TerasovaSahara - 2018

Naše chilli papričky v roce 2018
Uživatelský avatar
Jacopo.F.
Stálý člen
Příspěvky: 682
Registrován: 22 zář 2014 13:32
Reputace: 697
Obrázky: 0
Bydliště: Olomouc, 228 m n. m.

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Jacopo.F. » 27 srp 2018 13:13

Aha, díky moc za odpborný výklad. Chci letos taky něco zkusit zkvasit, tak zkoumám terén.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 28 srp 2018 18:19

Tak jsem výsledek fermentace v podobě domáci srirachi včera po kraťounkém odležení v chladničce (pár desítek hodin) ochutnal...a znovu...a za 20 minut znovu...a za hodku znovu, a znovu...kurňa tohle je návyková záležitost :-) :D
Až dodnes jsem si myslel že flaška s kohoutem je vynikající, teď už vím, že je sice velice slušná, ale domácí matroš je přecijen jiný level :-)
52468

Už fermentuje další dávka, na tuhle jsem hodně zvědavej, použil jsem ajiny, jestli se fermentace povede a přitom se zachovají ovocné tóny a česnek je nepřebije, tak to bude přímo mana nebeská :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 29 srp 2018 15:58

Sugar Baby - 58 dní od výsadby chystá první samičí květ. 8. v pořadí na stonku, Jesti se otevře už zítra a pokud by počasí přálo, bylo dlouhé babí léto...i ten samčí zatím neotevřený květ nad ní už dělá vysmátý natěšený xichtík... :-)
52469

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod JurassicChilli » 29 srp 2018 17:39

Vítaj vo svete srirachy nuselskej kuchty. :-D

Pred dvoma rokmi som jej robil 3 dávky. Minulú sezónu už 7 dávok, (6 dávok červenej, plus 1 exkluzívnu dávku žltej).
Tento rok produkciu zrejme ešte zvýšim, len sa obávam, že nebude až toľko matrošu na výrobu. Iné omáčky už ani nerobím. Nemá to zmysel. Nuselská sriracha dokonale spĺňa moje predstavy o ideálnej, paprikovej omáčke. Ja ju mažem a patlám už takmer do každého jedla. Jediným jedlom kam ju ešte nedávam sú bryndzové halušky, ale aj tam som v pokušení vyskúšať paprikový upgrade. :lol:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 31 srp 2018 22:14

Být děcko školou povinné, tak si na letošní prázdninové počasí fakt nestěžuju. Až do posledního dne prázdnin teplo a slunečno, přijde začátek září, víkend před nástupem do školy... a šup, předpověd hlásá tři dny depresivního pošmourného mokrého počasí na krku. Jak symbolické.
Mno nic, konec nostalgie, ty doby už jsou dááávno pryč.

Doplnil jsem si dneska nějaké ty sklenice zavařovačky a taky jednu větší na fermentaci, mělo by to vystačit na zpracování a uchování celé letošní ůrody.
Taky nejspíš nastal správný čas na pořízení sušky, odkládám to celé léto protože při nepřetržitém počasí ve stylu "suší samo" jsem si její nákup nedokázal pro sebe pořádně obhájit (ale to jerky sakryš...). Ke dnešku je na chilli kytkách odhadem ještě cca půlka ůrody, samosušící teploty a počasí skončilo, nastal ten správný čas kdy je sušička zapotřebí (a to že je v chladničce zrovna moc příhodný kus flákoty s tím nemá ale vůbec žádnou souvislost 8-) )

Sugar Baby: dle předpokladu se květ včera otevřel, zahrál jsem si s pomocí vatové tyčinky na včeličku, teď už je to v rukou přírody, jestli dopřeje dlouhé a slunečné babí léto s mírnými teplotami během noci či nikoliv.
V každém případě už ke dnešku ten pokus můžu vyhodnotit jako úspěch, to hlavní vím, kytka se nechá navigovat podél truhlíků celkem snadno a tváří se poměrně spokojeně i v polostínu pokud má pocit že na konci polostínu najde osluněný plácek. Takže příští sezónu jednu zkusím.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 01 zář 2018 15:18

Dnešní probírka.
U prvních dvou kytek (těch co na ně na jaře vyšly jen nouzové pozice, Jamaican Bell a jedno ze dvou Mulat) je to už spíše sklizeň. Né že by na těch dvou kytkách už nic nebylo, ale výrazná většina plodů z nich už je sklizena.
52594

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 02 zář 2018 17:15

Druhá várka srirachy má po 6 dnech fermentace pH 4,7 :-) vypadá to že se na aerobní metodu můžu v mých podmínkách celkem spolehnout, tím pádem třetí várka nebude ani z půlkila jako ta první, ani z necelého kila jako ta druhá co zrovna dokvašuje, ale rovnou ze 2 kg, tj. maxium pro moji fermentační sklenici :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 02 zář 2018 23:19

Anaerobní první pokus o fermentaci prohlašuju taky za úspěch, po 12 dnech v pokojové teplotě ukončeno a ochutnáno, velmi šmakózní, až mi přišlo škoda je taky použít do srirachy, stěny plodů zůstali příjemně křupavé. Poslední, sklizňová dávka padrónek půjde zpracovat touhle metodou a zůstane tak, uložena v chladničce, do srirachy nepůjde, pro tu budu používat aerobní metodu.

Zásoby srirachy utěšeně rostou, po dnešním zpracování druhé várky (zrovna chladne) mám první litřík :D
52641
Druhá várka hotova, třetí založena.


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů