TerasovaSahara - 2018

Naše chilli papričky v roce 2018
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 03 črc 2018 16:22

- Padrónky: zatím sklizeno ze dvou kytek celkem cca 800 g, nějakých 42-46 plodů. Bohužel ale musím dneškem počínaje už první z nich sestřihávat, padrónky z jedné strany a galapagos z druhé strany nenechali žádný volný prostor na průchod. Takže kytky holt kvuli sestřihu nedají plný potenciál úrody z jednoto slotu, i tu druhou padrónku budu muset tak do dvou týdnů začít tvrdě omezovat bez ohledu na květy a nasazené plůdky.

- Aji Habanero: až budu sklízet dozrálé plody, nesmím zapomenout do celkové sklizně připočítat i všechny ty plody které průběžně ozobávám. V posledních několika týdnech to je minimálně 1 každý den, někdy i dva.

- Galapagos rajče začalo naplno dozrávat, třetí den v řadě má povícero plně dozrálých plodů k sezobnutí. Takže rajčatová sezóna právě začala :-) Ke dnešku z něj zatím celkem sklizeno nějakých 25-35 drobných žlutooranžových rajčátek.
Btw, je to fakt odolná a životaschopná kytka, nejen že se obejde bez vyvazování (to dělám jen kvuli nedostatku prostoru, kytku spíš svazuju než vyvazuju) ale ani vrtalky si jeho listů nevšímají, narozdíl do ostatních rajčat.

- Jsem docela zvědavej kolik sezón mi bude trvat, než se naučím hned na začátku správně volit nádoby a tím pádem už nebudu nucen přesazovat na vrcholu sezóny.
Loni to byli jala a rajče, letos je to libeček. Rozrostl se natolik, že mu v malém květináči už nestačila ani každodenní zálivka, každý podvečer byl brutálně svěšený a začali mu zasychat okraje listů. Takže dnes přesazen do slotu po salátu (kde už si pár dní lebedili semínka šťovíku). Byla to holá nutnost, v tomhle počasí už neměl šanci přežít ani prodloužený víkend, o dovolené nemluvě.
A vlastně jsem hodně rád že ta nutnost nastala. Ono jsem totiž zjistil, že jsem naprostou náhodou do těch úzkých a vysokých květináčků dal tak akorát množství drenáže keramzitem (a navrtal výšku odtoku), aby kořenový bal se zeminou nad drenáží přesně pasoval do výšky paluby truhlíků. Kořenový bal libečku vyndaný z květináčku (prorostlý do kompaktního bloku až k hladině drenáže) přesně vyplnil 1/4 slotu truhlíku.
Když tohle vím tak příští sezónu to bude paráda, zatímco v truhlíku zjara ještě poroste chladuvzdorný salát, můžu už chystat 4 tyhle květináče s něčím dalším, jakmile salát zkončí, půjde to optimálně přesadit a sesadit :-)

Uživatelský avatar
padr
Stálý člen
Příspěvky: 359
Registrován: 29 črc 2015 10:13
Reputace: 653
Obrázky: 0
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod padr » 04 črc 2018 07:39

Libeček je plevel - pořádně ho ořež, ať snížíš výpar přes listy a vydrží i v menší nádobě. A začnou mu tím růst nové mladé lístky. Mně na zahradě občas v srpnu zcela zaschne a zůstanou mu jen kořeny v zemi. Zjara ale vyraší jakoby se nic ani nestalo.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 04 črc 2018 10:33

Díky. Mám ho letos prvně tak se učím co a jak. Počkám pár dní a jakmile uvidím že je po přesazení v pohodě tak ho seříznu, i počasí přeje, bude zásoba sušeného na zimu.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 05 črc 2018 22:34

Ke dnešku:

Chinese Five Color: indoor: první 3 dozrálé plody. STH 161 dní. Nechávám přezrát na semínka.
Pimientos de Padrón: STH 95 dní. Plod na semínka plně červený (126 dní), nechávám přezrát na semínka.
Datlo: první plně dozrálý plod. STH 109 dní. Nechávám přezrát na semínka.
Galapagos Island tomato: STH 103 dní. Na semínka vybrány 3 plody na krajním vijanu, první právě dozrává.

Finální barvu začiná chytat první plod:
- Aji Mango
- Costoluto Genovese
- Black cherry

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 08 črc 2018 21:25

Nedalo mi to a zobnul jsem ten nejmenší z dozrálých plodů chin5col: na indoor okrasku je to velice dobré, pal typu který mám rád, tj. rovnoměrně do celý hubě, má tendenci vydržet delší dobu, není to náraz který rychle odezní. A i chuť tam je, základ je do sladka, zjevně byl plod pořádně vyzrálý. Musím říct spokojenost. Btw, kdyby takové plody dozrávali i okolo vánoc tak by to místo spokojenosti bylo nadšení :-)

Padrónky budu muset trochu obrat do zásoby a naložit do oleje, začínají dozrávat rychleji než stíhám baštit.

Začínají dozrávat první rajčata čmeláci, nejstarších pár plodů už je žlutých s fialovými rameny, množství fialové velice závisí na míře vystavení plodu slunci.

Zalévání: v tomto týdnu si balkón bral nějakých 45 l/den, cca 9-10 konví co dva dny :-O
Takže před dovolenou zjevně budu muset přidat nějakou dočasnou zásobní nádobu a udělat hadičkový rozvod k rezervoárům jednotlivých truhlíků.

koniash
Stálý člen
Příspěvky: 1553
Registrován: 19 lis 2016 18:44
Reputace: 4878
Obrázky: 0
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod koniash » 09 črc 2018 22:24

chris píše:
04 črc 2018 10:33
Díky. Mám ho letos prvně tak se učím co a jak. Počkám pár dní a jakmile uvidím že je po přesazení v pohodě tak ho seříznu, i počasí přeje, bude zásoba sušeného na zimu.
libeček je bestie,žena mi ho vysadila nad skleníkem a už má tak 2,5m,vždy to ve finále ufikne a na jaro to zase jede jako by se nachumelilo,jinak libeček nejlépe zamrazit,po usušení je ztráta oderu a síly markantní,odzkoušeno...a máš to goood :thumbup:
co pálí jak sviňa,nestíhá bolet

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Tea Racer » 09 črc 2018 22:33

POkud libeček usušíš dobre a rychle, je to nejlepsi co může byt. Mražení čehokoliv, ničí bunečnou strukturu. Po rozmražení z toho je rychle se kazici kejda :-)
Naopak z libečku jde udelat přirodní "maggi", je to vynikající a nejlepsi metoda. Letos jsem ho delal 4 sklenice...
receptů je celá řada..
Tady jsem to popsal.
http://forum.tea-earth.net/viewtopic.ph ... &start=200

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2236
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3660
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Bacula » 09 črc 2018 23:21

To je super recept, zkusím, díky. Jinak také jej suším, je dobrý například do bramboračky.
Bacula


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů