petr.polasek - sezona 2018

Naše chilli papričky v roce 2018
petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: petr.polasek - sezona 2018

Příspěvekod petr.polasek » 07 kvě 2018 15:50

Na vylepšení pěstování odrůd C. Baccatum se právě chci letos zaměřit. Loni mi venku plody nedozrály a nadto se mi u Aji Amarillo trochu vyskytly komplikace; kytka shodlia listy a než se zase rozjela, uplynul skoro měsíc. Letos jsem na ně šel tak, že jsem je chtěl nechat dát klíčit dřív; což úplně nevyšlo, ale hlavně jsem rostliny přesazoval tak, abych je co nejméně brzdil ve vývoji. Kromě toho jsem jim trochu změnil hnojení. K původní kombinaci Lignohumát a Chilli Focus jsem začal dávat Vitality Komplex (univerzální). Hnojím 1x za 4-5 dní a s přibývající velikostí postupně zvyšuji dávku (používám k odměřování injekční stříkačku). Zatím tato strategie vychází, uvidíme jak to půjde s vývojem ve finální nádobě; to ovšem zatím trochu předbíhám. Díky všem za pochvalu, vážím si toho.

EDIT: odstraněny překlepy

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: petr.polasek - sezona 2018

Příspěvekod chris » 07 kvě 2018 17:18

To pečlivé krmení trošku vysvětluje velikost, to just-in-time stěhování do větších je další díl skládanky :-)

Já to mám sice letos podobně, baccatum mám jako hlavní část pelotonu, akorát že jak je mám letos prvně, tak jsem je vysel tak o 3 týdny dříve než mi indoor podmínky dovolují.
Budu sledovat, porovnání s mými cíleně zpomalenými brutálním topnutím (nad první nebo nejvýše druhou dvojicí pravých listů) mne extrémně zajímá (kde dnešku ty moje mají pouhých 30-40 cm a právě se teprve začínají poprvé přirozeně větvit, z dvojitých výhonů po topnutí). Navíc i nadmořskou výšku máme nejspíš +- shodnou.

btw, i ty trable jsou podobné, taky Aji Amarillo, první semínko mi jako jedinné nevylezlo, druhý výsev z jiného zdroje ok, ale aktuálně je nějaká mírně neduživá, jestli mi poshazuje listy tak začnu podezřívat genetiku :-)

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: petr.polasek - sezona 2018

Příspěvekod petr.polasek » 07 kvě 2018 17:24

V mém případě to shození listů bylo s vysokou pravděpodobností moji vinou, dával jsem kytkám tehdy na přilepšenou trochu ledku vápenatého. Sice jsem dávkoval velmi opatrně, ale stačilo to. Takto mi nejspíš odešlo i Habanero Maya Red, které se na rozdíl od Aji nevzpamatovalo. Druhá Aji, která byla na záhoně, jela bez problémů. Chybami se člověk učí.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: petr.polasek - sezona 2018

Příspěvekod petr.polasek » 10 kvě 2018 15:29

Finální výsadba se blíží, už mi dorazily květníky na odrůdy C. Baccatum. Bohužel jsem si jednu rostlinu nalomil, snad to přežije :( Držte mi palec, je to zrovna Aji Amarillo, na které se těším.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: petr.polasek - sezona 2018

Příspěvekod petr.polasek » 13 kvě 2018 21:52

Počasí přeje, takže se můžeme pustit do další fáze letošní sezony - do finální výsadby. Asi každý má tyto momenty rád; na začátku roku se ladí seznam odrůd, pak se po výsevu čeká na první rostlinky, pak při pozorování sazeniček na finální výsadbu a nakonec na krásnou úrodu. A každou další sezonu se s přibývajícími zkušenostmi snaží pěstování vylepšit. I já jdu touto cestou, nebo se o to alespoň snažím. Takže se podívejme blíže.
U jižní stěny budou stejně jako loni umístěny odrůdy C. Chinenses a C. Baccatum, letos i 2 Anuumky
47214
U západaní stěny i letos naleznou své místo Anuumky; obrázek má již pořadové číslo 100
47215
Květníky mám stejné jako loni; nejmenší na předpěst, malé na okrasky a Frutecensky, střední na běžné Anuumky a Chinensky, letos jsem si pořídil ještě větší pro odrůdy C. Baccatum
47217
Takže vhůru do přesazování. Substrát mám recyklovaný z loňské sezony, smíchal jsem jej s čerstvým 50:50 a přidal k doplnění odpovídající množství perlitu. Do každého květníku jsem pak přidal velkou hrst granulovaného kravského hnoje, do květníků s odrůdami C. Baccatum jsem dal dvě hrsti. S předpěstem jsem si letos trochu víc pohrál, díky tomu jsou letošní sazenice o dost větší.
Takto například vypadá jedno z Habaner těsně před přesazením
47218
Chinensky těsně po přesazení
47219
Pro srovnání Chinensky z minulé sezony
38181
Musím říct, že se rostliny adaptovaly velmi rychle; takto již vypadají po cca 6 hodinách od přesazení
47224
Detail Habanera Chocolate
47225
U odrůd C. Baccatum je situace trochu jiná, po přesazení byly trochu svěšené, ale dávají se rychle dohromady. Přesadil jsem všechny odrůdy s výjimkou Aji amarillo, u které se mi nalomil stonek. Vypadá to, že se spravila, ale s výsadbou raději počkám ještě cca týden, nechci ji při manipulaci poškodit. Kromě toho ještě 2 kousky půjdou na záhon.
Takto holky vypadají
47226
U jižní stěny nebudou všechny kvůli pěstování rajčat a i místu mezi sebou. Některé budou dělat okrasné keře na terase.
Pohled na vysazené Anuumky u západní stěny
47237
Rozdíly ve velikostech jsou dány nerovnoměrným klíčením semen a díky tomu i nutnosti vysévat ve více vlnách, ale ten rozdíl brzy nebude znát; myslím si, že to doženou poměrně rychle.
Letos ale budou 2 Anuumky umístěny u jižní stěny, jde o italská Peperoncina a Piminetos de Padron. Důvod je jednoduchý - očekává se větší spotřeba a s tím plyne požadavek na rychlý růst a následné plození
47238
Odrůdy C. Frutecens a okrasky mají své místo na terase pod pergolou, umístil jsem k nim i odrůdu Apache
47239
Už se těším, až povyrostou fialové krásky; v tomto případě Black Scorpion Tonque, Peru Purple a Bolivian Rainbow
47241
Záhon jsem dnes nestihl osadit, vrhnu se na to zítra, každý den se počítá. Detailní fotky pořídím, až se rostliny trochu vzpamatují.

Ať se i vám dílo daří, a brzy u dalšího reportu ahoj :tiphat:

EDIT: odstraněny překlepy
Naposledy upravil 3 dne petr.polasek; celkem upraveno 27x.

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: petr.polasek - sezona 2018

Příspěvekod honzek86 » 14 kvě 2018 13:49

Na prvním místě palec hore :thumbup: krása pohledět. Na druhém místě: Tvůj experiment s chinenskami ve mě vzbudil pozornost :) chinensky z tvé minulé sezóny vypadají shruba stejně, jako budou při finálním přisazení ty moje. Jakým konkrétním způsobem sis u nich hrál s tím předpěstem, že máš takový náskok? Více jsi hnojil? Tvé podmínky pro předpěst jsou dost podobné těm mým, tak třeba budu moct nějaké finty okoukat :) doufám teda, že to není tím zrzavým kocourem, protože toho nemám :rofl2:
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html

Skřítek 7
Stálý člen
Příspěvky: 94
Registrován: 23 bře 2018 19:52
Reputace: 117
Obrázky: 0
Bydliště: Chrudim

Re: petr.polasek - sezona 2018

Příspěvekod Skřítek 7 » 14 kvě 2018 14:47

To je paráda! Klobouček. Určitě budu z tvého vlákna s dovolením čerpat příští rok inspiraci. Ty výsledky jsou obdivuhodný.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: petr.polasek - sezona 2018

Příspěvekod petr.polasek » 14 kvě 2018 21:52

Díky moc za pochvalu. Chinensky jsem vysel do Jiffy tablet, ale oproti minulému roku jsem rostlinky přesadil mnohem dříve; zpravidla ve stadiu, kdy začalo narůstat druhé patro pravých lístků. S výživou jsem letos začal taky mnohem dříve, loni mi kytky zesvětlaly a teprve pak jsem začal hnojit. Díky tomu člověk přišel o cenné týdny. Hnojím Chilli Focusem v kombinaci s lignohumátem. Letos jsem k uvedenému přidal ještě Vitality Komplex. Interval hnojení byl letos jednou za 4 dny. Toto tempo v mém případě kytkám vyhovuje. Loni jsem musel deficit živin doplňovat obden. Suma sumárum to časově vychází letos tak, že tableta byla umístěna do květníčku 10 dní od vyklíčení a za dalších 10 dní od přesazení jsem začal hnojit. Ředění dle návodu, každá rostlina dostala 10 ml roztoku (odměřování pomocí injekční stříkačky) jednou za 4 dny. První dávka byla o poloviční koncentraci, abych rostlinu nepřehnojil. V další fázi růstu pak činila dávka 20 ml. Substrát na předpěst použivám výsevní od Forestiny, tablety originál Jiffy. Přisvěcování činilo cca. 12 hodin denně. Podobně jsem takto letos jel všechny odrůdy. Jen u Baccatum jsem provedl navíc přesazení do 1l květníku, abych kytky nebrzdil. Zde jsem dávku výživy postupně zvyšoval na 40 ml.
Naposledy upravil 1 dne petr.polasek; celkem upraveno 14x.


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů