potřebuji poradit začínam

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod Tea Racer » 18 zář 2022 19:23

Ano, jak je venku teplota vetsi, tak i kořeny jsou v teple a pak je ideální čas. Mnoho lidí to nechává na poslední chvíli a přesouvají rostliny, když je venku 0°C. To je pozde a pak nadzemní část je z nuly na 20 a třeba 8 h mají kořeny 0°C, pak to rostlina většinou nedá.

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod radkiii » 18 zář 2022 21:26

Prípadne to presuň na etapy - sklep - chodba - izba

Cipollini
Stálý člen
Příspěvky: 51
Registrován: 04 črc 2022 06:49
Reputace: 15
Obrázky: 0

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod Cipollini » 18 zář 2022 21:37

Rozumiem, počkám si na nejaké oteplenie aspoň na 20 st. a najkrajšie rastlinky šupnem dnu keď aj s nedozretými plodmi. Ideálne asi poobede/navečer nech sú korene celé prehriate. Potom zrejme nebude treba ani presúvanie na etapy. Vnútri nekúrime prehnane, nemám rád veľké teplo, tak teoreticky pôjdu pri peknom počasí rastliny dnu zhruba do rovnakej teploty.
Zvyšok nechám asi vonku pokiaľ nedozrú všetky plody.


Cipollini
Stálý člen
Příspěvky: 51
Registrován: 04 črc 2022 06:49
Reputace: 15
Obrázky: 0

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod Cipollini » 18 zář 2022 21:52

Keď už to spomínaš, na to si budem musieť dať sakra pozor, s voškami/mšicami bojujem posledný mesiac skoro stále a nemôžem povedať že by som mal vyhraté. Riešil som to v inej téme, tak to tu nechcem rozoberať, ale prebieha to asi tak, že postriekam Mospilanom (koncentrát podstatne silnejší ako je doporučený) a o dva dni medzi pokapanou háveďou na listoch a kvetoch vidím zase pohyb.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod Tea Racer » 19 zář 2022 09:39

Ano, letos jsou mšice velmi odolné, hlavně takové hnědé až oranžové a taková kvanta. :-)

Cipollini
Stálý člen
Příspěvky: 51
Registrován: 04 črc 2022 06:49
Reputace: 15
Obrázky: 0

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod Cipollini » 19 zář 2022 23:27

To áno. Už som pochyboval o schopnostiach Mospilanu, ale vidím že nie som sám kto má problém s tými potvorami. Navyše mám pocit že s voškami na rastlinách viac opadávajú listy a kvety.
V Mospilane asi problém nebude keď pod rastlinami priebežne nachádzam kvantum popadaných múch a ôs a to aj týždeň po postreku. Ale vošky sa tvária že sa ich to netýka :)
Asi vyskúšam radšej tú jarovú vodu s mliekom. Fakt netúžim po tom naťahať si do obývačky vošky, to radšej nechám chilli zimovať vonku.

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod JurassicChilli » 19 zář 2022 23:47

Ja som túto sezónu nemal na paprikách ani jednu vošku! Niečo málo vošiek bolo v máji na čiernych ríbezliach, ale na chilli ani jediná! Sám som bol prekvapený. Toto sa mi ešte nestalo. Bude to asi tým, že už prakticky takmer ničím nestriekam, ani chémiou a ani nechémiou, tak opäť zavládla prírodná rovnováha a premnožili sa predátori, ktorí mi chilli spoľahlivo ochránili. Celkovo bolo tento rok málo škodcov. Aj tých hnusných, hrdzavých slimákov bez domčeka som tento rok na záhrade našiel iba dvoch a aj to na opačnom konci záhrady, takže papriky neohrozili. Minulý rok ich boli stovky. V tom mi zase pomohlo to, že bolo sucho, preto bolo málo slimákov a tiež som celú zimu púšťal na záhradu sliepky, takže asi aj tie pomohli vyhrabávať a žrať vajíčka slimákov.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů