Rocota, ta naše láska ... tipy a triky, jak na ně.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Rocota, ta naše láska ... tipy a triky, jak na ně.

Příspěvekod Tea Racer » 17 led 2018 21:39

Pálí, ale proste postrádám tam chut, neco zajímavého, rostlina je rozlezlá veliká a má velké plody, dozravají pozde.... já mám 2 rostliny z lonska, ale letos do toho nejdu, proste mne to nenadchlo...... co prezimovalo ty 2 rostliny nechám, ale to je vse...

Uživatelský avatar
matoha
Stálý člen
Příspěvky: 1321
Registrován: 21 čer 2016 17:16
Reputace: 564
Obrázky: 0
Bydliště: košice.pre niekoho je to už predná ázia prípadne ďaleký východ :)

Re: Rocota, ta naše láska ... tipy a triky, jak na ně.

Příspěvekod matoha » 18 led 2018 06:51

ak to niekomu aspoň trochu pomôže:
http://www.chileplanet.eu/tab/Scoville- ... its-R.html
v jednom článku som sa dočítal že najjemnejšie je manzano a to nie je rocoto iba jeho príbuzný.v ďalších článkoch píšu že manzano je mexický názov pre rocoto.je v tom riadna džungľa a ťažko sa dá niečomu veriť.
a hlavne stále neviem to čo ma zaujímalo :)
seriózna shu stupnica rocot asi neexistuje
2019 2018
2017 2016
ak mi niekto chce napísať poprosím radšej klasickú správu lebo čet cez mobil nevidím a cez pc tu skoro nechodím.ď ;)
:rollbaby:

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Rocota, ta naše láska ... tipy a triky, jak na ně.

Příspěvekod honzek86 » 18 led 2018 07:44

Já jsem se taky dočetl, že Manzano je ze španělštiny a znamená to jablko. Rocoto je zase prý starší název, domorodého původu, či co. binec se z toho začal dělat vymýšlením názvů, kdy většinou je to Rocoto, ale někteří z toho udělali Rocoto Manzano Red např.

EDIT: Tak jsem panem gůglem ověřil :google: že Manzano opravdu znamená "jablka", manzanos potom "jabloň", přičemž slovo "rocoto" ve španělštině neznamená nic :) zřejmě to bude opravdu něco indiánského původu, ostatně podobně jako samo slovo "chilli", jestli se nemýlím. A v angličtině to začali lidi motat :) amerikáni vždycky strašně motají názvy - u rostlin i zvířat (latina: Lasiodora parahybana, češi: Lasiodora parahybana, amíci: Pink Salmon Bird-eater ... latina: Pterinochilus murinus, češi: Pterinochilus murinus, amíci: Orange Baboon Tarantula ... latina: Brachypelma smithi, češi: totéž, amíci: Mexican Red-knee Tarantula). Dělají si z říše zvířat tolkienovskou mytologii, jenže je to nesystematické a nepřehledné :) do světa chilli se tento trend promítl non-plus ultra :D jenže tam se mi to líbí. Orientovat se systematicky v druzích podle názvu se ale nedá. Musíš se je našprtat.
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html

Robas
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 19 bře 2018 10:20
Reputace: 12
Obrázky: 0

Re: Rocota, ta naše láska ... tipy a triky, jak na ně.

Příspěvekod Robas » 19 bře 2018 11:18

Zdravím vespolek. Letos jsem tuto chilli objednal, abych rozšířil náš záhon o nějakou trvalku k Moruze, Nagě a Jalapeňu. Na semínka-chilli, kde jsem objednával, jsem se dočetl, že běžně rostou v peruánských Andách. Předpokládal bych, že peruánští indiáni běžně na jaře a na podzim neběhají s keři v kýblech ven a dovnitř, nýbrž, že tento keř prostě roste volně v přírodě. A ve dvou tisících metrech nad mořem tam snad v zimě mrzne. Tak jsem doufal, že to prostě bude fungovat jak malina nebo ostružina, na podzim opadá a na jaře obrazí. Po přečtení celého vlákna se asi pletu. Na předchozí stránce byla myšlenka živého plotu, ale bylo mu napsáno, že zmrzne. Jsem v lokalitě Mušov v n.v. 170m a loni jsem u nás na pouzdřanské stepi sklízel poslední úrodu Morugy a Nagy na konci listopadu. První příspěvky tady ve vlákně jsou už tři, čtyři roky staré, tak se ptám, jestli někdo za tu dobu nenabyl zkušenosti s pěstováním venku. Dík za reakce :-)

Uživatelský avatar
padr
Stálý člen
Příspěvky: 359
Registrován: 29 črc 2015 10:13
Reputace: 653
Obrázky: 0
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Rocota, ta naše láska ... tipy a triky, jak na ně.

Příspěvekod padr » 19 bře 2018 11:26

Spolehlivě zmrznou. Možná vydrží o nějaký stupínek míň než normální papriky, ale zmrznou.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2236
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3660
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Rocota, ta naše láska ... tipy a triky, jak na ně.

Příspěvekod Bacula » 19 bře 2018 12:43

Jj, zmrznou. Při přezimování by měly přinést větší úrodu. Zatím nemohu potvrdit, až se ukáže ta od loňska.
Bacula

Uživatelský avatar
Maxim
Stálý člen
Příspěvky: 150
Registrován: 23 zář 2011 23:00
Reputace: 73
Obrázky: 0
Bydliště: España

Re: Rocota, ta naše láska ... tipy a triky, jak na ně.

Příspěvekod Maxim » 19 bře 2018 13:02

Rocoto sice roste v Andach, ale kdyz se podivate treba na Arequipu (asi 2500m nad morem) odkud je slavne Rocoto relleno uvidite, ze minimalni prumerne teploty neklesaji pod 5st a hlavne, ze je v zime sucho a slunecno. Je to naprosto nesrovnatelne klima s CR. Arequipa je jedno z nejslunejsich mist na planete, 4000h za rok, pro srovnani to uplne nejslunejsi je Yuma na hranici USA/México s 4015h. Dle zkusenosti ktere mam z Kanarskych ostrovu rostou velice dobre na primem slunci ovsem pozor, teplota by nemela jit pres 25st a nemyslim tim ve stinu.
A jeste jedna zajimavost, centralni cast mesta prekracuje reka Chili od severu k jihozápadu, která tvori udoli nazyvane udoli Arequipa nebo take udoli Chili.
O

Uživatelský avatar
oskar69
Stálý člen
Příspěvky: 759
Registrován: 05 srp 2014 14:35
Reputace: 808
Obrázky: 0
Bydliště: uherskohraďišťsko

Re: Rocota, ta naše láska ... tipy a triky, jak na ně.

Příspěvekod oskar69 » 19 bře 2018 13:47

jak je horko shodí všechny květy a klidne i malé plody, ale jakmile maji aspoň 1cm tak to oškube snad jen vichřice :D snesou krátkodobě 0 ale max pár hodin, vyzkoušeno. Loni na podzim při -3 odešla dvouletá kytka, dokud byla 0 tak pohoda. nejlepší výsledek sem měl když na ně doslova peklo, ale jen půlden.


Zpět na „Capsicum Pubescenses“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti