Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Co pěstujete mimo chilli papriček
Lenka
Nový člen
Příspěvky: 35
Registrován: 05 led 2018 18:27
Reputace: 47
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava 940 m

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod Lenka » 20 kvě 2018 17:36

Chci se zeptat.....je možné nějak rozeznat keříčkové a tyčkové rajče podle sazenice? Mě se tedy zdají stejné, ale rozhodně jsem kupovala oboje, ale bohužel nebyla popsána....

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod chris » 20 kvě 2018 17:51

Obávám se že nikoliv. Resp. okrajové případy rozpoznáš, tj. pokud to má ke dnešku metr, kmen tlustý na dva palce a žene nahoru tak to keříčkové nebude, a naopak, pokud má 20-30 cm a už spoustu kvítků, drobnější lístky a drží se při zemi a rozrůstá se doširoka, tak to nebude tyčka. Ale je spousta odrůd mezi tím, kdy to člověk bez mnohaleté zkušenosti těžko odhadne dříve než je pozdě. A tím pádem se buď pokouší pár týdnů vyštipovat zálistky u determinantního keříčkového, nebo nechá dospět tyčkové do stavu jako já loni, kdy jsem dostal tři "určitě jsou keříčkové" sazenice...a v okamžiku kdy jsem si byl jist že to jsou všechno tyčky, tak už bylo dávno pozdě, naprostý prales, to nejhorší z nich mělo v tu chvíli tuším 8 docela vyspělých výhonů :-)

Lenka
Nový člen
Příspěvky: 35
Registrován: 05 led 2018 18:27
Reputace: 47
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava 940 m

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod Lenka » 21 kvě 2018 20:18

Nevím, jestli to sem patří, ale chci se zeptat. Ještě včera měla okurka listy krásně zelené, dneska toto.....47547. Nevíte co to může být?

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod chris » 21 kvě 2018 23:28

Ber to jen jako spekulaci (protože s okurkami mám nulovou zkušenost):
- dle spodního pravého listu bych řekl učebnicový nedostatek hořčíku, speciálně pokud jsou (zatím) postiženy jen nejstarší listy
- když ale vidím horní pravý a ty drobné plošky na obvodu, tak si říkám jestli to spíš není nedostatek draslíku

Pokročilou fázi nedostatku hořčíku jsem naštěstí nikdy nepotkal, takže netuším jestli se také umí projevit takovýmito ploškami po obvodu.

edit: když teď jestě koukám na tu fotku v detailu, tak mám pocit že listy vlevo mají okolo středové žilnatiny fialový nádech, to by svědčilo na to, že nedostatek hořčíku už sekundárně ovlivnuje i příjem fosforu z půdy.
Být to moje kytky tak bych nejspíš zkusíl dát hořkou sůl na list v decentní koncentraci a sledoval jak zareagují.

edit2: Tak mi to nedalo a šel jsem se zeptat strýčka interneta na okurky, a hned na mne vypadlo tohle:
...Zcela specificky reagují na nadbytek dusíku rychlené (skleníkové) okurky, u nichž okraje listů žloutnou a postupně zasychají...

Takže i tohle je možnost :-)

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod honzek86 » 22 kvě 2018 07:50

Takže to máš buď přehnojený, nebo nedohnojený :D musíš to zkusit posťřikem Hoštickýho na list ... když umřou, tak to bylo přehnojený.
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html

rak102
Stálý člen
Příspěvky: 282
Registrován: 12 kvě 2015 21:24
Reputace: 178
Obrázky: 0
Bydliště: Kostelany nad Moravou

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod rak102 » 22 kvě 2018 08:27

Pise ze se stalo ze dne na den.Prehnojeni nebo nedohnojeni by se projevovalo postupne po delsi dobu.Kdyz se divam na bydliste,Sumava,940 n.m,nemohly prechladnout??Neni ve skleniku nejak moc velka vzdusna vlhkost?Vysoka vzdusna vlhkost a chlad neni po okurky to prave orechove.Mohlo by se jednat i o plisen.Jeste je poradne prohledni jestly se ti tam neusadil nejaky skudce.Trasnenky,molice nebo sviluska.Ale ja osobne bych tipnul plisen.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5417
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9086
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod Tea Racer » 22 kvě 2018 08:34

Plíseň nebo škůdce, také se to mohlo hodne orosit a pak popálit. Listy bych opatrně z rozmyslem odstranil a pak uvidis jak se to bude vyvíjet.
Tady u nás na Šumavě to chce jiný pristup. V pátek 29 mm krup a deste na metr. Rozšvihané rostliny, včera letní den a teploty pres 20 °C, dnes ráno 6 °C, proste maji rostliny trenink do blázince. :D

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod chris » 22 kvě 2018 10:10

@rak102: Nejspíš máš pravdu, jak píšu, s okurkami mám nulovou zkušenost.
Ono kdybych před pár dny na vlastní oči neviděl jak rychle se umí projevít nedostatek ve výživě na spodních listech u rychlerostoucí popínavé rostliny, tak bych taky nevěřil tomu jak rychle dokáží některé druhy kytek v této době přesunovat (mobilní) prvky do míst kde jsou nejvíc potřeba pro rychlý růst, pokud jich mají v půdě nedostatek.
Jeden den ráno standardní odstín zelené, druhý den večer čtyři nejstarší listy světlé a flekaté, a počínající zasychání okrajů u nejstaršího. Doplnění draslíku zálivkou to během pouhých tří dní srovnalo prakticky na původní stav (samozřejmě s vyjímkou těch míst na okraji kde už došlo k nepatrnému zaschnutí)


Zpět na „Ostatní“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů