sezona 2017

Naše pěstitelské snažení v roce 2017
Krajinka
Stálý člen
Příspěvky: 335
Registrován: 16 úno 2017 20:20
Reputace: 311
Obrázky: 0

Re: sezona 2017

Příspěvekod Krajinka » 15 kvě 2017 05:33

:thumbup: Krásné!
Náhoda je matka všech proměn.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: sezona 2017

Příspěvekod petr.polasek » 15 kvě 2017 10:51

Děkuji

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: sezona 2017

Příspěvekod petr.polasek » 17 kvě 2017 13:59

Tak mám chvilku čas na malou rekapitulaci a nějaké postřehy z mého dosavadního snažení. Od výsevu do finálního přesazení uběhlo zhruba 3,5 měsíce v případě odrůd C. Chinenses a Frutecens (chilli z Izraele), u ostatních rostlin o měsíc méně. Při porovnání výsevu ve smyslu substrát vs. Jiffy lze konstatovat, že rozdíl ve velikosti kytek moc velký není, dále se dá říct, že kořenový systém se lépe vyvíjí v Jiffech. S tabletami je každopádně lehčí manipulace a méně "špinění." Co se týká růstu, nebyl problém s Chinenskami, s Anuumkami jsem se setkal s padáním a žloutnutím listů odspodu. Je to trochu paradox, dle četných pramenů bývají problémy spíš s Chinenskami. Je ale možné, že to bylo tím, že jsem nechal Anuumky dlouho růst v Jiffech (nebylo místo na květníky). Co se hnojení týče, bylo by lepší s ním začít cca. 14 dní od přesazení, já začal cca. za měsíc, když listy začaly světlat. Hnojil jsem plnou dávkou Chilli-Focusu 1x za 2 dny. Ve chvíli, kdy se listy Chinensek začaly opět tmavnout, prodloužil jsem interval hnojení 1x za 4 dny. Co se jiných problémů týče, nic výjimečného jsem až na pár smutnic nepozoroval. Květy, pokud se vytvořily, poctivě stále vyštipuji, než je kytky začnou shazovat samy. V minulém příspěvku jsem psal, že se mi na dvou kytkách vyskytly mšice. Po přesazení a umístění všech rostlin natrvalo ven mšice zmizely. Ale zbraně mám radši v pohotovosti. Všechny rostliny v květnících mají hnojivo ze substrátu a k tomu trochu kravského hnoje, až se rozjedou, dám jim něco s větším obsahem dusíku, aby se pořádně nasadily na růst. Likviduju šneky, nějak jim zachutnalo moje Habanero Yellow :rn: Teď projedu obchody a koupím tyče na vyvazování. na Chinensky asi 80cm, na Anuumky 1m, na Baccatum 1,5m nebo raději možná 2m :smart: Frutecensky tvoří keříky, ale možná bude vhodné k něčemu zajistit hlavní stonek - uvidíme. Víc mě zatím nenapadá, rád uvítám Vaše rady a připomínky.

Ať Vám kytky rostou a brzy zase ahoj u dalšího reportu :tiphat:

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: sezona 2017

Příspěvekod petr.polasek » 22 kvě 2017 22:54

Od přesazení do finálních nádob uplynul pouhý týden a kytky se pěkně rozjíždějí. Na fotkách vypadají zatím stejně, ale detaily prozradí víc. Chinenskám (Habanerům a superpálivkám) již raší postranní výhonky. Je sice i pár listů spálených, ale řekl bych, že je to takto v normálu.
takto holky vypadají
38384
Detail sazenice Habanero Orange. Větvit se začala jako první svého druhu ještě v květináčku
38385
Květ jsem uštípl a poupata postupně odstraním taky. Ostatní Chinensky již nové na nové květy nenasazují.
Anuumky a Baccatum vypadají takto
38387
I u nich je znát progres. Většině z nich taky rostou postranní výhonky, pouze Aji Amarillo zatím nic. Nejspíš zatím buduje kořenový systém a potom se rozjede nebývalým způsobem. U kytek je jedna rostlina izraelského chilli.
Jalapeno NuMex Pinata již jede pěkně. Je to jediná kytka se kterou byl nějaký problém. Takto vypadala ještě nedávno
37936
Po přeszaení do většího květníčku se rozjela
38040
A takto vypadá dnes
38388
Cayenny taky nevypadají špatně, tohle je konkrétně Cayenne Purple
38389
Anuumky již začínám pomalu vyvazovat, některé rostou křivě. Aji mají oporu od přesazení kvůli výšce.
Pomocník hlídá zbylé sazenice
38390
Přepikýrované sazeničky se pěkně rozjíždějí. Pár jich půjde do záhonu, do květináčů a zbytek rozdám
38391
I kytky na záhoně se chytly. Jedou sice trochu pomaleji, ale taky je vidět progres
38409
Světla mají dost, listy se vybarvují tmavě. Třeba tady na Korálu. Ale na fotce je to hůř vidět
38410
Maďarské kápii jsme udělali místo též u jižní stěny
38411
Okrasky samořejmě jedou taky. Přesadil jsem k nim již i Peru Purple, chtěl jsem to udělat příští týden, ale rozjela se v kořenáčku tak, že ji nechci brzdit
38412
Neznámá okraska stále kvete a nasazuje na plody. První uzrálé nechám na semena. Nyní ji asi přikrmím něčím s dusíkem, aby ještě popojela
38386
Všem kytkám, které byly vysazeny minulý týden, jsem dal lignohumát a poloviční dávku tekutého hoštického na rajčata a papriky (N-P-K 7-4-6). Přehnojení se nebojím, kytky to mají kam skládat (světlejší listy). Je vidět, že jim to prospívá, 24 hodin od aplikace se jim listy nekroutí, ani se neprojevuje nic dalšího závadného. Příští týden již dostanou plnou a pak se uvidí. Plánuji příští týden nebo nepozději za 14 dní vysadit zbytek sazenic, tj. italská Peperoncina, Ring of fire a Rawit Chilli. K tomu ještě 2 odrůdy od kolegy v práci a výsadba jest dokonána.

Ať se Vám všem daří, ahoj u dalšího reportu a možná i dřív :tiphat:

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: sezona 2017

Příspěvekod petr.polasek » 06 čer 2017 11:03

Tak jsem zpět z dovolené a shlédnul kytky. Některé jedou jak o život, u některých se vyskytl problém. Více včetně fotek brzy v reportu.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: sezona 2017

Příspěvekod petr.polasek » 12 čer 2017 09:43

Tak mám konečně trochu času a mohu sem dát další report. Fotky jsou sice týden staré, ale pak pro další srovnání budou asi nejvhodnější. Situace se mění prakticky den ode dne a je vidět, že kytky nabírají na síle. Oproti době výsadby jim zmohutněl stonek (asi 3x větší průměr), jen výšku zatím některé rostliny ještě nenabraly. Tímto okamžikem asi přestanu vyštípávat květy, ať je nějaká úroda. Období velkých veder přežily prakticky všechny kytky, jen u dvou se vyskytly potíže. Rostlinám jsem dal na přilepšenou tekuté hoštické v poloviční koncentraci, o týden později trochu ledku vápenatého. To byla možná chyba, ale je možné, že se dalo dohromady víc faktorů (obzvlášť to tropické počasí). Více samozřejmě je zřejmé na jednotlivých obrázcích.
Chinensky 3 týdny od výsadby (počkejte na fotky současného stavu)
38950
Habanero Orange týden od výsadby
38385
a stejná rostlina o 14 dní později
38951
Zde se dostáváme k prvnímu problému. Toto je Habanero Maya Red, rostlině opadaly všechny staré listy, ponechala si pouze nové. Zatím se moc nehýbe, uvidíme, co s ní bude dál. Je možné, že jsem jí ublížil tím ledkem, na stranu druhou tato odrůda shazuje u mě listy "křivým pohledem," třeba pak překvapí. Je pravda, že přece jen pár lístků vyrostlo. Teď jí dávám pouze čistou vodu a nezbývá než čekat
38952
Je to ale jediná Chinenska, u které se vyskytl nějaký malér. Ostatní mohutní vysokým tempem. Takto pro změnu vypadá Bhut Jolokia
38961
Takto vypadají Anuumky a Baccatum. Od kolegy z práce mi přibyl Bishop´s Crown a Cayenne Yellow. Jistě si všimnete toho holého stonku
38953
Takto opadala Aji Amarillo. Je možné, že se jedná o stejný případ jako u Habanera Maya Red
38954
Ta na záhoně je ale v pohodě (rostlina na obrázku vlevo)
38955
Je možné, že je to způsobeno použitým ledkem, ale do každého květináče přišlo jen pár granulí. Ostatním kytkám bych řekl, že to prospělo v kombinaci s Hoštickým a lignohumátem (týdenní odstup mezi aplikacemi). Uvedená Aji ale obrazila a rozjíždí se.
Jediná Anuumka, která zatím stagnuje, je Jalapeno Early
38960
Má ale spoustu malých lístků a určitě z ní něco bude.
Neznámá okraska na parapetu. Spousta nezralých plodů, budu se snažit ještě podpořit růst; výhonků má spoustu
38962
Kytky na záhoně se pomalu rozjely. Včera jsem utrhl první dva plody, aby kytky ještě povyrostly. Pomohu jim hoštickým a lignohumátem. Za týden ale udělaly velký pokrok
38963
Řada okrasek a paprik na semena. Všechny jedou pěkně, přibyly nové kousky. Více v detailech
38964
Neznámá odrůda chilli z Maďarska se rozjela velmi svižně. Na obrázku druhá zleva těsně po výsadbě
38192
Aktuální stav
38965
A takto vpadají Sichuan 7 Star (vlevo) a Poinsettia Chilli (vpravo)
38966
K nim přibyly 4 nové kousky. 2x Peperoncino, Ring Of Fire a Rawitt Chilli
38967
Jak jsem již psal, fotky byly pořízeny před cca. týdnem a některé kytky již vypadají jinak. Koncem týdne opět rostliny nafotím a popíšu aktuální stav. Něco jde lépe, něco hůř, ale drtivá většina rostlin prosperuje, ale jsou poněkud nižší (Anuumky). Snad se mi nějak podaří je přimět k tomu, aby ještě vyjely trochu do výšky. Jako vždy uvítám Vaše postřehy, rady i kritiku.

Přeji Vám hezké letní dny a ať se Vám všem daří. Ahoj u dalšího reportu a určitě i dříve :tiphat:

EDIT: opraveny překlepy a zlikvidována invaze mšic
Naposledy upravil 2 dne petr.polasek; celkem upraveno 13x.

Uživatelský avatar
komar
Stálý člen
Příspěvky: 95
Registrován: 12 pro 2016 15:45
Reputace: 77
Obrázky: 0
Bydliště: Zlín

Re: sezona 2017

Příspěvekod komar » 12 čer 2017 09:55

Ahoj, máš krásné kytky. Líbí se mi jak to máš hezky systematicky uspořádané :-)

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: sezona 2017

Příspěvekod petr.polasek » 12 čer 2017 10:03

Děkuji za pochvalu, vážím si toho


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2017“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů