Světlo je základ(aneb jak to funguje)

Použití osvětlení při indoorovém pěstování / předpěstování
Uživatelský avatar
Gygabite
Stálý člen
Příspěvky: 434
Registrován: 09 kvě 2012 19:30
Reputace: 99
Obrázky: 0
Bydliště: Milton Keynes

Světlo je základ(aneb jak to funguje)

Příspěvekod Gygabite » 26 led 2013 11:00

Z duvodu nedostatku informaci a moji jesitnosti jsem se rozhodol napsat tuhle
"Spektralni analizu svetla".Jsou tady temata ktere se zabivaji sprvnym vyberem svetla nebo jeho
teplotou chromaticnosti ale nikde jsem nenasel jeji barevne vyjadreni v praxi.

Clanek neni muj vytvor je pouze prebrany z jineho webu(snad se na me autor a ani vy nenas****e).

Světelný tok

Značí se symbolem Φ a jeho základní jednotka je lumen (lm).

Světelný tok vyjadřuje množství světelné energie, kterou určitý zdroj přenese nebo vyzáří za časovou jednotku. Je to fotometrická veličina charakterizující světelný výkon záření či jeho zdroje. Zjednodušeně lze říci, že světelný tok udává, kolik je světelný zdroj schopen vyprodukovat světla za určitý čas. Tento údaj se uvádí v jednotkách lumen.

Při zaměření na počet lumenů vyzářených na 1 m2, lze říci, že pro růstovou i květovou fázi rostliny je dostačující množství kolem 50 000 lm/m2. Větší množství světelného toku rozhodně není na škodu obzvláště ve fázi květu, kdy je velmi dobré mít světelný tok například kolem 80-90 000 lm/m2. Pro zvětšení světelného toku se většinou volí silnější světelná tělesa.

Aby bylo možné světelná tělesa spravedlivě porovnat, je potřeba znát světelnou účinnost – jaké množství lumenů vyprodukuje svítidlo na 1 W výkonu (tzn. 90 000 lm/600 W = 150 lm/W).

Teplota chromatičnosti:

Teplota chromatičnosti, neboli barevná teplota se značí a měří v jednotkách kelvin (K). Barevná teplota udává barvu světla, kterou daný světelný zdroj produkuje.

Každé světlo má určité zabarvení, které okem nemusí být na první pohled znatelné. Proto někteří výrobci uvádějí na obalech svých světelných zdrojů také graf, kde je na ose x zobrazena vlnová délka v nanometrech a na ose y je vyobrazena celková vyzářená energie. Z tohoto je pak možné zjistit, ve které vlnové délce vydává světlo nejvíce energie.

10689
Klasicka tabulka treou najdete kdekoli na webu
10690
A tohle jsem hledal-podani svetla v realu

Pokud není údaj o barevné teplotě na obalu a ani v grafu, je možné jej získat měřením takzvaným kelvinometrem. Tento přístroj je sice trochu dražší, ale většinou se prodává v kombinaci například s luxmetrem (pro měření osvětlenosti), což z něj dělá výbornou pomůcku.

Rostlina pro svůj život potřebuje barevná spektra dvě – modré a červené. Je tomu tak proto, že rostlina reaguje při použití každého z těchto svou spekter trochu jinak.

Například pokud by byly rostliny umístěny pod modrým světelným zdrojem (metalhalidové výbojky, MH), rostly by sice nižší a košatější, což je velmi žádané, ale kvetly by buď jen velmi pomalu nebo skoro vůbec. Výsledkem nemůže být nic jiného, než řídké a slabé květy.

Naproti tomu svícením světelného zdroje s červeným spektrem (vysokotlaké sodíkové výbojky, HPS) je možné docílit tvrdších a silnějších květů, ovšem rostlina se bude více vytahovat za světlem a bude mít delší internodia (mezipatra). Z toho vyplývá, že nejlepším zdrojem světla je buď světelný zdroj s kombinovaným světelným spektrem (např. vysokotlaká výbojka s příměsí modrého spektra) nebo kombinace obou spekter v různých fázích života rostliny (modré spektrum – MH výbojka na růst a červené svělo – HPS výbojka na květ).

Pokud chcete koupit výbojku, zářivku nebo LED svítidlo s modrým světelným spektrem, ptejte se po teplotě chromatičnosti kolem 6 000 K. Pro svícení na mateční rostliny a řízky můžete zvolit samozřejmě svítidlo s vyšší teplotou chromatičnosti, například kolem 10 000 K. Tohle světlo zajistí lepší větvení rostlin a podstaditou stavbu. Červené spektrum u výbojek, zářivek nebo LED svítidel se pohybuje v hodnotách kolem 2 000 K.
Rozhodujícím faktorem je také vlnová délka. Pro růst je nejvhodnější světelné záření o vlnové délce kolem 400 – 500 nm. Tato vlnová délka zaručí bohatý růst a krásné větvení. Ovšem na kvetení moc vhodná není. Pro kvetení, větší a rychlejší tvorbu květů se nejlépe se uplatní světelný zdroj s vlnovou délkou 560 – 650 nm.

Intenzita osvětlení:

Značí se E její základní veličinou je lux (lx).

Intenzita osvětlení (osvětelnost) je definována jako světelný tok, který dopadá na určitou plochu. Je tedy podílem světelného toku (v lumenech) a plochy na níž světlo dopadá (v metrech čtverečních). To znamená, že hodnota 1 lx je naměřena jen tehdy, pokud 1 lm dopadá na jeden m2.

Fotosynteticky aktivní záření

Fotosynteticky aktivní záření FAR (ang. PAR – Photo-synthetically Active Radiation) je velmi zjednodušeně světelné záření, které rostliny vnímají nejvíce. Pohybuje se ve vlnových délkách 400 – 700 nm. Tak jako lidské oko dokáže zaznamenat pouze určité vlnové délky světelného spektra, aby mohlo rozeznávat barvy a tvary, jsou rostliny také odkázány na jisté vlnové délky, které jsou pro ně ovšem mnohem důležitější. Světelné spektrum o vlnových délkách 400 – 700 nm je jedním z hlavních stavebních kamenů fotosyntézy (tzn. rostliny skrz své listy mění světlo na energii potřebnou k životu rostliny). Nejlepším světelným zdrojem, který se pohybuje v širokém spektru vlnových délek, je samozřejmě slunce.

Mezi další parametry osvětlení je možné dále zařadit steradián a kandelu (steridián*kendela = lumen). Ty se ovšem v praxi moc použít nedají, nebývají udávány ani v údajích světelných zdrojů a většinou se o nich pěstitel nedozví ani ve specializovaných obchodech.
Naposledy upravil 1 dne Gygabite; celkem upraveno 26x.
Obcas si dam i neco co nepali jako treba kafe nebo caj!!!

Uživatelský avatar
Dr.Pedr
Stálý člen
Příspěvky: 1399
Registrován: 28 pro 2011 11:26
Reputace: 159
Obrázky: 0
Bydliště: KOLÍN

Re: Světlo je základ(aneb jat to funguje)

Příspěvekod Dr.Pedr » 26 led 2013 11:38

:thumbup:

Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Světlo je základ(aneb jak to funguje)

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 18 bře 2013 21:27

Gygabite píše:Naproti tomu svícením světelného zdroje s červeným spektrem (vysokotlaké sodíkové výbojky, HPS) je možné docílit tvrdších a silnějších květů, ovšem rostlina se bude více vytahovat za světlem a bude mít delší internodia (mezipatra). Z toho vyplývá, že nejlepším zdrojem světla je buď světelný zdroj s kombinovaným světelným spektrem (např. vysokotlaká výbojka s příměsí modrého spektra) nebo kombinace obou spekter v různých fázích života rostliny (modré spektrum – MH výbojka na růst a červené svělo – HPS výbojka na květ).
Tento článek zcela jistě má spoustu kladných informací a přínos pro čtenáře, ale zdá se mi, že je zaměřen na jednu z bylin, která tvoří silnější květy u paprik tomu bude trochu jinak :)

Ono nelze obecně definovat a řict, že internody mezi jednotlivými uzlinami jsou takové pouze díky osvětlení. Že rostlina košatí díky správnému barevnému podání. Je vždy v závislosti na dané odrůdě, teplotě, realtivní vlhkosti, způsobu pěstování. Ono zaobírat se něčím takovým jak je zde popsáno je dosti složité a natož pro amatéry jako jsme my všichni.

Důležité je nezapomínat držet se zásad a rad odborníků. Nejít za každou cenu to nejméně dostupnou cestou. Dělat to tak, jak to dělají ostatní.


Zpět na „Použití osvětlení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů