TerasovaSahara - 2018

Naše chilli papričky v roce 2018
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 20 čer 2018 21:40

I přes vyžilý neoživený substrát a nedostatečnou nádobu se ačokča snaží plodit, během posledních tří dní má najednou docela dost malých plodů, dnes sklizeny první dva. 71 dní (technická zralost, mám je tak raději).
Hezky si to načasovala, přesně na slunovrat :-)
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 20x.

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Chozee77 » 20 čer 2018 22:19

chris píše:
20 čer 2018 21:40
I přes vyžilý neoživený substrát a nedostatečnou nádobu se ačokča snaží plodit, během posledních tří dní má najednou docela dost malých plodů, dnes, sklineny první dva. 71 dní (technická zralost, mám je tak raději).
Hezky si to načasovala přesně na slunovrat :-)
Dokud jsou semínka bílá a měkká..tak se to zavařuje jak okurky...😋a až jsou semínka černá a nepoživatelná tak zas jak papricky...😇
Jen slupka..
Tak bych to ani nebral u ačokči jako jen technická zralost...to by měly být spíše její vlastnosti...
Okurkopaprika...☺️😇
Na začátku jako okurka a pak jako paprika 😍😎
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 20 čer 2018 23:14

Díky, zajímavý pohled na věc co mne nenapadl, s tím zavařováním. To je tím že mám jen jednu kytku, zavařovaní není v plánu, plán je takový že se všechno sežere za syrova ve stavu mladé plody, kdy chuť je něco mezi hráškem a okurkou.
Ale pokud se to nepodaří a budou i starší plody, tak to zavaření není špatný nápad, ono starší plody jdou plnit, ale tahle úprava mi nic moc neříká, když už si dát práci a něco plnit, tak plody papriky nebo chilli :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 23 čer 2018 13:16

Dneškem počínaje povoleno ozobávaní galapagos tomato, z padrónek zatím sklizeno cca 350 g, takže než se definitivně nechám ovlivnit chutí jednotlivých odrůd, tak pár poznámek k letošním odrůdám z pohledu stavby kytek vs pěstovatelnosti v mých podmínkách:

Malawi Piquante: vysokánská kytka, ani topnutí nepomohlo, internodia daleko od sebe, v důsledku příliš náchylná na lámání větrem a příliš málo větvení. Nejspíš nepostoupí do další sezóny, nemám pro ní dostatečně krytou pozici.

Numex HSO: výškou by byla ideální před okno, ale barvou listů a jejich hustotou nikoliv, nepustí skoro žádné světlo skrz. Takže se holt musí spokojit se severní pozicí která pro ní kvuli DTM a ideálním podmínkám pro mšíce není nic moc. Tohle bude zjevně platit pro všechny chinesky s podobnou stavbou.

Aji Haba (topnutá): ideální na místě kde je, celkem nízká kytka s masivní násadou, kandidát na další rok na stejnou pozici.

SubArctic Plenty: ideální na místě kde je, jasný kandidát na další rok na stejnou pozici.

Galapagos isl. tomato: je na jedinné pozici kde takto masivně širokou kytku můžu mít. Byla by skvělá do zahrady jako solitér s přístupem ze všech stran pro ozobávání dětmi. Nebýt toho že dostala moji nejlepší pozici tak bych klidně opakoval, ale příští rok tuhle pozici dostane zase jiná zajímavá kytka.

Bosque Bumblebee: kytka je zatím o něco menší než jsem čekal, plody taky tak, a je jich na vijanech o něco více než jsem čekal. Asi jedinná kytka letos u které bych zvažoval jinou pozici, mohla by být i na místě kde není k dispozici tolik výšky. Uvidíme jak se vybarví a kam až doroste.

Indoor: chin5col zjistila že má definitivně jen 1 l květníček a nic víc, takže mladší plody trochu zmenšila abych jich mohla uživit dostatek. První plody ke dnešku přechází do 2. barvy, z fialové na smetanovou:
48870

Uživatelský avatar
mexi
Stálý člen
Příspěvky: 143
Registrován: 07 led 2017 14:49
Reputace: 365
Obrázky: 0
Bydliště: Praha Komořany

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod mexi » 23 čer 2018 14:47

Máš to super...padronky mám letos taky a jsi jasně lepší :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 23 čer 2018 18:06

:-) díky.

Ono letos se mi snad podařilo vytvořit kytkám vyhovující podmínky pro květovou fázi. V kombinaci s výsevem ve správný čas, slunečným počasím a brzkou přitomností opylovačů to vedlo k tomu, že mám letos zatím mnohem menší shoz květů proti loňsku.
Asi žádná kytka neshodila více než 10%, některé skoro nic.
Naprosto neporovnatelné s loňskem kdy mi některé kytky shazovali květy po desítkách.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 25 čer 2018 20:41

Poprosím o radu, začali mi hnědnout okraje listů jahod (spíše starší listy a spíše ty více v porostu než na vrcholu trsu), a poučen předchozím atakem mšíc na numexku jsem se jal zkoumat listy, dřív než se případné potvory dokáží rozšířít znovu i na chilli kytky.

Postižené listy vypadají takto:
48960

Na rubu: řekl bych jednoznačně mšice, ale těcho zelených jsem našel celkem jen 2 jedince, plus několik těch bílých taky oválných mimo oblast kam je zaostřeno, (jejich mladší stádium?).
48959

Na líci několika listů nalezeno povícero těchto podlouhlých potvor (celek a detail):
48961
48962
Taky mšice nebo něco jiného?

Co bych potřeboval vědět:
Reaguje jahodník na savé škůdce včetně mšic tak že mu zasychají listy od okrajů?
Ta bílá podlouhlá potvora na poslední fotce je taky mšice nebo roztočík jahodový?
Ty miniaturní kuličky na listech jsou výměšky, nebo vajíčka roztočíka, nebo nedejbože vajíčka mšic?

Protože jestli je to roztočík jahodový tak má (dle toho co jsem si zatím přečetl) problém jen květináč s jahůdkami, mohla by to pořešit třeba i sulka, a hlavně není tak úplně spěch, jsou to stáleplodocí jahody.

Pokud by to ale byly všechno mšice a jejich vajíčka, tak hrozí kalamita a chtělo by to razantnější zásah hned.

Dík předem.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Kendy » 26 čer 2018 10:23

Zvážils svilušku? Já bych si docela tipnul, že je to ona.
Na jahody zkus Floramite nebo Nissorun.


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů