potřebuji poradit začínam

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3499
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3586
Obrázky: 0

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod MartinS » 09 kvě 2021 20:38

Spalene od slunicka

karis
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 19 bře 2021 10:46
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod karis » 09 kvě 2021 21:22

MartinS píše:
09 kvě 2021 20:38
Spalene od slunicka
Myslíš? Mám to vevnitř pod střešním oknem. Při slunečních dnech na to sice slunce docela pere a některé listy na některých kytkách vypadá že to občas trochu popálí, ale ne takto. Navíc toto "uhnívání" se mi děje od spodních pater nahoru... kdyby to bylo spálené, tak by spíš naopak trpěli nejvíc listy nahoře, ne?

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2223
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3633
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod Bacula » 09 kvě 2021 23:15

U té poslední fotky se mi nezdá to prosvětlující žilkování. Jestli to foťák nezkresluje, podívej se pečlivě, jestli ze spodu nejsou pavučinky. Mohla by to být sviluška.
Bacula

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3499
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3586
Obrázky: 0

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod MartinS » 09 kvě 2021 23:18

No zalezi, je to krehke?
Takto mohou totiz i vypadat spaleniny. Tj ne jen jako svetle listy ale i tmave seschle.

Pokud to pozorujes dele, muze to byt necim jinym. Me takto do tmave zelena se spalily kytky co byly predpestovavany pod led a sly rovnou na slunicko.
Stalo se to ze dne na den. Pokud se ti takto zachoval list po nekolika dnech, tak to spalenina/vyschnuti nebude a budes muset patrat dale.

karis
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 19 bře 2021 10:46
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod karis » 10 kvě 2021 10:38

Bacula: pavučinky jsem nanašel.
MartinS: ten list na první fotce je sice suchý, ale to se podle mě stalo až když se vysušila ta odumřelá část listů. Jinak ty ostatní listy i ty co už mi všechny opadali prostě tak šednou, černají, pokrucují se a povadají od špičky a krajů listu. Ale stále jsou měkké takové.

Každopádně kytku jsem pro sichr dal zatím mimo přímé slunce. Uvidím jestli to přežije. Kdybyste ještě někdo měl tipy kde by mohl být problém, dejte vědět. Díky

UkuPepa
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 28 led 2022 10:23
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod UkuPepa » 28 led 2022 10:41

Dobry den/Ahoj,

Mam mix ruznych seminek, primarne annum, 1-2 chinese, 1x frutensis, zacinat budu v jiffech.
Pestovat (az se otepli samozrejme) budu v zasklene lodzii orientovane na jih jakozto zacatecnik, nehonim teda velke vynosy, ale chci zacit nejak rozumne.

Na pevny/trvaly uzavreny box s osvetlenim nemam prostor (pro jeho schovani po zbytek roku), zvazuji proto zahrivani maleho plastoveho sklenicku. V pokoji mame stabilne +- 21 stupnu.

Ve foru jsem narazil na hodne obcasne zminky topnych folii, neni mi ale jasne kolik +- wattu potrebuju pro mensi (plochou A4-A3 max?) plastovy sklenik... Je to rozumna cesta (e.g. potrebuju nejakou izolaci mezi topnou desku a sklenik?), nebo je to pro kliceni v byte zbytecne fidlatko navic?

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod radkiii » 09 úno 2022 09:37

Ahoj, presne s wattmi ti neporadím, ja mám výhrevnú fóliu vo veľkosti cca A4, parenisko má zhruba rozmer A3. Fóliu dávam priamo pod parenisko, ale je len pod cca 1/2 plochy a tam, kde je, tam mám len nejakú vodu na odparovanie. Samotné tablety na klíčenie mám v časti, kde nie je priamo pod ním ohrievač. Keď som to mal priamo nad tým, tak sa zospodu strašne vysúšali. A mimochodom, mám to zapnuté trvale na cca 1/3 maximálneho výkonu a s plne otvorením vetraním mám stabilne 27 stupňov. Takže by som sa nebál, že to bude príliš slabé, nech kúpiš čokoľvek.
Inak ja to doporučujem. Riešil som podobný problém, v celom byte do 22 stupňov a nikde žiadny zdroj tepla (výduch chladničky, router, radiátor atď). Klíčil som bežne aj mesiac, čo bol problém hlavne v tom, že som nemával moc priestor na druhé kolo v prípade, že niečo nevyšlo.

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 335
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 981
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod Mikymoto » 09 úno 2022 10:00

Nevím zda se sem tazatel ještě někdy vrátí (poprvé a zatím naposledy tu byl v den registrace a vložení jediného příspěvku), ale třebas to pomůže někomu dalšímu v budoucnu.
Já jsem zatím nějaký velký pokrok po přidání topné podložky nezaznamenal - něco vylezlo, ale velká část dál nereaguje - což může být pravda i důsledek nekvalitního osiva. Každopádně potvrzuju, že zvýšený odpar a tím nutnost hooodně hlídat a zalévat je nutnost. Vodu doplňuju denně a "prdýlky" jiffů jsou za chvíli suché - podložku mám pod celým skleníkem.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti