petr.polasek - sezona 2018

Naše chilli papričky v roce 2018
petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: petr.polasek - sezona 2018

Příspěvekod petr.polasek » 12 dub 2018 10:50

Dnešní update bude zatím bez fotek, nemám k dispozici foťák. Rostliny nabraly v růstu mohutné tempo. Použití Vitality Komplexu k původní kombinaci lignohumát - Chilli Focus se jednoznačně osvědčilo. Rostliny nevykazují známky přehnojení, ani nedostatku živin. Prakticky všechny Chinensky se větví, velikostí jsou větší, než minulou sezonu při výsadbě. Odrůdy C. Baacatum přesazené do litrových květináčů rostou téměř před očima. U okna mi tvoří hezkou zelenou záclonu. Zde si myslím, že se podařilo získat cenný náskok, aby plody stihly dozrát. Anuumky rostou nestejnoměrně, záleží na odrůdě. Všeobecně ale též pěkně prosperují. Jediné potíže, které jsem zatím zaznamenal, byla odrůda NuMex Suave Orange. Rostlinka neroste, lístky jsou velké okolo 0,5cm. Druhý exemplář se zastavil ve stadiu děložních lístků a dál nepopojel. Pěstování této odrůdy tudíž letos vzdávám, zkusím ji příští rok. Téměř všechny mé odrůdy klíčily letos nějak hůř. Zajímavé však je, že např. první vlna Peperoncin vyklíčila po 3 týdnech, druhá po 5 dnech; stejné osivo i podmínky. V tuto chvíli čekám už jen na kapie, okrasky se pěkně klubou. Nyní půjdou do pařníku další rostliny, např. afrikány, mochyně, popř. další. Vzhledem k lepšícímu se počasí jsou kytky pravidelně zvykány na světlo, zatím jde vše hladce, pár drobných spálenin je v normálu.

Příští report bude již s fotkami, určitě bude na co koukat, brzy nejen zde v mém vlákně ahoj Vám všem. Ať Vám Vaše rostlinky dělají radost :tiphat:

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: petr.polasek - sezona 2018

Příspěvekod petr.polasek » 15 dub 2018 22:43

Konečně jsem mohl pořídit pár fotek mého letošního snažení, tak se konečně podíváme na rostliny trochu blíže. Počasí už umožňuje slunění i otužování, takže využívám pro aklimatizaci každou možnou chvíli. Nyní ale již trochu podrobněji.
Tradiční pohled na hlavní pěstební koutek
46529
Okrasky stále klíčí, brzy půjdou přepikýrovat. Kapie se teprve klubou
46530
Velké sazenice venku na terase
46531
Prozatím se mi tento prostor zdá nejvhodnější, delší dobu je zde stín, což je dobré pro adaptaci, plné slunce sem svítí kratší dobu, takže rostliny si mohou zvykat na přirozené světlo s menším rizikem popálení.
Pohoda nedělního přesazování
46532
Nyní již k jednotlivým odrůdám. Takto vypadají Habanera
46533
jsou zde H. Red, Maya Red, Orange, Mustard, Yellow, Green a Chocolate (bráno zleva)
Pár detailů
46534
46540
46541
Toto jsou zástupci C. Frutecens
46542
Zleva Chilli z Thajska, Cilli z Izraele a 2x Tabasco
Takto se má k světu Chilli z Thajska
46543
a takto Tabasco
46544
Z odrůd druhu C. Anuum mám největší počet (ale to asi většina z Vás). Jsou ze všech zatím nejmenší; je to dáno pozdějším výsevem i nutností sít některé odrůdy ve více vlnách
Jalapeno Early a Summer Heat
46545
Jalapeno NuMex Pinata
46546
3 fialové okrasky a užitkové odrůdy v jednom
46554
Zleva Peru Purple, Bolivian Rainbow a Black Scorpion Tonque
Cayeny
46555
Zleva Red, Yellow a Purple
Anaheim
46556
Elephant´s Trunk
46557
Peperoncino
46558
Sladká odrůda z Maďarska
46559
Osivo je z loňské sklizně (čisté), odrůda odpovídá popisu Hungarian Sweet; vysel jsem i tuto odrůdu pro porovnání (rostlina vpravo)
Ring Of Fire
46560
Zatím jediný zástupce C. Pubescens - Rocoto Montufar
46547
Odrůdy C. Baccatum začnu slunit příští týden. Chci, aby napřed zesílily, při prvním pokusu o slunění mi je vítr trochu pocuchal. Zatím vypadají takto
46573
Celá rodinka
46562
Sakura již kvete
46563
Pohled na záhony, na jeden půjdou i papriky
46564
Pomocník přichází.............
46565
.................a provádí inspekci zahrady
46566
Tak kde začneme?
46567
Jaký záhon nám přidělí panička na papričky?
46568
Já bych bral tenhle
46569
Chvilka pro zamyšlení
46570
Budeme mít dost vody na zalévání?
46571
Dneska jsme toho stihli dost, není nad odpočinek
46572

Končím dnešní report, další bude brzy následovat. Sice zase nebudu mít kispozici foťák, to však (snad) nevadí. S následující dávkou fotek bude progres vidět o to lépe. Ať se Vám všem daří nejen v pěstování :tiphat:

EDIT: upraven odkaz jednoho obrázku

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: petr.polasek - sezona 2018

Příspěvekod petr.polasek » 17 dub 2018 13:47

Po rozsáhlejším reportu provedu malou rekapitulaci. Rostliny jsou umístěny ven prakticky po celý den, pokud to počasí umožňuje. Současné stanoviště jim poskytuje vhodné podmínky i pro tolik nutnou aklimatizaci na slunci. Zejména u Anuumek je pokrok vidět nejvíc; zesilují a pěkně rostou. Výživu dávám v tuto chvíli 1x za 4 dny. Kytkám toto tempo vyhovuje, projevuje se to hlavně zesilováním stonku, růst je též znatelný. Zde brzy udělám změnu, některé odrůdy stále májí málo živin (žloutnou listy). Jako první zkusím použít větší dávku oproti standardní, popř. zkrátím intervaly hnojení. Hnojím Chilli-Focusem, dále přidávám Vitality Komplex a lignohumát . Do finální výsadby zbývá měsíc, takže je tu dost prostoru ještě kytky dovypiplat. Ale zase to není tak dlouhá doba ne větší experimentování; každopádně se mi zejména u odrůd C. Baccatum podařilo vytvořit náskok tak, aby plody stihly dozrát. U Anuumek určitě taky, přinejhorším bude výsledek totožný s tím loňským (1 úroda). Chinensky a Frutecensky prosperují jako v minulé sezoně, ale i zde je vidět pěkný náskok; kytky jsou již větší než loni vysazované do finálu. Jediné Rocoto vypadá pěkně, ale nemám možnost vlastního porovnání. Nyní ale jednotlivé druhy podrobněji.

Všeobecně lze říct, že letos všechny odrůdy klíčily trochu hůř; déle a spousta helem. Některé odrůdy jsem musel klíčit ve více vlnách, překvapivě klíčily některé vlny výsevu rozdílně časově i počtem za použití totožného osiva. Podrobnosti u jednotlivých odrůd

C. Anuum:
Zde je znát, že byly vysety jako poslední. Jsou sice nejmenší, ale vzhledem k jejich rychlému růstu to krásně doženou. Většina z nich již nabrala pěkně rychlé tempo. S klíčením se vyskytly problémy hlavně s časem; některé odrůdy vykoukly až 3 týdny

C. Baccatum:
Oproti loňské sezoně jsou podstatně větší. Je to dáno hlavně jejich včasným přesazením a podporou růstu jak hnojením tak i umístěním. Ven půjdou až tento týden; vítr je měl tendenci ohýbat, tak jsem raději počkal, až pěkně zesílí. Jsou to asi nejrychleji rostoucí kytky. Zde trochu zvýším dávku výživy s přihlédnutím k jejich velikosti. Potřebuji je mít co nejvyvinutější, aby mi plody stihly dozrát. S klíčením v tomto případě nebyl problém, jedna odrůda (Aji Guyana) vyklíčila až na druhý pokus.

C. Chinenses:
I zástupci tohoto druhu se rozhodně nenechají zahanbit. Jsou pěkně velké, již se větví. Některé jsou zatím menší, je to dáno především tím, že mi tentokrát osivo hůř klíčilo. Problém je hlavně ve vzniku spousty helem, jedna odrůda vyklíčila až ve druhé vlně, jedna dokonce ve třetí. Jediným neúspěchem je NuMex Suave Orange. Kromě dlouhého klíčení a několika helem rostlinky nenarostly. Jedna sice nasadila pravé lístky, ale zůstala zakrnělá, druhá zůstala ve fázi děložních lístků. Příští rok ji zkusím znovu, ale osivo vezmu z jiného zdroje, abych zjistil, kde se stala chyba.

C. Frutecens:
Oproti loňské sezoně jsou rostliny větší a stonek doslova pokryt bočními výhonky. S těmito odrůdami jsem nezaznamenal sebemenší problém.

C. Pubescens:
Jediný zástupce tohoto druhu se má čile k světu. Zatím s tímto druhem nemám zkušenosti, takže není co porovnávat.

C. Galapagoense:
Jediná divoška, kterou jsem letos zkoušel, nevyklíčila. Ale rozhodně nějakou divošku klidně zkusím znovu, jejich pěstování může být zajímavé.

Mám toho letos trochu víc, zejména chci vypilovat pěstování odrůd C. Baccatum. Objednal jsem jim větší květníky a zkusím změnu umístění. Jinak pěstuji stejnými metodami jako loni s pár vylepšeními (příprava záhonu - folie, recyklovaný substrát, použití Vitality Komplexu). Uvidíme zda bude výsledek lepší oproti loňsku, ale i ten loňský byl dle mého názoru velmi dobrý.

Rekapitulace končí, hezký den Vám všem a přeji spoustu úspěchů :tiphat:

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: petr.polasek - sezona 2018

Příspěvekod Chozee77 » 17 dub 2018 21:44

Úžasná a parádní plantáž..za chvilku by to chtělo i pár otroků bych typoval..hihi 😀😎😇
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: petr.polasek - sezona 2018

Příspěvekod petr.polasek » 18 dub 2018 10:00

Myslím, že to nebude nutné, s pomocníkem to dáme :thumbup:

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: petr.polasek - sezona 2018

Příspěvekod Erben61 » 18 dub 2018 10:28

Tak nevím....... :dunno: asi máš radši kocoura než papričky.........Né vážně, máš to super, zahrádka pěkná, všecko úhledný, je vidět péče.Ať se daří i nadále. :respect: :wave: :tiphat:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: petr.polasek - sezona 2018

Příspěvekod petr.polasek » 18 dub 2018 11:21

Díky za pochvalu, moc si toho vážím.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: petr.polasek - sezona 2018

Příspěvekod petr.polasek » 22 dub 2018 14:56

V Tuklatech proběhla burza sazenic, tak se mi seznam Anuumek rozšířil o 2 kusy. Prvním je Pimiento de Padron, druhým je New Mexico Red (obě C. Anuum). Pimiento asi nemá cenu představovat, Druhá jmenovaná by měla být sladká paprika asi 20cm dlouhá, plody masitější. Uvidíme, jak se jim bude dařit.


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů