Led osvětlení

Použití osvětlení při indoorovém pěstování / předpěstování
xava
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 07 črc 2012 22:38
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Led osvětlení

Příspěvekod xava » 19 čer 2013 11:55

X-CHILLI píše:Zdravím :wave:

Mám dotaz ohledně toho LED osvětlení. Pokud takto budu svítit, bude to těm rostlinám stačit co se týče světla? Nebude jim chybět UV záření nebo bílé světlo nebo něco dalšího co má například biovital? U mě bohužel není možnost dopřát jim sluníčko, takže mám jen umělé osvětlení a ledky právě používám (jedno stanoviště), stejně tak jako biovital a lumoflor (druhé stanoviště) a už od pohledu jsem si všiml, že pod ledkama se těm kytkám daří lépe než pod zářivkama co se týče růstu a větvení, jenže nevím jestli jsou stresované nebo nějak jinak trpí.

Pokud tedy netrpí a je to v pořádku, tak s těma LEDkama na ně můžu svítit po celou dobu jejich životnosti nebo jen do určitého "věku" ?

pro upřesnění používám led pásky, čip 5050 14,4W/1m

a ještě další dotaz: modrá tedy podporuje růst rostlin a červená květy jak jsem se zde dočetl? Takže pokud bych změnil rozvržení osvětlení (nyní B50%/R50%) na třeba B70%/R30%, tak by to rychleji rostlo a pak bych to třeba přehodil na B30%/R70% abych podpořil květy? Je to možný, nebo blbost :dunno: ?

Díky
Hoj, já jsem celé období života rostliny od semínka až po sežrání papriček svítil ledkami (red 660nm a 630nm, blue 430nm a 475nm, orange 615nm, white 6500kV, UV 380nm, IR 740nm ) s převahou červených (řekněme tak 10:1). Je možné, že rostlinám něco chybělo, nezkoušel jsem paralelně pěstovat na slunci - takže nemůžu porovnat.

Změna spektra během růstu - nemám ozkoušeno, ale myslím že by to tak mohlo fungovat, celkově bych řekl že pod tím červeným světlem byly rostlinky trochu nižší, než jsem očekával a také hustší. Obecně se to tak i uvádí -modré spíše růst, červené spíše květ. Vyzkoušej to :)

Pobo
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: 10 dub 2013 16:39
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Led osvětlení

Příspěvekod Pobo » 20 čer 2013 00:47

nebal bych se to prohodit, ted sam chci vyrobit indoorek, tak jsem projizdel ruzna pestitelska fora a ti, kdo pestujou travu, tak mlady rostliny drzi jen pod modrym a na kvet to jde pod sodik, kterej je jen cervenej, a jsou spokojeni, takze kdyz zmenis 30-70 na 70-30, tak to urcite ustoji a myslim, ze budou i celkem stastne(ja sam nakonec planuju 3 objimky do skrine a 4 zarovky 2 blue a 2 red a menit to podle faze rustu z 33-66 na 66-33)

Uživatelský avatar
chilli-max
Stálý člen
Příspěvky: 963
Registrován: 31 črc 2013 20:54
Reputace: 4
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Led osvětlení

Příspěvekod chilli-max » 29 lis 2013 21:37

Zdravím, projeví se na rostlinách přílišná intenzita osvětlení? Moje papričky (jen některé) co mám jen pod umělým osvětlením, mají pokroucené listy směrem dovnitř. Vím že by to mohlo být přehnojení, ale já je ještě nehnojil, jsou v substrátu forestina na rajčata a papriky + přidáno do zeminy trošičku cereritu. Rostliny jsou v tom cca 2-3 měsíce a celkem rostou. Nemohlo by to pokroucení listů být od velké intenzity osvětlení? Mám modré, červené a bílé LED + doplnkově nějaké UV.
http://www.foto-tapety.cz

Uživatelský avatar
Dr.Pedr
Stálý člen
Příspěvky: 1399
Registrován: 28 pro 2011 11:26
Reputace: 159
Obrázky: 0
Bydliště: KOLÍN

Re: Led osvětlení

Příspěvekod Dr.Pedr » 30 lis 2013 06:35

Tím to nebude...spíše naopak...LED s hodnotami okolo 4 500- 6500K mají sice správnou barvu(spektrum) světla (Kelviny) ale většinou menší tok (hustota,účinnost) světla (Lumeny).

Příklad: Výbojka sodíková pro pěstování rostlin, PLANTASTAR 600W E40, 90000lm...!!!!!!!! (a květena roste jak z vody).

:jalapeno:

Já používám dvě zářivkové trubice Narva LT-T8 Bio Vital 36W/958 G13 TZN. 2 X 2 800 lm. (a květena roste jak z vody)

PS:Vzhledem k tomu ,že LEDky moc nehřejí ,popálení kytek můžeme vyloučit...tzn. problém buď - zálivka,zemina,hnojivo,škůdce... :tiphat:

PS: Kvalita hypermarketových substrátů je někdy na pováženou...
Co třeba.. http://www.gramoflor.com/profisubstrate ... ap_area=30" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.agroprofi.cz/vypis.php?prg=p ... nina&akc=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
chilli-max
Stálý člen
Příspěvky: 963
Registrován: 31 črc 2013 20:54
Reputace: 4
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Led osvětlení

Příspěvekod chilli-max » 30 lis 2013 08:50

Svítím na cca 15 rostlinami nějakými 130W v ledkách. Mám pásy ledek na hliníkových profilech. Červený, modrý mám po celé délce (i když je taky mohu rozsvěcet jen napůl) no a pak tam mám rovnoměrně kusy bílých. Ty lišty mám minimálně 0,5m na rostlinama, ale u většiny spíš metr. Takže teplem to určitě nebude. A intenzitou teda si taky ne. Ale je fakt že tady jde velká intenzita světla přímo v určitých vlnových délkách. Na druhou stranu ty sodíkovky to taky perou jen v uzkém pásu vln. No tak to asi bude tím substrátem. Škůdce jsem tu měl, třásnenky ... bojoval jsem s nimi tabákovým výluhem atd. a přišlo mi že se po těchto postřicích vývoj rostlin zpomalil (třásněnky tolik namnožené nebyly) a pak smutnice ale ty jsem taky držel na uzdě. Před 3 týdny jsem už použil mospilan a vypadá to na uplnou likvidaci škůdců (ještě to jednou frknu) Kroutí se uplně nové listy a ty se postupně jak rostou,pomalu srovnávají do normálu, ale strašně dlouho. Nemůže to být malou vzdušnou vlhkostí, mám to tady do 50% bez puštěného zvhlčovače se výš malokdy dostanu, zvlášt ted když se topí. Zajímavé je že to dělá tak třetina rostlin a to jsou všechny ve stejném substrátu. :dunno:
http://www.foto-tapety.cz

Uživatelský avatar
Dr.Pedr
Stálý člen
Příspěvky: 1399
Registrován: 28 pro 2011 11:26
Reputace: 159
Obrázky: 0
Bydliště: KOLÍN

Re: Led osvětlení

Příspěvekod Dr.Pedr » 30 lis 2013 09:56

Smutnice mají tři vývojová stadia ...vajíčko,larva a muška... největší problém je larva,která se vyloženě cpe kořínky rosltin.Další velký problém u smutnic je,že po dosáhnutí plné velikosti larvy se zakuklí a přibližně o týden později se objeví dospělí jedinci, kteří se během pár hodin poté spáří.
V případě úspěchu naklade samička vajíčka cca 3 dny nato a celý cyklus se opakuje . Vedle chemie jsou výborné optické lapače. Jedná se o žluté, jedno a oboustranné lepové destičky(např. STOPSET od firmy Propher),určené k odchytu nežád.hmyzu (molice,mšice,vrtule,smutnice...).Jako prevence je dobré pokrýt povrch substrátu cca. centimetrovou vrstvou křemičitého písku nebo štěrku, která brání kladení vajíček.
PS: podle mého ..se ve tvém případě jedná o škůdce...pořádně prohlédni zeminu a lístky jestli tam něco neleze (chce to lupu a světlo)...taková sviluška nebo mšice nebo obecně červci jsou pro mladou sazenice katastrofa.. :tiphat:

Uživatelský avatar
chilli-max
Stálý člen
Příspěvky: 963
Registrován: 31 črc 2013 20:54
Reputace: 4
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Led osvětlení

Příspěvekod chilli-max » 30 lis 2013 12:41

Žlutých lepových desek mám okolo rostlin víc než dost :-) Píšek na povrchu jsem měl u každé rostliny. Díky těmto opatřením jsem smutnice držel dost na uzdě, ale po zásahu mospilanem (prolil jsem i substrát) už nejsou žádné mušky vidět. Lístky jsem prohlížel každý den a až na třásněnky se jiní škůdci na listech nevyskytovali, ale opět po ošetření Mospilanem nejsou vidět ani třásněnky. Jen tak mimochodem, v jedné diskuzi na jiném webu někdo popisoval že třeba Vertimec je na třásněnky slabý že jsou vůči němu rezistentní a že mospilan je učinější a hlavně systémově působí až 3 týdny. Mohu potvrdit že opravdu zafungoval na jedničku.
http://www.foto-tapety.cz

terez888
Nový člen
Příspěvky: 41
Registrován: 13 čer 2013 21:42
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Led osvětlení

Příspěvekod terez888 » 02 úno 2014 11:24

Cau, tak celou zimu svitim nekolika zaokenim holkam, ktery jsem si nechala, bilou diodovou zarovkou. Ne ze by byly nestastny, ale uplne fit taky nejsou. Tak jsem ted pro novou generaci objednala led panel, doufam, ze mi ho schvalite :-).
15703
velikost 31,5x31 cm, 289 SMD diod, vlnovy dylky Red: 630, 660nm a Blue:420nm
Zatim bude pro deset rostlinek na predpestovani, tak snad budou spokojeny.
jinak vyjde na 28,50 USD, coz mi oproti mistnim cenam prijde pomerne fajn...


Zpět na „Použití osvětlení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti