TerasovaSahara - 2018

Naše chilli papričky v roce 2018
MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3659
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod MartinS » 06 říj 2018 09:10

Co je to za meteostanici s tak krasnymi grafy?

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 06 říj 2018 15:08

@Bacula: Mno to víš, místa málo, výšky málo, tak jsem si řekl že abych měl trochu solidní úrodu takže že nechám kytky postupně narůst a plodit ve dvou vrstvách. Takže většina rajčat a ajin na JZ straně má vlastně na výšku okolo 3 metrů :D
Rostou do cca 170 cm a pak se ohýbají zpět až k zemi. A při letošním počasí to parádě zafungovalo, první várka stihla skoro všechna dozrát dříve než je druhá vrstva klonící se zpět k zemi zcela překryla.
V mokrém roce by to byl naivní a bláhový způsob, zkosily by to plísně, ale letos se ten risk vyplatil 8-)

@MartinS: poloprofi meteostanička z místního participativního rozpočtu. V tuhle chvíli jede druhý týden v betaprovozu, je potřeba odladit pár posledních detailů než se pustí data do veřejné mapy a na stránky MČ. Stanička umí tohle http://www.meteo-pocasi.cz/funkce-a-hod ... eostanice/

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 06 říj 2018 16:12

Dneska jsem udělal finální prosvětlení jak chilli tak rajčat aby měla finální várka plodů během následujících pár dní babího léta co nejlepší podmínky pro dozrání. Teď podvečer ještě posbírám a zpracuju všechno co už je ke dnešku plně dozrálé a pak už to bude jen o výdrži babího léta a hloubce propadu teplot za úsvitu :-)

Meloun: jak jsem tak koukal na stav jeho listů a měl zrovna nůžky v ruce, tak jsem si řekl že už ho dál trápit nebudu.
Takže letošní pokusný výsev dnes ukončen. Plod měl cca 1/4 kila, dozrálý po 95 dnech od extrémne pozdního výsevu ještě nebyl, zrovna začínal červenat. Chuťově už i v tomto stavu velmi chutný, mírně sladký, byť zdaleka né tolik jako ve finální zralosti.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 11 říj 2018 12:07

Týden už je krásně, přišlo babí léto, za ústvitu mlhy podrží teplotu na plusových hodnotách...a ke dnešku tahle předpověď :) :-)
53864
Tak si říkám že jsem asi ustřihnul ten meloun předčasně.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 12 říj 2018 21:39

Ke dnešku jsou kytky venku 173 dní. A předpověď zatím drží, vypadá to že letošní sezóna chilli bude u mne 180 dní :-)
Loni to sice bylo dokonce 188, ale rozdíl v průběhu druhé půlky září a řijna je velikánský, místo loňského větrného pošmourného chladna probíhá ukázkové babí léto.
Jen těch několik dní mezi zářijovými třičítkami a nástupem babího léta v řijnu bylo hodně hraničních. A něco podobného nastalo i loni v podobné době, tohle bude zjevně každý rok loterie, někdy to vyjde, někdy to pomrzne.

- 9. a 10. litřík srirachy už kvasí :-) Tahle várka kvasí opět se semínky, příliš mnoho menších plodů (malawi, strawberry, atp.) u kterých by odsemínkování zabralo příliš času.

- na ajinách ke dnešku visí dalších minimálně 3 kg průběžně dozrávajících plodů. Asi se pustím do pokusu o džemy, protože (když to mám napsat tak mi to přijde jako rouhání) srirachy už mám opravdu dostatek :D

- další várka druhé úrody rajčat KBX právě začíná chytat první tóny oranžové :-)

- SubArctic stihl kompletní dvě ůrody. Né jen takovou tu první a druhou vlnu, ale komplet druhou úrodu na vijanech které začinali růst až v okamžiku kdy jsem začínal sklízet tu první. A to vše na severní straně v polostínu :-O

- už jsem o tom přemýšlel před týdnem ale to mi to přišlo jako nesmysl takto pozdě na konci sezóny, leč s touhle předpovědí budu zítra muset kytky nepatrně naposledy přikrmit na list. Jak dozrávají další a další plody tak listy už vykazují postupující nedostatek mikroprvků a už se objevili první tři plody kterým chybí vápník. Dám o dost slabší ředění, to by mělo postačit. Finální sklizeň bude nejspíš až příští víkend, spousta času aby kykty výživu zpracovaly do formy chutné dobroty :-)

- při denních maximech okolo 20-22° konečně stíhá zalévadlo zalít i ten můj chilli prales a zbylá rajčata tak, jak je potřeba, konev jsem měl v ruce naposledy někdy před cca 10 dny :-)

do poznámek: na příští sezónu koupit klasický klikový odšťavňovač! Při tomhle množství srirachy to už dává smysl :-)

koniash
Stálý člen
Příspěvky: 1548
Registrován: 19 lis 2016 18:44
Reputace: 4844
Obrázky: 0
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod koniash » 12 říj 2018 22:26

:tiphat: při takovémto počasí po tak dlouhou dobu dává smysl cokoliv co usnadní práci,jelikož nemrazím,tak o tom mám drobnou povědomost :thumbup:
co pálí jak sviňa,nestíhá bolet

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 18 říj 2018 21:36

Při pohledu na aktuální dlouhodobou předpověď jsem se rozhodl že si letos dopřeju ten komfort a ukončím sezónu plánovaně a né až když mne počasí natvrdo donutí. Už kvuli 4 mm hadičkám a čerpadýlku pomocného zalévadla, o tom že bych se docela rád vyhnul hrabání se v mokré hlíně při 4°C a větru 50+ km/h ani nemluvě :-)

Takže nejspíš tuhle neděli udělám finální sklizeň všeho chilli, dozrálé půjde zamrazit, nedozrálé půjde do přepravky na dozrání (stejně jako loni, minimálně 2/3 bezproblémů dozrálo mimo kytky) a nechám asi jen poslední dvě kytky rajčat kde toho je těsně před dozráním ještě opravdu hodně.
Tím pádem délka letošní sezóny skutečně je luxusních 181 dní :-)

A jedna poznámka ke hnojení: měl jsem letos trošku obavy jestli nedávám kytkám trošku moc výživy když je krmím s každou 2-3 zálivkou (byť výrazně nižšímí dávkami). Ale poslední týdny (kdy pomocné zalévadlo začínalo poprvé od pořízení docela stíhat) mi jasně ukázali že nikoliv, při přikrmování stejnými nízkými dávkami jen jednou týdně začali kytky docela rychle (cca 15-20 dní) vykazovat na listech slušnou sbírku příznaků chybějících složek výživy.
Nejdřív jsem si říkal jestli si to nepletu s chorobami druhé půlky a konce sezóny, ale od druhého týdne babíle léta je to zcela evidentní. A dle příznaků není to jedinný prvek, jsou to minimálně dva až tři, každá kytka to má trochu jinak, asi i dle toho jakou verzi loňského substrátu dostala (loni jsem během sezóny dokupoval-přesazoval-dolaďoval pozice kytek).

Je poznat dvouletý a jen maličko oživený substrát s výrazným podílem kokosu, a taky to že jak rajčata tak chilli jsou hladovci první trati a moc toho po konci sezóny nevyužitého nenechají.
Příští jaro bude potřeba oživit tak tříkrát více než na letošek (kdy jsem to dělal poprvé a byl hodně opatrný), bude-li dostatek vermikompostu tak tím, nebude-li, tak holt granulované hnoje mají v kdejakém krámě.

koniash
Stálý člen
Příspěvky: 1548
Registrován: 19 lis 2016 18:44
Reputace: 4844
Obrázky: 0
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod koniash » 18 říj 2018 22:15

:tiphat: mám resuscitaci substrátu rozloženou do 3let,první rok to jen vyklopím a prohodím slepicema nebo koninou,druhý rok přehodím a přimíchám kompost,třetí rok je tak akorát,v práci mám dost místa,takže není problém s prostorem,jsou toho asi 2kubíky v každé ohrádce,jenom je to přehazování trochu pracné a přeprava taky,ale nedělám to naráz,takže to jde :tiphat:
co pálí jak sviňa,nestíhá bolet


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti