TerasovaSahara - 2019

Naše pěstitelské snažení v roce 2019
Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 26 kvě 2019 21:13

No nejsi v tom lamentování sám. Já mám na balkoně taky brzdy. :clock:
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:

Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod stankar » 27 kvě 2019 08:30

Taky je mam vsechny zbrzdene, touhle dobou uz bych se na balkone moc nepohnul. Jeste jim otrhavate kvety? U nekterych prezimovanych porad otrhavam, u novych porad taky, protoze jsou jeste male.

Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 27 kvě 2019 20:15

U přezimovaných nevyštipuji, přeci jen rostlina už je docela vzrostlá na to, aby případné první nasazené uživila. U nových sazenic vyštipuji do konce května, pak to mám na háku, ať si to dělá co chce. Akorát teď přemýšlím, jestli Sepii Serpent topnu, pořád ne a ne hodit véčko. Ostatní v menších květináčích už rozhodily.
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 31 kvě 2019 15:14

Počasí a teploty letošního května jsou dobrá škola. Pokory především. Loni jak bylo vedro a kytky měli minimálně dvojnásobnou listovou plochu tak když začaly naznačovat že jim něco chybí tak stačilo trošku upravit složení zálivky, kytky to obratem vysrkly, vyzobly si toho co jim chybělo a bylo.
Letos je to uplně jiná pohádka, chladno, voda v truhlících po deštivém období na maximu, odpar zatím stále nevelký takže selektivní přihnojení zálivkou docela obtížné (pokud tedy nechci odčerpávat vodu ze zásobníků truhlíků) a k tomu tříletý substrát. Tak dvě třetiny chilli kytek vykazují nějaké příznaky nedostatku, tu slabší, tam silnější. Některé jsou zjevně primární, některé nejspíš sekundární vyvolané přebytkem (hlavně dusíku). A navíc jsou příznaky na starších listech překryty poškozením z doby chladna a rychlým přechodem ven na slunce. Když se snažím rozpoznat co jim chybí tak si chvílemi připadám jako když jsem předloni začínal a netušil nic :-( Inu, jak říkam, dobrá škola :-)

Jedna věc je zcela zjevná, hlavně anumkám a baccatum v tuhle chvíli chybí železo (žilnatina zelená, okolí světlá, příležitostně to nafotím). Myslím že to je souhra důvodů, jednak byly nižší teploty, pak taky tříletý substrát, k tomu hojnost vápníku v důsledku oživení substrátu, velká většina dusíku jde v ledkové formě takže nedochází během let tolik k postupnému okyselování nitrifikačnímí bakteriemi jako kdyby šel třeba ve formě močoviny,... ale hlavní důvod je imho druhotná nedostupnost, hodně bídné (vysoké) pH zálivkové vody.
Opravdu mne štve jak se tu během loňska zvedlo pH kohotkovky v důsledku rekostrukce vodovodního řádu a jeho prodloužení několik desítek kilometru daleko až do středních Čech. Takže vodárny přitlačily na pilu aby jim ty dlouhé trubky nerezly. Do té doby jsem nemusel nic řešit, pH bývalo někde lehce nad 7 a s tím si kořeny snadno poradí a pH ve svém okolí si upraví tak aby mohli vstřebávat. Od té změny je bohužel i odstátá voda běžně okolo 8 (a i výše), ani pohlcování CO2 skrz hladinu při odstátí už to nezkoriguje. Asi bych to musel nějak motorově čeřit nebo sytit CO2 jako akvaristi abych se dostal s uhličitanovým cyklem na použitelné hodnoty :-(
Dešťovka v množství které by dlouhodobě řešilo problém bohužel nedostupná. Nehledě na to, že díky odsíření elektráren už nebývá déšť zdaleka tak kyselý jako před lety (a afaik na zahrádkách začalo být potřeba řešit i doplňování síry).

Původně jsem chtěl ten aktuální nedostatek železa řešit "na lenocha" příkrmem na list. Zelená skalice nepřipadá v důsledku svých "všebarvících" vlastností na balkóně v úvahu, takže první co mne napadlo že mívají všude byla Harmonie železo. Takže jsem se přes oběd stavil v nejbližší zahradnické prodejně. Jenže ouha, vyprodáno. Asi nejsem sám kdo s tím má letos problémy :-)
A jsem za to docela rád, dokopalo mne to k tomu abych místo symptomatické léčby pouvažoval jak řešit předpokládanou příčinu problému. Nabízelo by se nějaké to pH- typu kyselina fosforečná atp. ale nakonec jsem si řekl že zkusím zabít dvě mouchy jednou ranou a pojmu to poněkud více z biologických zdrojů, takže se zítra vypravím přikoupit k neutrálnímu lignohumátu i humát kyselý.

Tak úplně nepotřebuju být průkopníkem slepých uliček :-) takže pokud někdo používáte ke stejným účelům, anebo jste zkusili použít a následně opustili (potřebuju sundavat pH zálivkové vody o cca 1,5) tak budu velmi rád za zkušenosti.

do poznámek: při oživování substrátu na příští rok už bude nejspíš potřeba přidat nějaký komplex mikroprvků (ve stylu toho co používají akvaristi) a buď přikoupit nějaký podíl neupravené rašeliny, nebo třeba použít kávovou sedlinu (měla by mít pH okolo 5).

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 31 kvě 2019 17:43

Pro letošek už jsem meloun vlastně vzdal, postupně jsem během jara zasadil třemi způsoby a ve dvou různých teplotních režimech (stabilní teplota v klíčidle s topítkem i volně v bytě při bytové teplotě) celkem 8 semínek (datovaných z předloňské sezóny). A nic.
Mno a minulý týden už jsem chtěl poslední zbylý pokus (kelímek s pytlíkem přes pro udržení vlhkosti v bytě), vysypat a uklidit, ale nedalo mi to a ještě jsem znovu osadil 9. a 10. semínko. A dneska dorazím domu a ejhle, jedno z poslední dvojice vyklíčilo jakoby nic :-)
Tak si říkám že semínka melounu asi předem věděla že mi Pak Choi půjde a že bych melouní sazeničku neměl kam přesadit, a prostě neklíčila až do chvíle kdy se doba salátů pomalu začne chýlit ke konci udělá se místo pro jednu sazeničku melounu :-D
A do zápisku si píšu že seminka melounu nejspíš poměrně rychle ztrácejí klíčivost, po roce od nákupu (tj. pravděpodobně po 2 letech z plodu) mám klíčivost (mořené komerční osivo) 1 z 10 ,zatímco loni to u nich bylo 2 ze 2 hned na první pokus.

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod Erben61 » 31 kvě 2019 19:21

Chrisi, Chrisi, jdeš na to moc vědecky ty chlape. Kdybys viděl moje košťata, některý dostaly zabrat od slunce, pak přišlo ochlazení, déšť, kroupy. Ale máš pravdu s tou pokorou, především k přírodě a s počasím taky nic nenaděláme. Ale kytky to některý dávají skoro neuvěřitelně, věřím, že úroda bude a třeba nás překvapí příznivý podzim a budem sklízet do října.
Jinak, kdybys chtěl optimálně oživit starý substrát, vysej jeden rock řepku, doporučuje to 9 z 10 Babišů, prej je to dobrá meziplodina a oživí to zeminu. :-D :-D :-D
Hodně zdaru. :wave: :tiphat:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2183
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4463
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod Pedro » 31 kvě 2019 20:30

Chrisi, na strazu jsme se o tom bavili a tvůj rozbor mě nepřekvapil :thumbup: . Ale pravdou je, že příroda se vypočítat nedá. Což na ní miluju. Teď v Čr prý pršelo a pršelo, přesto dle vypočítaných modelů máme sucho :hot: . Mimochodem pobavila mě Erbenova řepka, protože ta prý včelám chutná.
Jinak já mám výhodu zahrady s kompostem, který si děláme sami (rostlinné zbytky, spadané ovoce a zemina). K tomu pořádná nálož hnoje a to by v tom byl čert, aby to nerostlo. :jalapeno: .
Držím palce s kytkama a sám uvidíš. Ona si příroda najde cestu. Mimochodem jsem teď na potvrzení toho co říkám někde četl, že v nějaké zoo se ve skupině samiček anakond narodilo několik mladých, přežila jen dvě, ale jsou genetickými kopiemi své matky. No není to super?

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 31 kvě 2019 22:30

Njn, vlastní kompost a k tomu ideálně pár slepiček a pár králíku, pár koz či ovcí místo sekačky na trávu...tohle mi na balkóně neprojde. Třeba někdy za čas, na důchod...
Naštěstí se zdá že místní komunitní kompostér bude fungovat dobře a že tam lidi dávají jen to co tam patří (např. žádný posečený trávník se selektivními herbicidy) takže na příští rok bude při oživování kde brát.

A zas až taková věda to není, tyhle věci rutinně a daleko precizněji musí řešit každý akvarista který chce aby mu rybičky a kytičky spolu dobře soužily a aby akvárko trochu vypadalo. Docela uvažuju jestli si nějaké malé vlastně nechci časem pořídit, pokud by člověk dokazál vytvořit dlouhodobě stabilní prostředí v akvárku, tak by bylo nějaké to opečovávání živin pro pár kytek celkem brnkačka. A semtam by byla i prima voda s živinami na zálivku :-) Budu si o tom muset něco trochu přečíst až někdy bude trocha času, v rodině se akvárko nevyskytovalo, takže vstupní zkušenosti nula.

ad řepka: dejte pokoj, toho žlutého moru tu mám okolo až dost. Naštěsti jsou pole až pod kopcem, takže všechna ta postřiková chemie s řepkou během sezóny spojená nemá šanci doletět až sem. Narozdíl od lidí co mají baráky dole poblíž, tam na rajčata, papriky nebo včelaření můžou klidně zapomenout. Když už, tak třeba hrách či fazol. Jenže to bych pak sežral a bylo by po fixaci dusíku symbiotickými bakteriemi :-)
A navíc, na meziplodiny jsem už nedostatečně mlád, to bych se k vybranému týmu chilli a rajčatových favoritek k sežrání nedopracoval ani do důchodu :-) Právě naopak, minimálně půlka truhlíků jede v místo projpolného pěkně v souběžném režimu, třeba letos měli ty dvě nejpozději vyklíčená rajčata dost co dělat aby je salát nepřerostl, musel jsem okolo nich v salátové ploše vyžrat :-) takové kapsy aby k nim trochu pořádně mohlo světlo.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 31x.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2019“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů