Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Co pěstujete mimo chilli papriček
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod chris » 10 dub 2018 14:49

Moje letošní rajčatová divize, všechna jsou 30 nebo 23 dní od výsevu:
46389

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2236
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3660
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod Bacula » 10 dub 2018 18:01

Ahoj, v pravém dolním rohu máš jakou odrůdu?
Bacula

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod honzek86 » 11 dub 2018 08:10

Taky mě to bacilo do očí :D nepřipletlo se ti tam Rocoto? Chlupatka mezi chlupatky ...
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod JurassicChilli » 11 dub 2018 10:22

honzek86: U rajčiat existujú odrody s takzvaným "bramborovým listem" (napríklad Stupické poľné ranné), tak predpokladám, že rastlina vpravo dolu je jedna z nich.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod chris » 11 dub 2018 10:57

@JurassicChilli: dobrej odhad.

@Bacula: KBX, díky ti za ně :-)

Je to můj první pokus o relativně velkoplodé rajče, uvídíme jak půjde v mých podmínkách.
http://tatianastomatobase.com/wiki/KBX

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod JurassicChilli » 11 dub 2018 20:41

Konečne mi počasie dovolilo pozbierať prvú úrodu topinamburov. Už bolo na čase, pretože v tomto teple by už čoskoro začali klíčiť. Úrodou som bol prekvapený. Celkovo jej bolo štyri 10 litrové kýble pekných hľúz (viz foto) a ešte asi polovicu kýbla poškodených hľúz, ktoré som nechtiac poškodil rýľom pri vyberaní zo zeme. A to všetko len z desiatich zasadených rastlín! Bol to pôvodne len pokus, pri ktorom som zasadil 10 hľúz kúpených v Lidli. Pravdupovediac nečakal som, že sa dočkám takéhoto parádneho výsledku. Taká veľká úroda ma posmelila k tomu, aby som tento rok zasadil štvornásobok, čiže 40 rastlín. Takže aj úroda na budúci rok by mala byť štvornásobná.

Na topinamburoch sa mi najviac páči, že je to úplne bezúdržbová rastlina. Proste len ju zasadíte a nemusíte si ju celú sezónu ani všimnúť. Nepotrebuje polievať, nepotrebuje hnojiť, nepotrebuje okopávať, nepotrebuje ošetrovanie proti škodcom, pretože žiadnych nemá. No proste ideálna rastlina. Ďalšia výhoda je, že hľuzy nepotrebujú skladovanie. Môžu ostať celú zimu von na záhone v zemi a nezamrznú.
Upotrebenie hľúz je podobné ako pri klasických zemiakoch s tým rozdielom, že topinambury sú zdravšie a diétnejšie a môžu sa na rozdiel od zemiakov konzumovať aj zasurova, napríklad do čerstvých, jarných šalátov. Takže cenné, jarné vitamíny v nich nemusíte hneď nutne zabiť varením. Topinambury sú ideálnou potravou aj pre cukrovkárov, pretože obsahujú látku inulín, ktorý podobne ako inzulín upravuje hladinu cukru v krvi.

Mnoho vedcov dáva topinamburom prívlastok "rastlina 21. storočia", pretože vydržia všetko a rastú aj tam, kde to iné rastliny vzdali a v budúcnosti môžu pomôcť riešiť potravinovú krízu. Takzvaní "survival" dobrodruhovia na internete zase chvália topinambury pre ich vlastnosť rásť aj v divej prírode, kde vám môžu ich výživné hľuzy zachrániť život.

46446

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod honzek86 » 12 dub 2018 08:57

Díky za výklad a seznámení s tímto zemákem :) nikdy jsem o tom neslyšel. Navíc je to celkem pěkná kytka, koukám :D na to že to je brambora...
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod chris » 12 dub 2018 10:32

Taky tak, díky za rozšíření obzorů, slyšel jsem o topinamburu mnohokrát, vždycky jsem si pomyslel něco jako "...hmm, něco jako brambora, ty mám rád, to bych měl někdy ochutnat..." a pak to pustil z hlavy.
Díky tobě jsem se na to konečně trošku podíval, a ono je to vlastně slunečnice :-O
Na zahradu to vypadá jako ideální rostlina třeba někam k severnímu plotu. Udělá závětří, spousta květů pro včeličky, vyrobí spoustu stonků pro kompost a ještě takováhle bezpracná úroda hlíz pro hospodáře :thumbup:


Zpět na „Ostatní“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů