatížení a lepší izolaci( inspiroval mě kačírek kterým má zasypané rostlinky Chozee77) .. mulčovačku teda škrtám.. není nějaká alternativa která by neměla nežádoucí účinky na půdu? třeba dřevěná štěpka popřípadě stačí jen ta netkaná textílie?

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Mulčovací kůra pod papričky

Příspěvekod Lexter » 11 led 2019 22:36

jeffes píše:
11 led 2019 18:58
Děkuji moc za odpovědi, myslel jsem si, že by to mohlo dělat problémy.. myšlenka byla taková, že natáhnu černou netkanou textilii a na ni nasypu tu mulčovací kůra kvůli zatížení a lepší izolaci( inspiroval mě kačírek kterým má zasypané rostlinky Chozee77) .. mulčovačku teda škrtám.. není nějaká alternativa která by neměla nežádoucí účinky na půdu? třeba dřevěná štěpka popřípadě stačí jen ta netkaná textílie?

Štěpka se obyčejně dělá z rychle roustoucích olší, které pravděpodobně nebudou mít takový účinek jako kůra která je obvykle z jehličnanů. Přesto bych to neriskoval a šel ověřenou cestou. Černá netkanka je dle mého to nejlepší co můžeš použít. Na mulčovací kůru zkrátka zapomeň ať už v jakékoli podobě. Netkanku zatížíš kameny.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

jeffes
Nový člen
Příspěvky: 44
Registrován: 15 kvě 2018 12:03
Reputace: 93
Obrázky: 0
Bydliště: Olomouc, 219 m.n.m Husitská

Re: Mulčovací kůra pod papričky

Příspěvekod jeffes » 12 led 2019 06:33

Ok děkuji moc za rady :))


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů