TerasovaSahara - 2018

Naše chilli papričky v roce 2018
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 06 dub 2018 16:17

- zrušil jsem pokusnou zálohu ustřihlých výhonů po topingu, obě první topnuté baccatum se mají čile k světu. Celkem překvapilo že kořeny nebyli zdaleka tak rozvinuté jak jsem dle zdravého stavu listů čekal, dost mne překvapilo jak dokázali samotné ustřihlé stonky vrcholů s jen minimálními výrůstky nových kořínků intenzivně táhnout vodu z (pravda, hodně mokrého) výsevního substrátu. Odhaduju že tomu dost pomohl zakořeňovací gel, tj. nejen že stimuluje růst kořenů ale že i vytvořil přechodovou vrstvu pro nasávání vody.

- druhé semínko sub artctic plenty se rozhodlo že také vyklíčí, už mimo pařník v květináčku, po 20 dnech :-O

- kořenový systém chilli kytek je v letošních 0,5 l kelímcích zatím ještě ok, ale při současném slunečném počasí a slunečné předpovědi bude tak do týdne nezbytné začít přesazovat první největší kytky do cca 1 l květináčů. A cca ve stejné čase přestanou stačit menším kytkám ty menší 0,35 l.

- takže je čas na krutá rozhodnutí, decimaci legie: neplánované druhé Mulato Isleno dnes převeleno do dvoučlené rajčatopaprikové sebevražedné skupiny outdoor předskokanů. Dávám jim tak 10% šanci že přežijí (chtělo by to foliáček), ale je to furt lepší než úspěšnou sazeničku zabít. A na něčem musím tu náhradu foliáčku vytvořit a odladit. Pokud náhodou přežijí, vyslouží si tím výhodu pěstební nádoby jen pro sebe, nebudou jí sdílet po dvojích jako zbytek pelotonu a budou mít nejlepší pěstební místo.

46268
Celkový stav legie po decimaci.

46269
Průzkumníci.

46270
Optimismus či spíše naivita.

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Chozee77 » 06 dub 2018 16:42

"jsou chvíle,kdy by se měli optimisté popravovat"
😀Ale já bych jo nechal...🌻😇třeba tě mile překvapí...👍😎
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 06 dub 2018 17:08

Jo taky mne něco o preventivní popravě optimistů napadlo když jsem dával to rajče ven :-)
Ale nedalo se nic jiného dělat, kdybych ho nechal uvnitř tak bych za týden neměl kde mít ostatní sazenice, bylo od začátku míněno jako testovací kytka pro přísvit.
Navíc už před 14 dny začalo projevovat na listech docela nedostatek výživy, neni se co divit, roste v loňském neoživeném substrátu. A nechat ho na jedné vodě spolu s bylinkami by taky nešlo, v této fázi potřebuje hnojit zcela jinak než bazalka a spol.
Už teď má nebožák po 2 dnech docela od slunce popálené ty listy které rostli ve vzdálenosti víc než řekněme do 15 cm od biovitalky a jsou venku nejvíce vystaveny slunci.
A to mulato mám dvakrát, takže holt jedno otestuje jestli takto použitá netkanka bude mít výrazný či jen minimální vliv.
Vlna studeného počasí typicky na konci dubna jim asi nedá šanci, vůbec bych se do toho nepouštěl nebýt toho, že loni jsem během jara ještě neměl možnost otestovat tepelnou akumulační schopnost vodního rezervoáru mých finálních pěstebních nádob. Opravdu nerad bych to přecenil až budu začátkem května zvažovat jestli už lze dát ven celou armádu.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 07 dub 2018 18:43

- využil jsem přesazení abych poprvé zjistil pH vody v truhlíku. A čekalo mne dost velké překvapení: přesto že vstupní kohoutkovka má minimálně 7,3 a občas i 8,0, tak v rezervoaru naměřeno po 5 měsících jen 5,4. Docela potěšilo, skoro až moc kyselé, měl jsem obavy jak moc si můžu dovolit při oživování loňského substrátu doplnit dol. vápenec, ale pokud se hodnota stabilizovala až takto dole, nebude s tím problém, naopak, bude to žádoucí hned z několika důvodů.

- musel jsem proti loňskému jaru hodně přehodnotit postup otužování sazeniček na slunce, tyhle dny kdy je od nevidím do nevidím obloha celý den bez jediného mráčku vyžadují opravdu hodně opatrný postup, důsledně začínat několik dní ve stínu, pak teprv několik dní do polostínu a až nejdřív tak po týdnu na slunce této intenzity. Anebo pokud na přímé slunce, tak důsledně přistínit netkankou, jestli bude tohle počasí pokračovat (jako že bych se vůbec nezlobil) tak sazeničkám nespíš zbastlím nějaký dočasný průsvitný paraván za kterým by se mohli otužovat celý den.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 08 dub 2018 12:05

Chybami se člověk učí, tyhle 4 kytky odnesli příliš rychlý postup slunění zdaleka nejvíce.

46301
(stříh listu na kytce vlevo je starší mechanické poškození.)

46302
Je dobře vidět jak kytka listy za které už měla náhradu v místě odkud vyrostlo větvení opravuje daleko méně než druhá kytka která u kořene spálených listu větvení teprve začíná.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9076
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Tea Racer » 08 dub 2018 12:14

Já to mel ted dva dny na slunku, asi se to také popálilo, to nevadí..
Narostou nové listy a rostlina se otuží.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2234
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3657
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Bacula » 08 dub 2018 12:17

Také se mi včera trochu připálila Rocota, není to žádná tragédie, ale už jim to tak nesluší. A to máme balkon (stejně jako všechna okna) pouze na východ, i to při jarním slunci stačí.
Bacula

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9076
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Tea Racer » 08 dub 2018 12:43

2 Bacula: Já je předevčírem vyndal na pul dne a včera jsem na ně zapomněl a smažil na jižním balkoně, tak to asi odnesly. Ale nevypadají špatně, vylétly z nich smutnice aspon skoro všechny! :-)


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti