TerasovaSahara - 2018

Naše chilli papričky v roce 2018
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 12 dub 2018 18:24

Jak jsem tak před chvílí uklízel slunící se sazenice před přicházející bouřkou, tak když jsem je jednu vedle druhé viděl, tak mi došlo že se dá celkem snadno pouhým pohledem poznat, jestli už se přizpůsobiliy slunci. Barva listů kytek které zvládnou (skoro) celý den slunce je na první pohled výrazně tmavší zelená (tedy u těch se zelenými listy :-)
Jenomže tohle jde použít jen velice omezeně, platí to jen pro kytky které měli zcela shodný režim slunění ale zároveň i zálivky a hnojiva. Stačilo by trošku rozdílně pohnojit či zalévat, přesazení z výsevního do jiného,... a rázem dusík vše totálně zkreslí.
Ale pro kytky stejného druhu a se stejným režimem, když je člověk vidí vedle sebe, je to docela snadno rozpoznatelné a odlišitelné. Posun odstínu je jiný pro bacatky (nejvíc) vs chinesky(nejmíň protože už začínají tmavší) vs anumky vs rajčata (skoro až fialový nádech) , ale platí to pro všechny.

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Lexter » 13 dub 2018 07:20

Nejsi ty nějaký laborant nebo jiný vědecký pracovník? Vůbec bych se nedivil kdybys jim měřil teplotu u kořínků, posílal vzorky půdy na rozbor, udělal dvě skupiny a zkoumal která roste lépe. Zda ta po Bachem nebo ta pod Metallicou. Jsme jak oheň a voda. Já tam ty rostliny švihnu, po některých hodím zlostným očkem.

Jak se zdá, oba přístupy fungují. Ale třeba se mi vymstí že jsem oproti tobě takový nepořádný. :thumbup: Na každý pád rostlinky máš krásné! Máš děti? Staráš se o ně taky tak nebo jsou upozaděny? :ha:
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 13 dub 2018 09:44

Hehe, máš pravdu že kdyby mi někdo přišel darovat např. tohle https://www.pasco.com/products/probewar ... /index.cfm tak ho rozhodně ode dveří nepoženu, právě naopak :-)
Ale od toho jsou jiní, dojiči eurodotací, já si v klidu uvařím kávu, pohodím stařičké sportovní hodinky s rozbitým páskem na hlínu, posadím se v krásném odpoledni a zatímco popíjím kávičku tak s radostí pokukuju po kytkách a uvažuju jak se za poslední dny změnili a proč. Káva dopita, teplota změřena :-)
Ono v tomhle je třeba i jen miniaturní balkon nebo ještě lépe zahrada přímo u domu má-li někdo to štěstí, hodně jiná než growbox či nedejbože uzavřený growtent, ale i vůči zahradě na kterou je nutno dojíždět.
Stačí udělat pár kroku a rázem je člověk od bitů, bajtů a pixelů na chvilku mezi hrudkami, kapkami a květy, krásně to pročistí hlavu aby se člověk za chvilku zase mohl věnovat těm civilizačním vymyšlenostem které mu vydělávají na chleba a složenky.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 13 dub 2018 21:00

Dneska si sice testovací Mulato sluníčka neužilo, ale zato včera až dost, a ani dnes večer nebyli žádné náznaky spáleniny. Sice je to poněkud odvážné, na tvrdé ověření by to chtělo takový ten absolutně bezmračný den jako byl nedávno, ale dle předpovědi takový není v dohledu.
Takže si odškrtávám metodu aklimatizace pomocí oblouku z netkanky jako funkční a vzhledem k staří (či vlastně mládí) kytky a maximálnímu oslunění během testu si myslím, že až na to dojde v květnu s celým pelotonem, tak by mohli stačit na této pozici tak 4 dny a jen jednostranné přistínění z jižní strany. Všechny ostatní pozice kde budou další kytky mají bohužel o několik hodin méně slunce, tam by měli být 2-3 dny ažaž, pokud se do té doby podívají ještě párkrát ven a v době přesazování bude 2-3 dny relativně zataženo, tak přistínění asi ani nebude potřeba.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 14 dub 2018 20:47

Dneska jsem naplno nastartoval sezónu na balkoně:
- snad jakžtakž naplánováno kam dát kterou kytku dle předpokládané výšky (zato celkový počet kytek furt nějak neštimuje...)
- vyzkoušen pro letošek plánovaný způsob podpírání a úvazků kytek, chtělo by to lépe (hlavně pro rajčata), tj. výše a šířeji, ale rozměry balkonu jsou jaké jsou.
- oživen a připraven veškerý loňský substrát s vyjímkou posledního truhlíku, na ten dojde až při finálním přesazování po zmrzlých
- všechno co není rajče či chili už je venku vyseto nebo už kličí.
- Padrónky, Mulato Isleno (to co není předskokan) a Numex Suave Orange už přesazeny do finálních nádob, zatím samozřejmě indoor (i když to počasí člověka fakt svádí...)
- po 14 dnech od výsevu parádně hromadně vylézá pažitka, květináč krásně vyplnil kousek místa kam se nedá dát žádna vyšší kytka.

- zbastlen podstaveček pod nádobu na vodu, 6 cm rozdílu udělá nebetyčný rozdíl v pohodlí při plnění konve
- předpověd hlásala zataženo až polojasno...mno bez použití opalovacího krému už někdy okolo poledne bych teď podvečer asi hodně úpěl...takže tvrdý test aklimatizace Mulato Isleno předskokana nakonec proběhl, naprosto ok.
- první bitva v chemické válce s vosími hnízdy vybojováná velmi snadno, po prvním útoku vyklidili problematickou zónu zcela bez boje.

Bylo to dneska krásné a produktivní odpoledne, tak ať vám to taky roste, já jdu na zasloužené pivko :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 17 dub 2018 16:32

17.04. - půlka dubna za námi, čas na souhrnný fotoreport.

46602
Stav letošních kytek které ještě nejsou ve finálních (a chin5col ve finálním)

46603
Loňské měsíční jahody ze semínek začínají kvést.

46604
Kuchyňské odd: jarní cibulka pěkně obráží, pažitka jde na to :-)

46605
Rajče předskokan má 3. kvetoucí vijan a první úspěšně odkvetlý květ.

Rostlinky si u mne zjevně myslí že jaro je definitivně tady, takže jsem jsem tomu podlehnul a trošku bláhově risknul už naostro první dvě rajčata ven (jedno ze dvou Black Cherry, a KBX). Mají relativně méně osluněnou pozici, takže tam jdou natvrdo bez přistínění, uvidím jak budou reagovat. S chilli jsem to zatím nerisknul.

Aklimatizace na slunce - vliv letošního přísvitu

46611
Rajče přeskokan - finální stav listů bez aklimatizace.

46612
Rajče předskokan - listy které už rostli venku.

46613
Bazalka - cca 48 hodin po přesunu z pod biovitalek rovnou na JZ slunce.

46614
Mulato Isleno - už 11 dní venku, z toho 6 dní aklimatizace pomocí netkanky.

Když si to shrnu, tak je jasné že biovitalky udělali co jsem od nich čekal, dost pomohli s aklimatizací. Ale mám je jen jako málo výkonný přísvit a do budoucna to tak zůstane, takže rovnou na plné slunce, bez přestupu na aklimatizaci ve stínu nebo za netkankou to tak úplně není.
Ale skoro plné slunce mám (bohužel) jen na 2 pozicích, minimálně na půlku míst můžou kytky rovnou z pod vitalek, zbylých pár pozic bude hodně záležet na počasí při finálním přesazování.

Ajiny - souhrn topnutí
46608
46609
46607
46606

Celkem spokojenost, splnilo to účel (tak o 14 dní pozdržet nárůst výšky), až na jednu se všechny pěkně symetricky rozvětvily, a Aji Habanero, přestože topnuta, je moje první letošní chilli kytka které nasazuje poupata.

Letošní květináče pro sazeničky
46610
Tohle je cca maximum co 0,35l zvládají, rajčata v nich už nejde slunit déle než 2-3 hodiny, pak už jsou brutálně vyschlé i když je plast stíněn. 0,5 l kelímky v letošní podobě jsou při slunění v pohodě, u nich bude tak za 7-10 dní limit kruhování kořenů.

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Lexter » 17 dub 2018 19:07

Když bazalka žloutne, je přelitá nebo suchá (když nepočítám chybějící živiny). Ono to na první pohled nevadí, ale kožnatí ji listy! Jinak super!
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 17 dub 2018 20:28

Díky. Fotka bazalky nepatrně zdůrazňuje žluté tóny, dostupnost vody je dána substrátem který loni vyhověl chilli, takže nejspíš lehký nedostatek živin. Jsou hodně nahusto od 8. února v loňském neoživeném po chilli a mají za sebou už 3 nebo 4 sklizňové sestřihy aniž bych nějak významněji hnojil. Většinu té bazalky stejně čeká za pár týdnů likvidace, bude muset uvolnit místo pro chilli kytky, jednu nebo dvě snad dokážu nacpat někam jinam.


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host