Tesil - začátečník 2018 balkon a foliovník :)

Naše chilli papričky v roce 2018
Pavel Loun
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 28 pro 2017 07:56
Reputace: 11
Obrázky: 0
Bydliště: Kladno

Re: Tesil - začátečník 2018 balkon a foliovník :)

Příspěvekod Pavel Loun » 07 led 2018 09:25

Podle mě jo, je to na 12 V máš tam smd led pásek s čipem 2835 - v tom ale to nebezpečí nehledej.
O to děsivější je to připojení té dvoužíly vespod, ten spodní spoj, tam je asi vstup 220V. Nejsem elektrikář (ať mě někdo kdyžtak opraví), ale podstata toho nebezpečí spočívá právě v tom, že se ti napětí 220V vlivem toho pochybnýho spoje (nebo dalšího spoje kterej, budeš dělat) dostane na kovovou část toho tělesa. Protože tam nemáš uzemňovací drát, kterej ti svede tohle nebezpečný napětí, který se tam může dostat (správně nikdy nemá) zpět do sítě, dostaneš plnou polní až na to sáhneš. Jestli si pamatuješ ty starý automatky, ve kterejch se pralo ve zvlhlejch koupelnách, jak tě brněla ruka když si na to sáhnul tak to je přesně ten stav, fázový napětí na kostře spotřebiče. A kdyby se to náhodou stalo a sáhnul jsi na to, tak se doba trvání týhle zábavy odvíjí od toho, jakou elektroinstalaci a jak jištěšnou máš doma, ale to jen tak mimo.

Osobně, ačkoli nejsem elektrikář bych to zapojil s hlediska ekonomiky a bezpečnosti takto:

- vyhoď nějakej starej přívod od grama (kterej bůhví jak je dimenzovanej) a pořiď nebo vyhrabej prodlužovák (s vypínačem jak jsi chtěl) - ne dvoužílovej 15 let starej. Prostě 3 žíla v mědi - stojí stovku a máš i ten vypínač a nemusíš řešit koncovku.
- ten rozeber nebo šmikni tu šňurů před tím rozdvojováním a dostaneš tři kabely
- dva z nich zapoj jako teď ale bezpečně (teda čokoládou nebo svorkama)
- zůstane ti telenožlutej, kterej dotáhni kamkoli na kovovou vnější část toho tělesa - za tím účelem to kov provrtej a upevni klasicky stylem matička - šroubek, nebo to připevni na ten šroub co máš na tý fotce dole - pokud to je šroub na kovovém obvodu toho tělesa. Jestli ne tak to někde provrtej.
- dál jde o to, kde ten spoj je (kterej budeš dělat), jestli uvnitř toho tělesa nebo venku. Pochopil jsem že venku. Takže to ty dva kabely zapoj způsobem, kterej máš teď (akorát spojem k tomu dělaným) a ten zelenožlutej dotáhni k tomu šroubu (kterej tam buď je jak jsem napsal, nebo ho vyrobíš).

- aby sis nemusel lámat hlavu jak připojíš dráty na koncovku do sítě, použij právě ten novější prodlužovák (ten má 3x2.5mm) a vyhneš se vyrábění dalšího spoje. V podstatě jsi to napsal správně - já ti to zjednodušil o tu koncovku a máš i vypínač se kterym si nemusíš lámat hlavu.
- když už to máš rozebraný tak otoč ten čtverec a v místě kde se na něj připojujou ty dráty se přesvědč, jestli to je odizolované (tím tekutým plastem), asi bude - bez toho by to už snad už nikdo nemůže vyrobit. Ale jestli máš tavnou pistoli, klidně přidej.

Z jiného úhlu:

- otázka je komu a v jaké fázi budeš tímhle svítit. Já dělal box, kde mám 2 metry led pásků s čipem o výkonu o řád níž. Ty budeš mít tak metr. Nemám watmetr ale odběr mám asi 1,5A, což je při 12V zhruba 18W, takže na tom budeme stejně. Svítim tím zatím pěti Habanerům (dělaj se pravý listy) a zbytek jsou bylinky z cca 10 centimetrů. Habanera si lebeděj a nevytahujou se, ale třeba pažitka vylezla a dál se ani nehne - což přisuzuju nedostatku světla.

Kdyby jsi před koupí tohodle napsal že scháníš světlo, poradil bych:

jednotrubicové

https://aukro.cz/zarivkove-svitidlo-s-e ... 6907597442

dvoutrubicové

https://aukro.cz/zarivkove-svitidlo-s-e ... 6907595081

- levnější, předřadník OSRAM, bezpečností a výkonem jinde - dokoupíš jen zářivky.

Ale i já jsem nejdřív objednal led pásky a potom koupil ty zářivky. Věci jsem na box jsem měl takže mi už přišlo líto LED nepoužít, ale už teď vim, že je tam nechám tak měsíc (zatím se dělaj první pravý listy) a pak je dám od února na jižní okno a pod zářivky. Rozdíl ve spotřebě je totiž zanedbatelnej - o to víc u mě, když mám sazbu na elektrokotel.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesil - začátečník 2018 balkon a foliovník :)

Příspěvekod petr.polasek » 07 led 2018 09:30

Pavel - ja to přesně tak, jak píšeš.

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Tesil - začátečník 2018 balkon a foliovník :)

Příspěvekod Lexter » 07 led 2018 09:34

Hm kdybych věděl jak to vypadá uvnitř, nikdy bych ti to neschválil. Já hodnotil jen barvu světla a výkon pro pár sazenic. Uprav to jak ostatní píší nechci tě mít na svědomí.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Pavel Loun
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 28 pro 2017 07:56
Reputace: 11
Obrázky: 0
Bydliště: Kladno

Re: Tesil - začátečník 2018 balkon a foliovník :)

Příspěvekod Pavel Loun » 07 led 2018 10:00


Pavel Loun
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 28 pro 2017 07:56
Reputace: 11
Obrázky: 0
Bydliště: Kladno

Re: Tesil - začátečník 2018 balkon a foliovník :)

Příspěvekod Pavel Loun » 07 led 2018 10:42

I když to nesouvisí s tvým problémem ani paprikami, napíšu, proč si od jisté doby dávám majzla na to co kde koupím a jak zapojím.

Před několika lety si jedu po Kladně a najednou telefon kolegů z práce přijeď, hoří ti kancelář a nemáme tu tvoje náhradní klíče a jestli seš mimo Kladno, tak ty dveře vyrazíme, abychom jí otevřeli. Říkám jasně volové znám Vás i Vaše žerty, nicméně mi to nedalo a pomalu jsem dojel do práce. O to víc mě zarazilo, že tam stálo hasičský auto, venku 9 hasičů z toho 6 v kyslíkových maskách a s bombou na zádech. Uvnitř byl cejtit kouř. Po otevření kanceláře, která má 3 metry na šířku jsme baterkou neprosvítili přes kouř na protější zeď, oheň nikde. Vyvětralo se a ende.

Příčina?

Nechal jsem při odchodu z práce zapojenou nabíječku do el. cigarety se samotnou el. cigaretou připojenou do USB počítače. USB bylo nápajeno i když byl PC vypnutej. Tu nabíječku "no name" z číny mi půjčil jiný kolega protože odešla ta moje. Ačkoli tahle nabíječka měla být konstruovaná tak, že po nabití se přepne do udržovacího režimu, nestalo se tak a prostě tu lionovou baterku přebíjela. Ta se rozletěla a kousek toho lionu odletěl do plastovýho koše, naštěstí samostatně stojícího a nic nebylo okolo, takže začal čoudit jen ten plast na tom koši - nic víc. Ok. vše dobře dopadlo, jenže

až když bylo po všem a vše dobře dopadlo se mi rozklepala kolena o tom, co všechno se mohlo stát a jenom vlivem náhody nestalo. Jednak bylo ohromným štěstím, že kolegové byli uvnitř a ne někde venku. Kdyby byli totiž jinde a nezjistili by to, tak mi došlo (kromě klasickýho požáru), že hned vedle mojí kanceláře je zbrojní sklad, kde tehdy bylo cca 2.000 nábojů včetně světlic a nábojů do dlouhejch zbraní.

No a takhle si Pavel Loun začal víc všímat toho, co kde kupuje a za kolik. Sice to není tvůj případ, protože tam to tehdy způsobil ten lion, ale příčinou tohoto "válečného stavu v centru města" mohlo být napětí celých 5V a nespecifikovaný výrobek z třetí země :).

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesil - začátečník 2018 balkon a foliovník :)

Příspěvekod petr.polasek » 07 led 2018 13:20

Mně zase spálili zvukový aparát, málem mě přitom zabili a nakonec ze mě ještě dělali amatéra (mé rozvody byly v pořádku, byly po mém zhotovení zkontrolovány odborníkem). O rok později jim na akci parmanentně vypadávaly pojistky. Proč asi? S elektřinou nejsou žerty a tato okolnost mě donutila se o danou problematiku zajímat a vše nastudovat a hlavně POROZUMĚT všem souvislostem. Jen jako příklad - selektivita jištění, PEN vodič nemá co dělat v pohyblivém přívodu, proudové chrániče vždy a všude, průřez vodiče v závislosti na protékajícím proudu, krytí a spousta dalšího.

Tesil
Nový člen
Příspěvky: 38
Registrován: 11 lis 2017 17:02
Reputace: 35
Obrázky: 0

Re: Tesil - začátečník 2018 balkon a foliovník :)

Příspěvekod Tesil » 07 led 2018 14:48

Pavle jak myslíš to odizolování? Mezi tím plastem a tím "čtverečkem" je jakási černá gumová hmota, ale v místě kde vodič vchází do toho "čtverečku" je kousek holého místa. To má být taky zalité pistolí? Udělám.
Jinak to asi chápu správně, rozříznu prodlužku s vypínačem, 2 vodiče přes svorkovnici na svítidlo a přebytečný drát na kov jako uzemnění.

Zpátky k rostlinkám: Jak dlouho jim trvá otočit se za světlem? Včera jsem na ně svítil 9 hodin, některé byly natočené směrem od světla a ani o kousek se nepootočily za světlem. 9 hodin je na to dost dlouhé doba ne?

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesil - začátečník 2018 balkon a foliovník :)

Příspěvekod petr.polasek » 07 led 2018 14:54

Většinou to trvá tak 2 dny, než se narovnají, ale je to individuální v závislosti na použitém světelném zdroji


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů