Kendyho Terasa

Naše pěstitelské snažení v roce 2017
Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod Kendy » 24 čer 2017 14:26

No v těch článcích (jenom jsem to proletěl) se zejména mluví o tom, že rostlinám škodí osvětlení 24 hodin denně. což nijak nerozporuju. Sám jsem do nějakých vláken posílal příspěvky o tom, jak rostliny zpracovávají světlo. O světelné a temné části fotosyntézy. Bez temné části neporostou, nebo porostou blbě.

O LED světlech jako takových v těch článcích moc není. Popravdě se tam řeší hlavně veřejné osvětlení, kde spíš budou sodíkové výbojky. Ale tak je to vcelku jedno. Když jsem tam viděl zmínku o barevném spektru, tak tam byla vyjádření hodně opatrná. "Údajně", "Pravděpodobně".

Jde hlavně o intenzitu. Veřejné osvětlení je poměrně výkonné. Musí pokrýt velký kus prostoru. Strom rostoucí vedle lampy asi nemá úplně ideální podmínky. Nikdy jsem si ale nevšiml, že by takové stromy houfně odumírali. Ale dobře jim to asi nedělá.

Na druhou stranu měsíc, nebo ta malinká ledka, to je tak mizivý světelný výkon, že to IMHO nemůže mít na nic vliv. I když v tom prvním rozhovoru ten člověk mluvil o škodlivosti světelného výkonu nad 1lux. Což mi připadá naprosto přehnané.

1lux je 1 lumen na metr čtvereční. Na plném slunci je tak 10 000 luxů. Ve dne při zatažené obloze tak 1 000 luxů. V dobře osvětlené kanceláři bývá tak 300-500 luxů. Na pohodlné čtení člověk potřebuje asi 50 luxů. Okolo 10 luxů pořád ještě obstojně "vidí". Tím myslím, že nezakopává o věci. Ale 1 lux je IMHO méně, než dodává měsíc. Ten člověk se tam vysloveně dožaduje aby veškeré památkově chráněné stromy byly chráněny před osvětlením silnějším než 1 lux. Buď tam vypadl jeden řád, nebo neví o čem mluví.

Edit: doplním. Mám ted v (14:35) uprostřed obýváku cca 80 luxů. Jenom denní světlo. Na terase ve stínu okolo 600 luxu a na přímém slunci jsem naměřil okolo 16 000 luxů. Jsou na to aplikace na android. Asi to nebude extra přesné, ale pro orientaci to stačí. Jestli si vzpomenu, tak zkusím večer po setmění změřit tu ledku a měsíc.

Uživatelský avatar
Golonka
Stálý člen
Příspěvky: 434
Registrován: 07 čer 2016 15:30
Reputace: 1316
Obrázky: 0
Bydliště: Praha

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod Golonka » 24 čer 2017 19:12

Dneska jsem od ženy dostal k svátku knížku Jak pěstovat chilli a tam se píše, že v pravé poledne můžeš naměřit až 100000 luxů. V našich končinách bych to tipnul na max 60000. Prostě slunce je slunce a nic se mu nevyrovná.
Čím blbější sedlák, tím větší :chilli11: :dance2:

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod Kendy » 24 čer 2017 19:32

Jo.. těch 100 000 luxů se obvykle uvádí v létě v pravé poledne, čistá obloha. Jako taková maximální hodnota. Nevím, jestli se to tady dá reálně naměřit.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3587
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3856
Obrázky: 0

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod MartinS » 24 čer 2017 21:54

Neni pravda ze se nic nevyrovna slunci. Vhodne zvoleny sodik, pripadne custom vyrobene LED prisviceni s prislusnym chlazenim dokaze z kytky vykresat vice nez bezne slunce. Nejake odrudy chilli a bylinek dokazi vstrebat vice svetla nez poskytuje bezne Slunce. Zejmena z duvodu ze s pouzitim vhodneho stinidla z primerene vzdalenosti jde nasimulovat mnohem lepsi podminky pro rust, nez kdyby rostlina rostla venku. Co se tyce doby osviceni, to uz je dalsi parametr ktery umele dokazeme jakkoliv regulovat. Coz na primem Slunci muzeme maximalne zkratit fotoperiodu zakrytim.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod chris » 25 čer 2017 14:03

Někde jsem před časem zahlédl (přesný zdroj jsem bohužel neudržel, kterási texaská či mexická univerzita) že chilli stačí cca 55-60% maxima slunečního záření (v místě toho pokusného pole/stanice kdesi u mexických hranic), více už nezužitkuje.
Pokud si dobře pamatuju, tak tam byla souvislost s tím že chilli má, jako většina rostlin, C3 fotosyntezu a z toho plynoucí méně efektivní využití dostupné vody proti C4 rostlinám.

Uživatelský avatar
matoha
Stálý člen
Příspěvky: 1321
Registrován: 21 čer 2016 17:16
Reputace: 564
Obrázky: 0
Bydliště: košice.pre niekoho je to už predná ázia prípadne ďaleký východ :)

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod matoha » 25 čer 2017 21:52

:hmmm: toto je už na mňa jadrová fyzika :) C3 a C4 poznám iba z automobilového priemyslu
2019 2018
2017 2016
ak mi niekto chce napísať poprosím radšej klasickú správu lebo čet cez mobil nevidím a cez pc tu skoro nechodím.ď ;)
:rollbaby:

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod Kendy » 25 čer 2017 22:11

Jsou to různé chemické základy fotosyntézy. C3, C4 a CAM (myslím). Liší se (kromě samotného chemického základu) hlavně v efektivitě. C3 (což je většina rostlin z mírného pásu) je relativně málo účinná. Hodně světla přijde vniveč. C4 je o hodně účinnější. To jsou hlavně kytky z tropického pásma. Z toho co roste u nás třeba kukuřice, nebo lebeda. A o CAM vím asi tolik, že něco takového existuje.

pan_klobouk
Stálý člen
Příspěvky: 414
Registrován: 12 led 2016 21:06
Reputace: 250
Obrázky: 0
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod pan_klobouk » 25 čer 2017 22:37

Golonka1 píše:
24 čer 2017 19:12
Dneska jsem od ženy dostal k svátku knížku Jak pěstovat chilli a tam se píše, že v pravé poledne můžeš naměřit až 100000 luxů. V našich končinách bych to tipnul na max 60000. Prostě slunce je slunce a nic se mu nevyrovná.
Trosku ti to osvetlim :) Pod umelym osvetlenim dosahnes mnohem lepsich vysledku ,protoze si muzes upravovat svetelne spectrum dle potreby rust/kvet i dobu svitu. Slunce je fajn a osvetli ti neomezenou plochu,ale kdybych mohl volit bez ohledu na naklady jedu indoor pod ledkama...
pan_klobouk


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2017“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů