TerasovaSahara 2017

Naše pěstitelské snažení v roce 2017
petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod petr.polasek » 21 čer 2017 14:27

Jalapena v technické zralosti mají tendenci strupovatět, pak červenají. Je to ale různé podle odrůdy i pěstebních podmínek.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 21 čer 2017 14:43

Dík, tak ještě počkám než doufejme za pár týdnů uvidím na prvním plodu náznak červenání, pak nějaký o maličko mladší půjde pod kudlu. Mlsnou hubu holt vyřeším prozatím v ledničce :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 21 čer 2017 15:00

21. červen: jahody: rujana mne právě dnes, 77 dní od vysetí semínek, obdarovala prvními ráno třemi, večer už 6 květy.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 21x.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 21 čer 2017 15:24

salát: už skoro 2 měsíce si každodeně pochutnávám na listech salátu k česání, dva až tři sloty stačí bohatě průběžně zásobovat domácnost. A tak jsem si před několika dny řekl, že si cvičně otestuju co tak asi vyvádějí velkopěstírny dodávající pro masový konzum a dal jsem cíleně, jen pár rostlinkám, příhodnou výživu na list.
Dnes uzávěrka testu a výsledek je přesně dle očekávání: přírůstek plochy-hmoty-velikosti listů během pár dní je tak 250-300% více než u přirozeného vývoje s výživou jen kořeny. A ztráta intenzity chuti je na podobném procentu, rozdíl je nebetyčný, ta "přifouklá" zelená hmota nemá skoro žádnou chuť.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 21 čer 2017 17:20

Tedy včerejší a dnešní počasí je fakt masakr, polyká to vodu po konvích, ale taky to roste a mění se hodinu od hodiny.

Ono se řekne, keříčkové rajče...takto vypadá poté co jsem ho musel poněkud ostříhat aby měli vedlerostoucí peperoncina šanci. A to jsem uvažoval že tam zasadím místo jediného dvě, že jedno je málo...
39347

Kouknu z okna a... Salsa verde :-)
39348

Jala ze semínek během posledních 24 hodin bleskově tvoří horní krycí patro a pod ním otevírají květy.
39349

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 22 čer 2017 14:00

@MartinS: ať neplevelím Komarovi jeho vlákno: ad post57657.html#p57657
Dík, jsem pár kiláků proti proudu od tebe, převladající směr větru-srážek je u mne naštěstí zvenku pražské kotliny, takže třeba splachy Radotínský cementárny mne, na rozdíl od tebe, míjej, ale i tak jsem pod celopražskou pokličkou, takže minimálně nějaká ta kyselost v důsledku oxidů dusíku se určitě projeví.
Sice míchám s vodovodní, ale budu to muset výhledově přeměřit trošku pořádněji, jak vodu tak hlavně půdní výluh, v rychlosti jsem vodu v sudu vzal orientačními papírky co jsem měl zrovna po ruce (měřícími tak nějak plus mínus autobus) a moc se mi nelíbilo co jsem viděl. I ten akutní nedostatek vápníku u rajčat by pak byl o maličko pochopitelnější...

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 22 čer 2017 16:45

Sice jsem tu včera mlel něco o tom jak si týdny počkám atp...ale to bylo před slunovratem, to se nepočitá, takže:

:jalapeno: První ochutnávka :jalapeno:
Dneska jsem dokázal sám sebe přesvědčit (ani to nedalo moc práce), že ta nepatrná přiměs žluté v zelené barvě pár plodů je "vlastně prakticky červená" a jal se jala ochutnávat.
Vzal jsem raději jednoho z prcků abych omylem sesežral největší, první plody, které chci na semínka.
39363

Teda, tak to je jinej level, takto začerstva z rostliny. Jestli jsem se trošku bál že mi bude chybět nějaká jedna pálivější odrůda, tak, pokud budou ostatní plody shodně pálivé, se už nebojím.
Prsty to sice (jako třeba ten krabičkový scotch bonnet) nekouše, ale že bych se po jala z hypermarketové krabičky opotil, tak to se mi taky nestává. Pokud bych měl pálivost k něčemu přirovnat z lidlácké krabičky, tak asi k Serenade (což je předpokládám Serrano), prostě někam mezi 12-20k SHU.
Chuť u tohodle prcka (11,5 g) už parádně papriková, klasická šťavnatost jala, snad možná v jednom malém kousku ještě opravdu nepatrně nahořklost mladého plodu.
39364

Ono se té větší pálivosti ani nedivím, jednak u jala se afaik může lišit plod od plodu a pak taky:
"If the jalapeño plants were stressed by increased salinity in the water, erratic watering, temperature, light, soil nutrition, by insects, or illness this will increase the pungency of the produced jalapeños."

Takže když si to projdu:
increased salinity in the water: NE
erratic watering: ANO
temperature: ANO
light: ANO
soil nutrition: ANO
by insects: ANO
or illness: ANO
tak se ani nedivím :-)

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod Kendy » 22 čer 2017 19:59

Serenade a Serrano jsou opravdu dvě různé odrůdy, která nemají nic moc společného.

Serenade je F1 hybrid, který má základ v Jala..

Serrano je něco úplně jiného. Kytka je to pěkná (vizuálně pěkná), ale mě teda neoslovila. Jeden rok jsem ji měl, ale už asi mít nebudu.

Jala obecně nejsou moc ostrá. Snad krom Numex pinat a možná i nějakého dalšího druhu. Ale u tak nízkých SHU, jako mají jala, je hodně poznat nevyrovnanost.

Když má nějaká odrůda XY SHU, tak to nemá každý plod. Je to jakýsi průměr z mnoha plodů. Výrazně v palu se mohou lišit i dva stejně velké a stejně zralé plody na jedné větvi ve stejném rozvětvení.

U hodně ostrých odrůd chilli to až tak poznat není. Stejně to pálí "hodně", ale tady u těch slabších jsou ty rozdíly cítit hodně. Jeden plod je skoro sladký a druhý z té stejné kytky ti vžene slzy do očí. Zvlášť za syrova a když s tím nepočítáš. Ono vůbec annumky mají takový zákeřný pal. Jistě se to hodně liší, ale většinou je to tak, že pal nastupuje hodně rychle a pálí hlavně vpředu. Na rtech a vpředu na jazyku. Je to trošku jiné, než u chinnesek. Nezřídka se stane, že člověka zvyklého jíst hodně ostré chinnesky pěkně potrápí i annumka s relativně nízkým SHU. Ale je to opravdu individuální.


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2017“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů