Hnede skvrny u zil listu, dirky

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Hnede skvrny u zil listu, dirky

Příspěvekod stankar » 04 čer 2017 11:10

Zdravim,

Nevim, proc je v archivu to super vlakno "Problemy s listy chilli paprik", kde se mohlo nadale prispivat... no nic, tak vytvorim vlastni.
Uz nejakou dobu koumam a snazim se odstranit problem na mych Fatalii White. Na starsich listech se objevuji hnede skvrny vedle zil a dochazi nekde i k proderaveni pletiva. Objevuje se to nyni i na nekterych stoncich. Parazit to na 90% nebude, prohlidl jsem je obe, ani v hline krome smutnic nic neni. Hnojim stale hosticema, ale jen jednou za 2 tydny, pak prokladam mineralnim vapnikem a lignohumatem. Zalevam podle potreby, nekdy jednou za 4 dny, nekdy obden, neprelevam.
Na netu jsem nic nenasel, spise to vypada na nedostatek nektereho z prvku, predpokladam, ze N, to napovidaji i svetlejsi listy a tenke stonky.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Budu rad za kazdou diagnozu, muzem pak dale testovat na obou mych rostlinkach, pokud budu mit prostredky k dispozici

Uživatelský avatar
matoha
Stálý člen
Příspěvky: 1321
Registrován: 21 čer 2016 17:16
Reputace: 564
Obrázky: 0
Bydliště: košice.pre niekoho je to už predná ázia prípadne ďaleký východ :)

Re: Hnede skvrny u zil listu, dirky

Příspěvekod matoha » 04 čer 2017 12:27

podobné sa robilo aj mne najprv na niektorých rastlinách na listoch od stonky a trochu väčšie fľaky neskôr aj dierky.nechal som to tak keďže som sa chystal presádzať a po presadení sa rastlinky postupne zotavujú.teraz som tie hnedé fliačiky objavil na jednej rastline ale iba na vyšších poschodiach a takmer výlučne na okrajoch listov.nechal som to zatiaľ tak neviem čím to je keď si mam tipnúť nám miešaných viacero substrátov takže by to mohlo byť nejaké svinstvo z niektorého substrátu nejaká hniloba ale je to iba môj tip.hľadal som na nete nenašiel som nič podobné.urobím edit pridám foto

38808

38807
2019 2018
2017 2016
ak mi niekto chce napísať poprosím radšej klasickú správu lebo čet cez mobil nevidím a cez pc tu skoro nechodím.ď ;)
:rollbaby:

Uživatelský avatar
Zrzek
Stálý člen
Příspěvky: 1041
Registrován: 19 říj 2014 22:11
Reputace: 821
Obrázky: 0
Bydliště: Přerov 212m.n.m

Re: Hnede skvrny u zil listu, dirky

Příspěvekod Zrzek » 04 čer 2017 12:51

Druhá fotka : Kraje listu takhle "schnou" při nedostatku draslíku K + Mg
U té první fotky netuším. Loni když jsem měl nějaký podobný problém a nevěděl jsem co s tím, dostaly kytky postřik Wuxalem (vápník + mikroprvky)

Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: Hnede skvrny u zil listu, dirky

Příspěvekod stankar » 04 čer 2017 13:00

matoha píše:
04 čer 2017 12:27
teraz som tie hnedé fliačiky objavil na jednej rastline ale iba na vyšších poschodiach a takmer výlučne na okrajoch listov.nechal som to zatiaľ tak neviem čím to je keď si mam tipnúť nám miešaných viacero substrátov.
Diky za prispevek :tiphat: to, co mas ty je urcite neco jineho, protoze mas listy zdrave zelene, akorat pak kolem tech hnedych ploch zloutnou, to je vide na tom druhem obrazku. To mi delaji taky nektere rostlinky a je to mam dojem z prehnojeni, protoze to v podstate zacina od spicky a jede po okraji listu. Takze tvuj problem je trosku jiny a myslim si, ze na to substrat vliv nema. Ja mam dokonce dojem, ze mi to dela jedno specificke hnojivo, ale az tak odzkousene to nemam.

Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: Hnede skvrny u zil listu, dirky

Příspěvekod stankar » 04 čer 2017 13:10

Zrzek píše:
04 čer 2017 12:51
Druhá fotka : Kraje listu takhle "schnou" při nedostatku draslíku K + Mg
Drasliku maji dost, ten dodavam jako mineralni hnojivo PK vsem rostlinam, ale jen jednou za mesic nebo tak, Fatalii je dostaly tusim jen jednou. Mg je jediny prvek, ktery zvlast nemam jak dodat, takze je to mozne, ale nejsem si jisty tim N, fakt maji svetlejsi listy oproti ostatnim (kdyz nepocitam ty uplne tmave prehnojene :D )

Uživatelský avatar
matoha
Stálý člen
Příspěvky: 1321
Registrován: 21 čer 2016 17:16
Reputace: 564
Obrázky: 0
Bydliště: košice.pre niekoho je to už predná ázia prípadne ďaleký východ :)

Re: Hnede skvrny u zil listu, dirky

Příspěvekod matoha » 04 čer 2017 13:24

tie dve foto čo som postol ja môžu byť samozrejme dva rôzne problémy a pravdepodobne aj sú.ten prvý sa podobá na problém z článku mal som to aj ja žlté okolo hnedého.konkrétne list fatalii
38810
2019 2018
2017 2016
ak mi niekto chce napísať poprosím radšej klasickú správu lebo čet cez mobil nevidím a cez pc tu skoro nechodím.ď ;)
:rollbaby:

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Hnede skvrny u zil listu, dirky

Příspěvekod Kendy » 04 čer 2017 14:05

Co se týče zmíněného tématu.

Je tady post56542.html#p56542. Tobě se tam nazadařilo poslat příspěvek?

To není nějaká výčitka. Nevadí mi další téma. Jenom nevím, jestli je s tím tématem nějaký problém.

Co se týče listů a nedostatku stopových prvků. On může v substrátu být. Chemismus přijímání prvků kořeny je dost složitý. Mnoho prvků se blokuje navzájem. Pokud je v substrátu moc něčeho, tak kytka přestane přijímat něco jiné.

Nevím, jestli je to zrovna tvůj problém. Ale často bývá řešením přestat hnojit (nebo alespoň přestat přidávat další stopové prvky) a použít wuxal (nebo něco podobného). Kytka dostane co potřebuje na list a tím se obejde problém s přijímáním stopových prvků kořeny. Tím, že přestaneš přidávat další stopové prvky do substrátu, tak dáš kytce šanci si ty poměry v substrátu srovnat.

Jestli nedostaneš lepší radu, tak zkus ten wuxal tak na 3-4 týdny a přihnojuj něčím bez stopových prvků.

Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: Hnede skvrny u zil listu, dirky

Příspěvekod stankar » 04 čer 2017 14:41

Diky Kendy :thumbup: To tema jsem prehledl, ale vim, ze bylo v archivu neco hodne velkeho na problemy s listy. Pokud jdou nase prispevky v tomto tematu presunout, tak by to bylo asi rozumnejsi :)

Hnojim prave tekutyma Hosticema na papriky a ty stopove prvky neobsahuji, pokud se nepltetu, takze by to mohl byt onen chybejici Mg. Kazdopadne misto toho Wuxalu muzu pouzit Plagron Alga Bloom, ktery obsahuje i stopove prvky vcetne Mg, da se aplikovat taky na list ;) Na tu druhou se teda "vybodnu" a prestanu uplne hnojit, jen budu zalevat vodou s lignohumatem.

Za 2 tydny postnu fotky, jak to dopadlo, diky pratele :tiphat:


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů