Citrusy a příbuzné druhy

Co pěstujete mimo chilli papriček

Laďa
Stálý člen
Příspěvky: 161
Registrován: 30 zář 2016 19:40
Reputace: 206
Obrázky: 0
Bydliště: Olomoucký kraj

Re: Citrusy a příbuzné druhy

Příspěvekod Laďa » 04 kvě 2020 17:45

Pročetl jsem tady celé toto vlákno o citrusech a dozvěděl jsem se tu opravdu hodně. Teď už nejde odolat a citrusy nepořídit. :D Chtěl bych se zeptat, jaké cistrusy bys mi doporučil? Můžu v pohodě zimovat v garáži.
Zaujal mě Faustrime (nebo Faustrimedin?) a taky by se mi asi líbila nějaká limeta. Ale já o tom vím vlastně prd :) Zajímalo by mě i, jak může chutnat sladký citron, i když mám rád ty kyselé. :D

Kdybych si chtěl roubovat vlastní odrůdy, tak jak na to? Přecejenom roubovat si vlastní je mnohem větší zábava. :) Zaseju semínka nějaké odrůdy (případně jaké?) a naroubuju na to chtěnou odrůdu? V takovém případě bych potřeboval odrůdu, která mi bude bude sloužit jako zdroj semínek na podnože. Stačí na podnož semínka nějakého běžného citrusu z obchodu? Vyčetl jsem, že na podnože jsou vhodné odrůdy pomerančovník Valencia a kubánský pomeranč. Také vidím, že se skoro všechno roubuje na citrumelo. Dala by se ta rostlina sehnat, abych ji mohl použít jako podnož? Nebo jaké je tvé doporučení? :)
Nebo bude jednoduší prostě řízkovat?

Jinak ještě mě zajímá, proč řízkované nepotřebují zimovat a roubované potřebují?

Nemohl jsem si taky nevšimnout té obří úrody na Fortunella Margarita (strana 41). Jakto že to rostlina vydržela? Protože doporučuješ 20-30 listů na plod, aby to rostlinu nevysílilo. Tak na to koukám jak péro z gauče :D

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5404
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9054
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Citrusy a příbuzné druhy

Příspěvekod Tea Racer » 04 kvě 2020 21:12

Pokusím se velice stručně.
Otázka je, zdali je vůbec chces zimovat, v jaké garazi, nekdo má v garáži teploty pod nulou jiny 18 °C, co svetlo?
Pokud más od nuly do 8 °C, můžes zimovat v naprosté tmě....
Cokoliv je na poncirusu trifoliata tak zimovat.
Nejlepe citrumelo jako podnož a nemusis zimovat vůbec...

Semínka nejlepe kubánsky pomeranč, pomelo atd... klidne i citron. Do roka či dvou, můžes roubovat.
Řizkovanec se zimovat nemusí, ale může. Zimováni ovlivnuje podnož.
Takže pokud je to roubované na poncirusu, zimovat se musí.
Průmer listu na plod, se doporučuje u velikost klasického plodu, ale kumqaty maji plody mensi, tak to tak uplne neplati, naopak treba grep je veliky tam je i 50 listů málo...

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5404
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9054
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Citrusy a příbuzné druhy

Příspěvekod Tea Racer » 19 říj 2020 22:14

Ikdyž to není ani citrus ani pribuzný druh, tak mám radost, vyrostla mi kurkuma :-)
Má krásné kvety, snad je jí dočkám :-).

69976

Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2173
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4428
Obrázky: 0

Re: Citrusy a příbuzné druhy

Příspěvekod Pedro » 25 říj 2020 16:53

Tea Racer píše:
19 říj 2020 22:14
Ikdyž to není ani citrus ani pribuzný druh, tak mám radost, vyrostla mi kurkuma :-)
Má krásné kvety, snad je jí dočkám :-).

69976
Koukám kolego, že Ty taky zasadíš vše co jde! Mám stejnou vášeň. Jen tak dál!

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5404
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9054
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Citrusy a příbuzné druhy

Příspěvekod Tea Racer » 25 říj 2020 19:24

Kurkumu mám moc rád, pochopitelně kořen, ne jen sušenou. :-)
Doba je zlá, musíš si pomoci sám! :-))

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Citrusy a příbuzné druhy

Příspěvekod Lexter » 02 pro 2020 00:01

Hlásím že kumquatu se daří, alespoň co mohu říci, jen velmi pomalu roste (11 listů při asi 20cm výšce). Na druhou stranu jsem rád, že ho mám od semínka. V lednu bude mít rok. Mám objednaná nějaká semena trifoliát tak zkusím přes zimu naklíčit a přes sezónu vyrobit nějaké podnože na další jaro. :)

70375

Asi by už potřeboval přihnojit, dostal jen na jaře nějaké granule. Budu ho mít přes zimu v boxu takže nejspíše bude chtít růst. Počítám, že přihrnout hrstičku kravských granulí bude nejlepší volba?
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Citrusy a příbuzné druhy

Příspěvekod Lexter » 30 pro 2020 20:54

Zdá se, že trochu světla, granule (kravské) a vitality komplex udělali své. Výhonky vyráží za každým listem, objevuje se skutečná kůra, kmínek zesílil a vršek obrazil asi 5 malými lístky. Na jaře dostane nějaký pěkný dvoulitr a uvidíme co dokáže na sluníčku.

70423
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This


Zpět na „Ostatní“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host