Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Co pěstujete mimo chilli papriček
Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2223
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3633
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod Bacula » 13 srp 2021 17:07

Jenda píše:
13 srp 2021 12:38
Dámy a pánové, klaním se vašim rajčatovým úspěchům :) Ja tři dny zpět povyhazoval 10 totálně obsypaných cca 2m Stupic-plíseň. Slzičku jsem zakápnul...Příští rok plánuji k domu stříšku s 10mm polykarbonátu ( zdarma, neber to) a veškeré rajčata půjdou tam. Plíseň už jsem viděl, ale aby během 48 napadla komplet stonek, listy, plody, to ještě ne...Inu, člověk se učí :)
Mimch., milí zahradníci, doporučuji ke shlédnutí dokument Sklonit se k zemi od Netflixu. Soudný a kritický člověk si v tom najde docela pěkné info! Ať se daří, zahrádkáři Kersku! :tiphat:
Jj, to je prevít, bohužel často je to velmi rychlé. U nás to byl impuls k vybudování střechy.
Bacula

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2223
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3633
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod Bacula » 21 srp 2021 22:19

Rajčata mají nasazeno krásně a konečně zrají.
76040
76033
Bacula

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod chris » 22 srp 2021 14:58

U mne taky tak, konečně to začalo hromadně dozrávat, nebýt toho že zrovna dneska pršelo, tak teď dělám první velkou probírku a první várku letošního pečenáče. :)

Akorát by mne fakt zajímalo co se mi to přihodilo se Stupickým. Že by vadná šarže osiva (bral jsem na letošek tuším od Sema)?
Protože v tuhle chvíli už mi dozrávají i odrůdy s plody 120+ g (např. Black Krim) ale Stupické vede vyrovnaný souboj s KBX o titul největšího chvosťáka. :(
Násadu má parádní, pozici má luxusní, je zdravá, ale dozrává mi letos nepochopitelně pozdě. Ke dnešku má lehce červené jen asi 3 plody na 1. a 2. vijanu, na první plně dozrálý plod si ještě tak 3-5 dní musím počkat. I to velkoplodé KBX (350+ g) už má ke dnešku na druhém vijanu 3 plody které začínají chytat finální barvu. A na stejné pozici mi loni Stupické dozrávalo o víc než 2 měsíce dříve... :dunno:

A ještě Subarctic Plenty stojí za zmínku: kytka ke dnešku vypadá jako jiné roky až tak někdy koncem září. Se sklizní spokojenost, 2+ kg už sklizeno, 4+ kg zrovna dozrává. Ale proti jiným letům kdy se vždycky chovala jako semideterminant a plodila až do úplného konce sezóny (tj. někam do přelomu říjen/listopad) se letos zachovala jako totální jednorázovka. Obsypala se plody, ty zrovna dozrávají, a s posledním dozrávajícím plodem to kytka sama zabalí, pravděpodobně už někdy na přelomu srpen/záři.

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1309
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod Blixa » 24 srp 2021 08:15

Hola :wave:
Tak sladké papriky sa rozbehli, plodia o stošesť :)
76068
76069

Starosti mi trochu robia tieto dva korene paradajok,
76070
Plody sú tak ťažké, stonky z ktorých rastú sa lámu, musím každú jednu priväzovať k bambusovej tyčke, niekedy to nejde celkom dobre... spodné listy vysychajú (toto je staršia foto, už som ich dal dole). Tak isto odstrihávam výhonky hneď nad listami ako som sa tu dočítal, že je to dobré robiť, jeden som prehliadol a narástol že už má kvety, tak som ho nechal na rastlinke. Počasie sa pomaly ale isto zhoršuje, viac dažďa, teploty aj pod 10°C, snáď to všetko stihne dozrieť...

Ešte prikladám jednu "malú" cuketku :)
76067

Nech sa všetkým darí a prajem plné koše zeleniny :thumbup:
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!


Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 335
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 981
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod Mikymoto » 27 srp 2021 10:22

Minulý víkend konečně začala rajčatová sezóna – během soboty a neděle jsme sklidili odhadem 30 kg. Prvních 15 kg „vykoštěného“ skončilo v kotli a dalo vzniknout 20 sklenicím univerzálního vylepšovadla. Kromě první kečupové (přezrálé) várky jsem v neděli otrhal z keříků vše (dalších cca 15 kg), co mělo barvu trochu připomínající červenou, kvůli nadcházejícím srážkám. Ty zatím mají azyl poskládané v přepravkách v prádelce. Odrůdy: Toro F1, Tastier F1, Black from Tula, Queen of the Night, Muddy Waters

Koupačka ve vaně před zpracováním
76140
Výsledný produkt – ponechán sladký kvůli univerzálnosti, chilli budu přidávat separátně až při vaření.
76141
Azylanti
76142
Sklizené drobnoplodé (Radana, Perun, Valdo, Ildi, Ambrosia Gold) nebylo možno nafotit, neb děti a tchán byli rychlejší než průjem. Každopádně splnily účel - pěstovány jsou primárně pro děcka, který to do hlavy cpou jako by to byla čokoláda.

Okurko-dýňový domeček. Cílem bylo pěstovat a nezabrat s tím půlku zahrady - což se celkem podařilo, byť jsem byl z počátku k tomuto způsobu pěstování skeptický. Jen je třeba šlahouny ručně navádět a zaplétat (samy nahoru moc šplhat nechtějí). Vysazeny 2 odrůdy polňaček (tuším 10 rostlin) a 2 ks dýně Hokaido. Okurek prozatím sklizeny cca 4 kýble, dýní tam visí možná 10. Hlavní výhoda je čistota (plody nejsou oválené v hlíně) a možnost sekat trávu kolem = méně úkrytů pro slimáky.
76143

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1309
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod Blixa » 27 srp 2021 10:47

@ Mikymoto domček je perfektný nápad. Jeden rok som to mal podobne, ale len jednu stranu opretú o susedov plot :) išla po tom Ačokča. Ten domáci kečup len závidím... Na budúci rok plánujem nasadiť oveľa viac paradajok, nech tu zakaždým nesliním :angry1: pri vašich obrázkoch.
Pestovaniu zdar! :thumbup:
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Uživatelský avatar
lazar
Stálý člen
Příspěvky: 916
Registrován: 11 srp 2020 12:38
Reputace: 2972
Obrázky: 0
Bydliště: Žopy

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod lazar » 30 srp 2021 10:51

Rajčata letos jedou jak nikdy, nestačíme to ani likvidovat... :jalapeno:

76199
Pyré pod masíčko...
76198
Každé sousto je lepší než to poslední.. :angry1:
> foto 2021 < - > foto 2022 <
> foto 2023 < - > foto 2024 <


Zpět na „Ostatní“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů