TerasovaSahara - 2018

Naše chilli papričky v roce 2018
Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Bacula » 26 dub 2018 18:57

Také to tak vidím.
Bacula

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 27 dub 2018 15:09

Noc na dnešek s 5° nad ránem a k tomu s včerejším svěžím větrem který nastěstí jak se ochlazovalo postupně slábl, byla bez zakrytování naprosto hraniční. Kytky to sice ještě v klidu dali ale tak zhruba každá třetí kytka má jeden či vyjimečně i dva listy maličko poškozeny chladem. Typicky špička či hrana, a typicky takový list který byl na danné kytce nejvíce vystaven chladnému proudění.
Na tohle je potřebá dát bacha, nemusí to být návětrná strana či místo nejvíce vystavené jasné obloze, nejhorší místo je tam kde vznikne vodorovný volný trychtýř, rychlost větru se v jeho trubici zvedne, tlak v ní poklesne, odpar vody jde nahoru a začíná problém. U mne je při současné velikosti kytek takovým místem prostor před okny, truhlíky jsou tam díky parapetu tak o 12-15 cm dále než u stěn balkonu a poškozených listů tam bylo tak 2 třetiny, ačkoliv to je závětrná strana a i částečně kryto proti chladu čisté oblohy okapem. Časem se to vyřeší samo, jak kytky povyrostou a volný prostor utěsní bludištěm listů a větviček.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 27x.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Tea Racer » 27 dub 2018 21:49

To máš dobrý, já mel na meteo na balkone 1,8 °C, ale lidé škrabali auta :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 27 dub 2018 22:34

Jj, zatím risk vychází, uvidíme ještě okolo 8.-10. května, tam může přijít dle statistik pro moji lokalitu druhá typická studená vlna, ale ta by měla být dle statistik stabší než ta přelomová dub./květ. co právě proběhla.

Souhrn letošní aklimatizace na slunce
Všechny kytky už jsou plně zvyklé na venkovní slunce, takže:
- kdybych měl říct jednoduchý recept spolehlivě fungující i pro jižní směr, placatý horizont a celodenní jasno, tak bych řekl něco jako: 3x obden na pár hodin do stínu, poté 3x obden na pár hodin na slunce, po přesunu na finální pozici na 3 dny přistínit netkankou z jižní strany.
- když vynechám pokusnou etapu a vezmu jen realitu letošního přesazení hlavního pelotonu na finální místa, tak fázi stínění netkankou jsem už vypustil, protože to nebyl jižní směr, okolní zástavba stíní několik hodin především východního slunce, už nebyli celodenní jasna a lehké přiclonění slunce bílými pásy řasnatých mračků po většinu dní stačilo nato, aby kytky neměli žádné spáleniny ani na těch osluněnějších pozicích.

A ještě pár fotek, startovní podoba kytek, po 4 dnech na finálních pozicích venku:
46821
46820
46818
46819

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 28 dub 2018 12:11

Jak jsem tak před chvílí popíjel na balkóně kávu a kochal se kytkama v krásném počasí a sobotním klidem, tak jsem si všiml že už víc než půlka kytek (platí pro chilli i rajčata) začala vytvářet první poupata (otevřený květ ještě žádný není).

Takže co se prvních květů týče, rozhodnutí pro letošek je: nic vyštipovat nebudu.
Nechám tomu zcela volný průběh, kytky jsou venku s náskokem dobrých 3 týdnů, tak snad bude dost času jak na ranné plody tak posleze i na bohatou úrodu. Ať si kytky sami zvolí kdy a kolik květů udrží a uživí.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 28 dub 2018 19:05

Pár závěrečných poznámek k letošní etapě sazenic:

- substrát: druhým rokem jsem použil pro kelímky Substrát pro výsev a množení se supresivním účinkem od Agra. Nebyla to moje první volba, záměr byl koupit jiný, ale opět to dopadlo tak jak to dopadlo, z toho prostého důvodu, že ho mají všude. A ačkoliv nemá zrovna skvělou pověst (viz na netu všudypřítomné zmínky o velkém průseru s travním herbicidem proti dlouděložním před pár lety) tak musím říct že dva roky po sobě splnil to co od něj chci, tj. nezablešené nevyhnojené médium jako základ a hlavní složka směsi pro malé květníčky a kelímky sazeniček. Otázka je, jestli mám jen kliku na to že jsem nevyfasoval mizernou várku, nebo jestli se v posledních dvou letech skutečně zlepšili.

Chci se zeptat, jakou s ním máte letos zkušenost (pokud jste ho použili)? Protože já se zatím kloním k tomu, použít ho i příští rok, tak nějak neurazil ani nenadchnul, udělal co potřebuju.
Případně, pokud má někdo praktické porovnání a nějaký jiný (např. growshopový) mu vyšel na výsledných kytkách skutečně výrazně lepší (při mojí spotřebě cca 10 l na sezónu pro mne není rozdíl pár kč za litr výsevního až tak kritický faktor, holt si dopřeju o jedno dvě pivka méně).

- hnojivo: ačkoliv jsem vyséval (hlavně baccatum) o pár týdnů dříve než by bylo optimální, tak i přes výsevní substrát, delší než standardní dobu, a mrňavé květníčky/kelímky, byla potřeba/spotřeba hnojiva pro celou fázi sazenic výrazně (o víc než 50%) menší, než jsem před začátkem sezóny odhadoval. Taky se mi potvrdil loňský intenzivní pocit, že pro semenáčko-sazenicové fáze je optimální nějaké tekuté slabší, člověk to pak může střílet od oka i pro 0,35 l květníčky aniž by hrozilo nebezpečí předávkování.
A ano, speciálně v 0,35 l je na kytkách okamžitě (rajčata už druhý den, papriky za 1-2 dny) vidět jestli člověk dal do chudého výsevního dávku stěží dostačující, nebo naopak nalil opuletní žranici těsně poblíž horní meze tolerance. 0,5 l kelímky odpustí o dost více.
Zásoba hnojiva pro tuhle fázi pořízená pro letošek mi vystačí tak na 2 další sezóny.

- žížalí čaj: být líný přemýšlet se nevyplácí, nějak mi vůbec nedocvaklo jak razantně a ze dne na den se zvýší potřeba žížaláku v okamžiku přesazení ze sub-litrových do multi-litrových nádob a při intenzitě dodávky energie venkovním sluncem. Úplně jsem zapoměl naplánovat s předstihem zásoby a přísun. Za blbost se platí, budu muset koupit jedno balení Vitality komplexu než bude k dispozici opět dostatečný přísun žížaláku.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 30 dub 2018 13:37

Beltine foto report aleb čarodejnicová všechochuť.

Mulato Isleno předskokan (24 dní venku) vs standardní průběh (7 dní venku):
46878
46879
Předskokan sice bude mít v tuto chvíli asi lepší kořeny, ale je vidět že při teplotách které v mezičase venku panovaly kytka stagnovala (a to i přesto že dostala nejvíce osluněnou pozici) a nic moc se tím vysokým rizikem nezískalo (menší kytka, menší listy,...)

Pacient s ulomeninou :-) aneb 12 dní v životě rajčate:
46876
46883
Rajčata jsou holt nezmar. Jsem rád že to přežilo, ale dost mne mrzí že nebýt hloupé nepozornosti, mohl jsem mít letos první rajčata tak o 3 týdny dříve.

Galapagy:
46880
Když mi nevyklíčila soutěžní Galapažka, tak alespoň galapážské rajče mi dělá radost, vypadá to, že na vybranou pozici (nic vysokého se tam nedá dát) bude přesně pasovat a že se mu tam docela líbí.

Letošní první pokus o rajčata s plody většími než malými:
46882
Costoluto vypadá nadějně, můžu se mýlit, uvidíme až se otevře, ale skoro mám pocit že by se mohl rýsovat pěkný macek, že jedno poupě je strostlík.

Chilli - první květ:
46877
Můj první letošní květ, nejrychlejší letos byla topnutá Aji Habanero, pár dalších odrůd je v těsném závěsu a pokud vydrží počasí tak otevřou během pár dní.

Popínavý rychlorost:
46881
Dnes v noci vybalila ačokča svoje první chapadlo, tak jen doufám že jí bude trochu krotit alespoň ten malý květináč a loňský substrát po peperoncinech :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 01 kvě 2018 11:44

do zápisků: letošní duben byl hodně teplotně nadstandardní, dle statistik byla průměrná teplota o cca 6°C vyšší než je dlouhodobý průměr!!
Rozdíl průměrných teplot za letošní březen a za duben je brutální, více než 12°C (letošní březen byl teplotně lehce podprůměrný hlavně díky té mrazové vlně -5°/-14° v druhé dekádě, té co mi pozabíjela vysetý salát který už začal klíčit).
Za duben bylo naopak leckde po republice dokonce průměrné měsíční maximum nad 21° (více než 20 dní s denním teplotami nad 20°).
Takže bacha při použití letošních datumu v dalších sezónách, risk s velice časným umístění ven, který mi letos zatím vychází, se v dalších letech dost pravděpodobně nevyplatí.

edit: finální celorepubliková čísla za duben:
průměrná teplota 13,3°C = o cca 5°C výše proti průměrnému dubnu
deště: 22,2 mm = o cca 50% méně proti průměrnému dubnu.
slunce: 243 hodin = o cca 50% více proti průměrnému dubnu.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 5x.


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů