Growbox pro předpěst

Pokročilé techniky pěstování chilli
Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod Kendy » 10 úno 2017 09:57

Ano. Výměna do obyváku. Což občas může přinášet problém. Pokud bude venku delší dobu pršet, tak vzroste i vlhkost v obýváku. Počítám s nějakou "inteligencí" programu, který to bude řídit (a který musím napsat). V případě, že venkovní (v obýváku) vlhkost bude moc vysoká (stejná, nebo vyšší než v boxu), tak pozastaví výměnu vzduchu z důvodu snížení vlhkosti. Může i po nějakou dobu pozastavit kompletní výměnu vzduchu kvůli "dýchání" rostlin. Nicméně výměnu kvůli teplotě zastavit moc nemůžu. To bude řešit až při programování.

Box bude umístěn u stěny, která je naproti stěně s okny a kousek od dveří. Ta fotka (s materiálem), kterou jsem poslal, je vlastně místo finálního umístění. I když později ta knihovna zmizí a box se posune doleva. Nasávací otvory budou zprava (ke dveřím - mám strach, že by mi někdo mohl box posunout a nasávací otvory přitisknout k dalšímu nábytku), odvětrávací dozadu. Odvětrávací zevnitř kryté lištou. Podmínkou bylo nerušit ani světlem. Takže zevnitř bude muset být štěrbinové odvětrání.

BTW. Teď jsem si všiml, že se mi zbláznil foťák a při včerejší výměně baterek začal do fotek přidávat divné datum.

Uživatelský avatar
matoha
Stálý člen
Příspěvky: 1321
Registrován: 21 čer 2016 17:16
Reputace: 564
Obrázky: 0
Bydliště: košice.pre niekoho je to už predná ázia prípadne ďaleký východ :)

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod matoha » 10 úno 2017 10:09

odvetrávanie vlhkosti smerom dozadu na stenu možno nie je najlepší nápad
2019 2018
2017 2016
ak mi niekto chce napísať poprosím radšej klasickú správu lebo čet cez mobil nevidím a cez pc tu skoro nechodím.ď ;)
:rollbaby:

pan_klobouk
Stálý člen
Příspěvky: 414
Registrován: 12 led 2016 21:06
Reputace: 250
Obrázky: 0
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod pan_klobouk » 10 úno 2017 10:15

Nemas to snadny,ja jsem rad za sklep ,kde mam stalych 21 stupnu a nikdo mne tam nebuzeruje :D
pan_klobouk

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod Kendy » 10 úno 2017 10:26

matoha píše:
10 úno 2017 10:09
odvetrávanie vlhkosti smerom dozadu na stenu možno nie je najlepší nápad
Já vím. Ale bude tam dostatečná mezera a zase až tolik vlhkosti tam nebude. Alespoň doufám. Navíc odvětrání půjde do "teplé" vnitřní zdi. Pokud to nějak rozumně naprogramuju, tak nebude velký rozdíl mezi teplotou zdi a teplotou odvětrávaného vzduchu a rozdíl ve vlhkosti nebude taky veliký. Nepočítal jsem to, ale na rosný bod se snad nedostanu. Chci to mít tak (viz "chytré" řízení ventilátoru), že budu ventilátor spouštět častěji, ale na nižší otáčky (snížím hluk) a výkon budu zvyšovat, jenom když budu mít problém s chlazením.

Já si až tak moc vybírat nemůžu. Nahoru to nejde. Riskuju, že mi na větracích otvorech budou chrnět kočky. A taky z estetických důvodů. Sice tam hodlám mít krycí mřížky, ale přece jenom je lepší (IMHO) aby nebyly vidět.

Ale přesto počítám s tím, že můžu mít problémy. Pak bych holt musel dodělat další větrací otvory někam jinam a překousnout estetickou stránku věci.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod Kendy » 10 úno 2017 10:34

Tak jsem si ten rosný bod spočítal.

Při teplotě odvětrávaného vzduchu 28 stupňů a relativní vlhkosti vzduchu 60% je rosný bod 19.5 stupně.
Při teplotě odvětrávaného vzduchu 28 stupňů a relativní vlhkosti vzduchu 70% je rosný bod 22.0 stupňů.

Při teplotě odvětrávaného vzduchu 25 stupňů a relativní vlhkosti vzduchu 60% je rosný bod 16.6 stupně.
Při teplotě odvětrávaného vzduchu 25 stupňů a relativní vlhkosti vzduchu 70% je rosný bod 19.1 stupňů.

Pokud bude teplota zdi vyšší, než je rosný bod, tak se tam nemůže srážet vlhkost.

Vzhledem k tomu, že je to vnitřní zeď, tak to myslím můžu zařídit a naprogramovat to tak, že budu předpokládat teplotu venkovního vzduchu stejnou jako teplotu zdi. Ona bude většinou vyšší, než teplota vzduchu v místnosti (vnitřní zeď-v noci si bude držet teplotu lépe, než vzduch). To se uřídit dá. Stačí nenechat vylézt vnitřní teplotu nebo vlhkost moc vysoko.

Edit: Doplněny údaje pro teplotu 25 stupňů.

Uživatelský avatar
mab
Stálý člen
Příspěvky: 320
Registrován: 05 črc 2016 17:13
Reputace: 401
Obrázky: 0
Bydliště: Vyškov

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod mab » 10 úno 2017 10:42

Předpokládáš v boxu 28 stupňů?
To je hodně na sazenice ne?

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod Kendy » 10 úno 2017 10:44

mab píše:
10 úno 2017 10:42
Předpokládáš v boxu 28 stupňů?
To je hodně na sazenice ne?
Už jsem tam doplnil i těch 25. Nepředpokládám 28 stupňů. Počítal jsem to pro mezní hodnoty. Kdyby věci šly špatně.

Edit: Navíc je tam přece jenom mezera a teplota i vlhkost vzduchu se o něco sníží, než "narazí" na zeď.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod Kendy » 11 úno 2017 14:12

Tak jsem si dnes dopoledne dal takové malé cvičení a přípravu. Pár fotek je nepříliš ostrých, omlouvám se předem.

Chtěl jsem si pár věcí zkusit a zjistit, kde by mohl být problém.

Začal jsem s výrobou přípravku na vrtání. Hodlal jsem vyzkoušet spoje jak na kolíky, tak na konfirmáty. První přípravek byl na vrtání s průměrem 5mm pro konfirmáty 5x50.

Hranolek 19x23 postavený výšku. Lamino má taky šířku 19mm. Okolo hranolku odměřená čára, abych mohl zkontrolovat, že vrtám rovně. Uprostřed šířky hranolku značka pro vrtání.
36416

Provrtáno. Docela jsem to trefil.
36417

K hranolku je přivrtaná vodící lišta. Neměl jsem dostatečně malé vruty, použil jsem trošku větší. Předvrtal, ale i tak mi se mi lišta naštípla. Rozhodl jsem se, že mi to nevadí. Sešrouboval a zabrousil.
36415

A dokreslení "zaměřovacích" čar. mizerná fotka.. Já vím.
36418

Na truhlářské kolíky potřebuju to stejné, ale pro průměrem 8mm. Už ale můžu pro předvrtání použít přípravek pro průměr 5mm. Vodící lišta drží přípravek rovně. A přípravek drží rovně vrták. Nebo tomu alespoň pomáhá.
36420

Další postup výroby je stejný. Uříznout vodící lištu, Přišroubovat, zabrousit, nakreslit zaměřovací čáry. A výsledek.
36421

A k tomu příprava vrtáků.
Pětku pro předvrtání celé délky konfirmátů není třeba řešit. Vrták sám o sobě má dobrou délku.
Sedmička pro vyvrtání hladké části konfirmátu. Páskou je vrták zkrácený na 1cm.
Osmička pro vrtání do desky naplocho. Zkráceno na 38mm. Kolíky mají 35mm. Na každé straně by měl zůstat 1mm a lepidlo. Takže v ploše 15mm + 23mm na výšku přípravku.
Druhá osmička na vrtání do hrany. Zkrácená na 45mm. 22 v hraně + 23 na přípravek. Když odečtu výšku přípravku tak je to 22+15. Tedy 37mm. Což je těch 35 na kolík a 2mm rezerva.
A poslední je devítka na zahloubení v ploše pro hlavu konfirmátoru. Není zkrácená. Stačí s ní jenom lehce otřít.
36427

A malý test. Vzal jsem nějaký starý kus lamina z rozbité skříně a kus uřízl. Ani jsem moc nepodřezal.
36423

Oba dva kusy k sobě přiložil, srovnal je a rozkreslil umístění. Jsou označené hrany (kdyby toho bylo víc, tak abych věděl, co patří k sobě). Označené místo pro Konfirmát (S jako šroub) a Kolík (K jako Kolík) a kolmice přes místa umístění pro zaměření přípravku.
36424

A tohle je to zaměření.
36425
36426

Navrtáno, sestaveno a sešroubováno. tohle je pohled na vnitřní hranu, a zbytek záměrných čar. Vcelku mi to vyšlo a i po sestavení mi všechno na sebe sedí.
36422

Pro jistotu jsem si to střihnul celé ještě jednou. A dopadlo to obdobně.

Nicméně jsem zjistil následující. Když jsem páskou omotával vrtáky, tak jsem použil jenom malý kus pásky. Což byla chyba. Po několik vrtáních se páska trhala a nezastavovala správně vrták. U toho druhého pokusu jsem při vrtání díry do plochy s hloubkou 15mm projel skrz. Nijak moc by to nevadilo. Kolík v tom bude zalepený, drželo by to a díru by tak jako tak schovala lišta. Ale na vrták přidám víc pásky. O hodně víc.

V nejbližší době si už materiál rozměřím na ostro a jdu do toho.


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů